Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Jest aktualną mistrzynią świata juniorek, choć boks trenuje dopiero od trzech lat
Marcin Lewicki 24 listopada, 2013, 18:37 Sport i rekreacja
rygielska boks 8
Aneta Rygielska sportowe cele ma skonkretyzowane już od początku swojej drogi z „szachami na pięści” (fot. Adam Zakrzewski)

Boks to podobno najtwardszy i najsamotniejszy sport na świecie. Na ringu każdy zostaje sam. Gdy rozbrzmiewa dźwięk gongu, cichną okrzyki, zmysły się wyostrzają i pozostaje już tylko ból. Jeśli w boksie istnieje jakaś magia, to jest to magia walki ponad granicami i ryzykowania wszystkiego dla marzeń, których nie dostrzega nikt poza samym zawodnikiem.

Magię, która pozwala życie poświęcić dla idei i nakazuje zaprzyjaźnić się z cierpieniem, poczuła również Aneta Rygielska. Bo jak inaczej, niż miłością, nazwać można to, co na twarzy rysuje nam uśmiech, pomimo bólu?

Chłopaków się nie boję
Filigranowa dziewczyna, z ciepłym uśmiechem i delikatnymi dłońmi. Postronny obserwator nigdy nie zgadłby, że ta dziewczyna, o łagodnej twarzy, ciosem powalić może niejednego dorosłego mężczyznę. A smak tego zwycięstwa Aneta Rygielska już zna.

– Czasem wygrywam sparingi z chłopakami – mówi torunianka. – Ich się nie boję. Wiele osób nie wierzy, że boksuję, ale każdy kto ogląda moją walkę szybko zmienia zdanie.

Treningów nie zaczynała na ulicy i od zaczepiania słabszych kolegów, ale już na podwórku i w podstawówce wszyscy wiedzieli, że z Anetą żartów nie ma. Jej przygoda ze sportami walki rozpoczęła się od taekwondo i judo.

– Po twarzy się nie biłam – mówi z uśmiechem. – Ale jeśli byłaby taka potrzeba, umiałabym się obronić.

O tym wie również mama Anety, która wspiera córkę w sportowej karierze.

– Bałam się, gdy walczyła na macie – mówi Katarzyna Rygielska. – Martwię się o nią, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że sporty walki są jej pasją. Nie ograniczam jej i pozwalam spełniać marzenia. Wraz z całą rodziną gorąco jej kibicujemy, by realizowała wszystkie wyznaczone przez siebie cele.

A te Aneta Rygielska wyznaczyła sobie poważne. W życiu każdego chyba sportowca pojawia się marzenie o olimpijskim złocie. Skoro po zaledwie trzech latach trenowania boksu zawodniczka Pomorzanina została młodzieżową mistrzynią świata, sen o olimpijskim krążku ma szansę się spełnić.

Zawodowo czy amatorsko?
Toruńska mistrzyni ma przed sobą trudne zadanie. Ciężkie i czasochłonne treningi musi połączyć z przygotowaniami do matury.

– Każdy bokser w pewnym momencie swojej kariery podejmuje trudną decyzję o przejściu na tzw. zawodowstwo – dodaje. – Ten rodzaj boksu generuje większe pieniądze i widowiska, ale ma coraz mniej wspólnego z czystym, szlachetnym sportem. Afery dopingowe, ustawianie walk i nieprzyzwoite gaże są tam na porządku dziennym.

Zawodniczka Pomorzanina na takie decyzje ma jeszcze czas, choć nie ukrywa, że rozważy je w dalekiej przyszłości. Jej priorytetem są dziś sukcesy w boksie amatorskim. Odpowiednio prowadzona kariera, rozwój fizyczny, mentalny i dobór przeciwników – to wszystko jest dla niej doskonałym przygotowaniem do wejścia w świat boksu zawodowego.

– Jeżeli spełnię się w rywalizacji amatorskiej, to pomyślę o kontynuowaniu sportowej przygody – mówi bokserka. – Chcę z rozwagą ułożyć swoje życie, zdać maturę i zdobyć wykształcenie. Tylko tak mogę osiągnąć sukces.

A połączenie nauki i ciężkiego treningu nie jest łatwe.

– Przez obozy opuszczam wiele zajęć, a dziś szkoła to dla mnie priorytet – mówi Aneta. – Nie mam żadnej taryfy ulgowej, ale nauczyciele są dla mnie wyrozumiali. Kilka miesięcy przed walką daję sobie ostry wycisk, dopiero na końcu lekko odpuszczam. Zmęczony sportowiec niewiele zwojuje. Dlatego dziś moje życie to sen, nauka, walka i jedzenie – dodaje z uśmiechem.

Bokserka martwi się jednak o kondycję polskiego boksu amatorskiego.

– Nasza dyscyplina nie jest popularna, dziennikarze nie interesują się tą kategorią sportu i ciężko nam o sponsorów, a co za tym idzie, pieniądze na rozwój – mówi ze smutkiem. – Liczę na to, że moje sukcesy wpłyną na promocję boksu nie tylko w Toruniu, ale całym kraju. Będę o to walczyć.

A o tym, że Aneta Rygielska ma naturę prawdziwej fighterki, nie trzeba nikogo przekonywać. Gdy na mistrzostwach świata przystępowała do pojedynku finałowego z reprezentantką Kazachstanu, Aidaną Arapbajewą, nie było widać po niej przeboksowanych wcześniej szesnastu niełatwych rund.

– Przed zawodami złota nie typowałam – dodaje na koniec. – Ale na ring wychodzę zawsze tak samo zmotywowana. Wystarczyło szczęścia i umiejętności. Dziś w swoje możliwości wierzę już bardziej.

To właśnie na ringu Aneta Rygielska odnalazła swoją magię. Poza nim po twarzy nie bije. No, chyba że akurat będzie taka potrzeba.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także