Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Jest nadzieją toruńskich sztuk walki. Dzięki MMA w jego życiu zaszły duże zmiany!
Karol Żebrowski 6 lutego, 2016, 15:19 Sport i rekreacja
boszman__007_piec
- Jestem zupełnie innym człowiekiem, niż byłem przed trenowaniem tej dyscypliny – mówi Mariusz Boszman. (fot. Łukasz Piecyk)

W pierwszej zawodowej walce poległ, lecz nie zniechęca się. Osiemnastoletni Mariusz Boszman wytrwale trenuje, aby nie tylko osiągać jak najlepsze wyniki, ale również dążyć do lepszego siebie.

Cios, krew, kopniak, nokaut. Większość osób nie mających styczności z tym sportem na co dzień, właśnie tak sobie wyobraża mieszane sztuki walki. Nie wiedzą jednak, że bycie członkiem środowiska MMA pomaga nie tylko w uzyskaniu tężyzny fizycznej, lecz również kształtuje charakter.

Przygoda Mariusza Boszmana z MMA rozpoczęła się, gdy miał czternaście lat.

– Podpatrywałem starszych kolegów, którzy trenowali ten sport – mówi Boszman. – Bardzo mi się spodobało to, co robią, zajęcia były wciągające. Na początku miałem chwilę zawahania, czy sprawdzę się w tej dyscyplinie, ale stwierdziłem, że nigdy się tego nie dowiem, póki nie spróbuję, więc wybrałem się na pierwszy trening i trwam w tym aż po dzień dzisiejszy. W tym momencie twierdzę, że to była najlepsza decyzja w moim życiu.

Pierwsze cykle ćwiczeń nie należały do najprzyjemniejszych…

– Zacząłem pod okiem Pawła Klimkiewicza – opowiada zawodnik. – Trenowałem trzy razy w tygodniu. Gdy wracałem z sali do domu, to nie miałem siły ruszyć żadną z kończyn, wszystko mnie bolało. Z czasem jednak ciało i organizm przyzwyczajają się do obciążeń i chociaż zawsze w pewien sposób czuję odbyty trening, to nie jest już to tak bolesne, jak na początku mojej przygody z MMA.

Teraz Mariusz trenuje nawet dwa razy dziennie, w trzech toruńskich klubach – No Limits Toruń, Smok Toruń oraz Gracie Barra Toruń.

– W każdym z klubów uczę się czegoś nowego – twierdzi Boszman. – W No Limits trenuję przede wszystkim elementy MMA, Smok Toruń jest moim zdaniem najlepszym klubem kickboxingowym w naszym województwie, a w Gracie doskonalę walkę parterową oraz mam szansę nauki brazylijskiego jiu-jitsu.

Treningi przełożyły się już na pierwsze powodzenia. Mariusz jest dwukrotnym Mistrzem Polski Północy. Jego bilans w walkach amatorskich to sześć zwycięstw i jedna porażka. Zawodnik ma także za sobą debiut zawodowy. Niestety, podczas gali XCage 8 Boszman poniósł porażkę.

– Zawiodła mnie głowa – mówi zawodnik. – Chciałem szybko i efektywnie skończyć pojedynek, a rywal na to nie pozwolił. W efekcie mój przeciwnik zachował więcej sił i wykorzystał moment lekkiej dekoncentracji. Na pewno wyciągnę wnioski z tej walki, ale teraz koncentruję się tylko na przyszłości i nie myślę o tym, co było.

Mariusz nie tylko trenuje, lecz również stara się oglądać najważniejsze walki MMA.

– Wzoruję się na wielu zawodnikach – twierdzi. – Jeżeli chodzi o Polaków, to bardzo podoba mi się styl, jaki prezentuje Borys Mańkowski. Doceniam także rolę Joanny Jędrzejczyk, dzięki której MMA w Polsce jest coraz popularniejsze. Patrząc na jej osiągnięcia, zawsze pojawia się myśl, że fajnie byłoby być w tym samym miejscu…

Mimo iż przed zawodnikiem jeszcze długa droga do tak dużych sukcesów, to Mariusz uważa, że jeden, bardzo poważny, ma już za sobą.

– Jestem zupełnie innym człowiekiem, niż byłem przed trenowaniem tej dyscypliny – mówi. – Kiedyś byłem mniej pewny siebie, nie wychodziłem śmiało do ludzi, teraz z większą łatwością nawiązuję kontakty. Mimo iż MMA jest sportem kontaktowym, to nauczyłem się też poprzez niego wyciszenia oraz cierpliwości, potrafię wytrwale dążyć i skupiać się na wyznaczonych celach. Wiem, że na zwycięstwa jeszcze przyjdzie czas, a teraz cieszę się, że po każdym treningu mam świadomość, że dążę do lepszej wersji siebie.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także