Jubileuszowa kwesta zakończona. Zebrano ponad osiemnaście tysięcy złotych

Fot. UM Toruń

Ponad osiemnaście tysięcy złotych udało się zebrać podczas piętnastej kwesty, która w środę odbyła się na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Fundusze te przeznaczone zostaną na renowację starych nagrobków.

W kweście udział wzięli znani torunianie, w tym m.in. prezydent Michał Zaleski wraz z żoną, radni, naukowcy, artyści, dziennikarze i sportowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych.

W gronie tych osób nie brakuje takich, które kwestują już od lat. Fundusze są zbierane na renowację nagrobków zabytkowych, wartościowych artystycznie lub należących do zasłużonych mieszkanców Torunia.

Tegorocznym celem kwesty było zebranie środków na odnowienie metalowego krzyża z 1854 roku, upamiętniającego kpt. Antoniego Ignacego Żernickiego herbu Szeliga (1783-1836), kapitana wojska pruskiego, poborcy podatkowego i dyrektora urzędu celnego w Sicienku, dziedzica włości w Rubinkowie i Biskupicach. Z małżeństwa z Emilią von Kolbe miał on m.in. syna Emiliana, znanego heraldyka i genealoga, autora monografii: Polskie herby rodowe, ich historia i legendy, wydanej w Hamburgu w 1904 r.