Już w piątek koncert symfoniczny Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w Dworze Artusa

Na kocercie symfonicznym TOS wystąpi Ilya Rashkovskiy (fot. nadesłane)

W piątek 27.09.2013 r., godz. 19:00 w  Sali Wielkiej Dworu Artusa, odbędzie się KONCERT SYMFONICZNY Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Wystąpi zwycięzca konkursu pianistycznego w Hamamatsu – Ilya Rashkovskiy, który wykona III Koncert fortepianowy d-moll Rachmaninowa, znany przede wszystkim z powodu wyzwań technicznych i ekspresyjnych, jakie stawia przed wykonawcą.

Ilya Rashkovskiy /fortepian – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Hamamatsu 2012/
Mirosław Jacek Błaszczyk /dyrygent/
Rafał Kłoczko /dyrygent-rezydent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
Siergiej Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op.30
Antonín Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88

Sergiusz Rachmaninow należy do elity wielkich kompozytorów-wirtuozów epoki romantyzmu. Urodzony w XIX wieku (1 kwietnia 1873 roku), wykształcony w Moskwie i Petersburgu, nazywany był „ostatnim Mohikaninem rosyjskiej muzyki”. Był najznakomitszym wykonawcą-pianistą swoich dzieł fortepianowych, w tym czterech koncertów.

III Koncert fortepianowy d-moll uchodzi za najbardziej wartościowy i właśnie to dzieło wybrał Ilya Rashkovskiy na koncert zaplanowany w Toruniu. Cykl trzech koncertów: w Bydgoszczy, Łodzi i Toruniu to jedna z wielu nagród jakie otrzymał ten młody rosyjski pianista zdobywając I nagrodę na VIII Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu w Japonii. W mieście Hamamatsu znajduje się pomnik Fryderyka Chopina – replika pomnika z warszawskich Łazienek, dzieła Wacława Szymanowskiego. Warto też przypomnieć, że w 2003 roku podczas V edycji tego konkursu Rafał Blechacz  był laureatem II nagrody.

Antonin Dvořák podobnie jak Beethoven skomponował 9 symfonii. I nie tylko na liczbie kończy się podobieństwo, bowiem u obu kompozytorów ich wielkość i sławę wyznaczają właśnie symfonie nr 9. Jednak trudno odmówić wielkości wcześniejszym dziełom symfonicznym tych twórców.

Głównym walorem VIII Symfonii G-dur Dvořáka, która zabrzmi podczas dzisiejszego koncertu, jest jej nadzwyczajne bogactwo melodyczne i znakomita instrumentacja. I właśnie te dwa elementy są charakterystyczną wizytówką całej twórczości czeskiego kompozytora.

Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk  – I dyrygent, a zarazem dyrektor artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.