„Jutro będzie za późno” na deskach Teatru Muzycznego w Toruniu

Niezwykły spektakl wywołuje uśmiech zadumy (fot. nadesłane)

W czwartek, 16 czerwca o godzinie 19.00, Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl „Jutro będzie za późno” w reż. Agnieszki Płoszajskiej. Bilety na wydarzenie dostępne są w budynku Teatru przy ul. Żeglarskiej 8.

Wiera Gran, a właściwie Weronika Grynberg, była polską piosenkarką, aktorką kabaretową i filmową. Jej kariera zaczęła się przypadkowo.  Śpiewającą  za kulisami  kabaretu Paradis w Warszawie Wierę usłyszeli koledzy muzycy i namówili ją do występów przed szeroką widownią. Szybko zdobyła przychylność zarówno widzów, jak i prasy – według jednej z recenzji z 1936 r. Gran była „jedną z większych atrakcji Paradisu”. Piękna artystka, obdarzona orientalnymi rysami i matowym kontraltem wykonywała w warszawskich kabaretach piosenki o miłości, których do wybuchu wojny nagrała aż 60 (na 28 płytach). Od wiosny 1942 r. była uznana za artystyczną sensacją Café Sztuka w warszawskim getcie. Do końca życia odpierała zarzuty, że wyjście z getta okupiła kolaboracją z gestapo. Pragnienie oczyszczenia się z pomówień przybrało u niej formę obsesji.

Los pieśniarki wciąż fascynuje twórców. Sztuka Wiesławy Sujkowskiej (reż. Agnieszka Płoszajska, w roli Wiery Gran Aleksandra Lis) opowiada o artystce już na skraju życia, która robi remanent z tego, co przyszło jej przeżyć. Ale nie jest to smutna opowieść zgorzkniałej kobiety, której się „nie poszczęściło”. Tekst, często oparty na nagranych wspomnieniach samej Wiery, to znakomite, czasem dowcipne, czasem złośliwe i ironiczne refleksje nad życiem, nad światem, nad wartościami, którym jesteśmy wierni. A wszystko przeplatane niezapomnianymi przebojami Wiery. Niezwykły spektakl wywołujący uśmiech zadumy.

Spektaklowi towarzyszy wystawa pamiątek po Wierze Gran zorganizowana przez Archiwum Emigracji działające przy Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jutro będzie za późno
Scenariusz: Wiesława Sujkowska
Reżyseria: Agnieszka Płoszajska
Aranżacje muzyczne: Jędrzej Rochecki
Scenografia i kostiumy: Ewelina Miąsik
Inspicjent: Bartosz Adamski
Obsada: Aleksandra Lis

Spektakle: 16 czerwca i 27 lipca 2016 r., g. 19:00
Bilety: 30 zł normalny, 25 zł ulgowy;
Czas trwania: ok 75 min.