Realizacja „BiT City” dobiega końca. Pierwsze elfy na ukończeniu

Pierwsze elfy zaczną kursować już w tym roku (Fot. Pesa.pl)
Już niedługo realizacja projektu „BiT City” dobiegnie końca. W tym roku pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z nowoczesnych pociągów wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Dwa z pięciu elfów są już prawie gotowe. Koszt nowych pojazdów to prawie 82 mln zł.
Już w tym roku wyjadą na tory między Bydgoszczą a Toruniem elfy wyprodukowane przez Pesę. Według zapewnień Urzędu Marszałkowskiego  projekt „BiT City” zakończy się jeszcze przed końcem 2015 roku. Inwestycja ma zintegrować oba miasta.
W Żmigrodzie właśnie trwają testy nad pierwszym tego typu nowoczesnym pociągiem. Drugi właśnie przechodzi prace wykończeniowe. Oba w ręce Urzędu Marszałkowskiego trafią już w czerwcu. Gdy zakończy się kilkutygodniowe szkolenie maszynistów, elfy zaczną oficjalnie kursować.
– Chcielibyśmy, by od nowego rozkładu jazdy pociągów, który zacznie obowiązywać w grudniu, pociągi na trasie Bydgoszcz – Toruń w godzinach szczytu kursowały co pół godziny – wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzami Gazeta.pl,  Agnieszka Gołębiowska, pełnomocnik marszałka ds. „BiT City”
Koszt nowych pociągów to 82 mln zł. Elfy będą klimatyzowane, a w każdym znajdzie się bezprzewodowy internet. Ponadto będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych.