Kayah w wyjątkowym składzie w CKK Jordanki

Królowa polskiej muzyki pop udowadnia, że czuje się doskonale w każdym muzycznym klimacie, a jej przeboje porywają słuchaczy także w zaskakujących aranżacjach. Kayah wystąpi z Royal String Quartet na Jordankach.

Kayah, czyli Katarzyna Szczot, już od lat 80. znajduje się w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Od momentu wydania albumu Kamień w 1995 roku umieściła na listach dziesiątki przebojów, które nuciła cała Polska – Fleciki, Na językach, Supermenka i Testosteron to najpopularniejsze z nich. Ogromnym sukcesem był też album nagrany wspólnie z bośniackim kompozytorem Goranem Bregoviciem, Kayah i Bregović, z hitami Śpij kochanie śpij i Prawy do lewego. Kayah jest jednak nie tylko ikoną popu, ale przede wszystkim poszukującą artystką, śmiało eksplorującą różne gatunki muzyczne pochodzące z wielu stron świata. Znakomicie czuje się w ambitnym repertuarze jazzowym czy etnicznym, czego dowiodły dwie ostatnie płyty Katarzyny, Panienki z temperamentem (wspólnie z Renatą Przemyk) i Transoriental Orchestra.

Przeboje Kayah doskonale wypadają również w kameralnej, akustycznej aranżacji. Artystka od ośmiu lat współpracuje z Royal String Quartet w składzie Izabella Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech i Michał Pepol. To jeden z najbardziej cenionych kwartetów smyczkowych młodego pokolenia. Ich wydany w 2009 roku album Hyperion zyskał status płyty miesiąca w magazynie „BBC Music”. Od 2004 roku organizują w Warszawie festiwal Kwartesencja, na którym cztery lata później rozpoczęli swoją współpracę z Kayah. Specjalnie na festiwalowy koncert w Fabryce Trzciny muzycy przearanżowali przeboje artystki na klasyczny kwartet smyczkowy, co w połączeniu z charyzmatycznym głosem Kayah i niezwykłą oprawą świetlno-dźwiękową dało znakomity efekt. Rok później kwartet wystąpił u jej boku na festiwalu opolskim, gdzie zachwycił publiczność wykonaniem Testosteronu. W 2010 roku współpraca artystów zaowocowała albumem Kayah & Royal Quartet, zawierającym znane z poprzednich albumów wokalistki utwory w akustycznych aranżacjach. Album zyskał status złotej płyty.

Koncert Kayah i Royal String Quartet odbędzie się 10 maja o godzinie 19.00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki (al. Solidarności 3). Bilety w cenach 59 zł (Strefa D), 79 zł (Strefa C), 99 zł (Strefa B) i 119 zł (Strefa A) dostępne na www.goodtaste.com.pl, www.bilety24.pl, www.eventim.pl, www.biletomat.pl, www.kupbilecik.pl, www.ticketpro.pl oraz w sklepach sieci EMPIK, Saturn i Media Markt.