Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Kiedy na ulicach pojawią się automatyczne samochody?
Marcin Tokarz 12 grudnia, 2014, 23:43 Męska końcówka
google-pojazd-autonomiczny
Pionierem technologii autonomicznego samochodu jest Google, które dotychczas z motoryzacją nie miało wiele wspólnego.

Za parę dziesięcioleci możemy być świadkami przełomu w transporcie na miarę zastąpienia bryczki pojazdem silnikowym. Samoprowadzące się auto pomału stają się faktem.

Według mądrych głów z IHS Automotive do 2035 roku co dziesiąty wehikuł zjeżdżający z taśmy produkcyjnej nazwiemy autonomicznym. Oznacza to, że motoryzacja ulegnie absolutnemu przeformułowaniu, bo auta będą w stanie zawieźć swoich pasażerów z punktu A do B bez udziału kierowcy. Oczywiście nie licząc zaprogramowania podróży. Prace nad tą technologią jako pierwsze podjęło Google. Potem dołączyło Volvo i Nissan oraz amerykańska Tesla. Nie wierzycie? Prześledźcie rozwiązania w oferowanych obecnie samochodach Seata czy Mitsubishi. Systemy aktywnego tempomatu, asystenta parkowania lub pasa ruchu są zapowiedzią nowej ery.

Ten kij ma jednak dwa końce. Z jednej strony – samoprowadzące się samochody to pieśń o ekstremalnej wygodzie, w przypadku dopracowania technologii i infrastruktury drogowej – również o bezwarunkowym bezpieczeństwie;z drugiej zaś – taka rewolucja pociągnie za sobą zmiany w płaszczyznach „około motoryzacyjnych”.

– Dziś jeszcze trudno jest wyobrazić sobie pojazd, który w sposób precyzyjny i bezpieczny, po mimo zastosowania technologii superszybkich GPS-ów, kamer, czujników, systemów wizyjnego rozpoznawania pojazdów i pieszych, zawiezie nas do celu – zauważa Adam Knietowski, instruktor z Toruńskiej Akademii Jazdy. – Szczególnie w polskich warunkach drogowych, gdzie brakuje schematyczności, punktów odniesienia. Człowiek w takiej sytuacji potrafi podjąć decyzję, jak się zachować na zasadzie wyboru mniejszego zła, popełnienia błędu, za który potem odpowie. I tu pojawia się problem. Kto poniesie konsekwencje, gdy autonomiczny wóz przyszłości się go dopuści?

Taki rozwój zdarzeń wywrze wpływ na ustawodawstwo, które będzie zmuszone skonstruować nowe prawo. W parze z tymi zmianami ewoluować będą musiały także drogi, co w przypadku kraju takiego jak nasz może okazać się czynnikiem wstrzymującym wprowadzenie samochodów autonomicznych. Być może dlatego wśród miejsc ich planowanej obecności wymienia się Europę Zachodnią, Japonię, Chiny i USA, choć amerykańskie FBI nie kryje obaw, że samoprowadzące się pojazdy będą sprzyjały kryminalistom, np. przy ostrzale auta wrogiego gangu, bez konieczności patrzenia na drogę… A cała idea zakłada przecież poprawę bezpieczeństwa… ale drogowego. Ta hipoteza ma jednak swoich przeciwników.

– Jestem przekonany, że początek ery samochodów samoprowadzących się będzie okupiony dramatyczną ilością wypadków – mówi Włodzimierz Zientarski, Rzecznik Interesu Kierowców. – Komputer nie będzie skuteczniejszy niż człowiek, który jest w stanie ogarnąć znacznie więcej scenariuszów sytuacji drogowych. Dążenie do osiągnięcia tej perfekcji będzie niezwykle żmudne.

Autonomiczne pojazdy od Google, jak dotąd, przejechały w testach 800 tys. km. Technologia ma czas, by dojrzeć, a kierowcy -przyzwyczaić. Kolejni przedstawiają nam coraz to bardziej zmyślne rozwiązania w seryjnie sprzedawanych samochodach zdolnych wyręczyć nas z niektórych czynności. Serwują je modele oferowane przez toruńskie salony Arpol Motor Company mieszczące się przy ul. Szosa Bydgoska 52.

Seat Alhambra, dzięki systemowi Active Park, zaparkuje za nas po uprzednim sczytaniu odległości dzielącej go od przeszkód. Z kolei Leon uratuje nam życie, gdy utniemy sobie drzemkę na trasie i zaczniemy nieświadomie zmieniać pas. Asystent Pasa Ruchu odbije wtedy kierownicą, jednocześnie budząc do życia śpiącą królewnę lub królewicza. Mitsubishi Outlander weźmie na siebie zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego nas wozu za sprawą aktywnego tempomatu.

– Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie przy większych prędkościach autostradowych, niezależnie od powodu hamownia pojazdu przed nami – wskazuje Adam Knietowski. – O wiele szybciej zareaguje auto wyposażone w odpowiedni radar, niż nawet dobry kierowca z doświadczeniem. Jeśli dojdziemy do momentu, w którym co pół kilometra na autostradzie będzie jechał samochód mający na wyposażeniu aktywny tempomat, rozwiąże się masę problemów. Załóżmy, że auto bez tego systemu zaczyna hamować. Częściowo autonomiczny wóz, poruszający się za nim, zareaguje w porę, zmuszając następnego w kolejce do podobnego zachowania. Mamy wtedy do czynienia z harmonicznym i płynnym ruchem drogowym. Zbadano, że taki układ zmniejszyłby ryzyko karambolu o kilkaset procent.

A propos procentów… Te dotyczące zawartości alkoholu w danym trunku spożytym przez kierowcę wcale nie będą tolerowane w przyszłym świecie autonomicznej motoryzacji. Jeśliktóryś z rodaków uważa, że samoprowadzący się samochód pomoże mu w powrocie do domu z zakrapianej imprezy, musi zejść na ziemię. Choć auto poruszać będzie się samo, to nie bez wcześniejszego zaprogramowania i najprawdopodobniej możliwości ręcznego wyłączeniapojazdu czy awaryjnego hamowania, a tych czynności pijanemu lepiej nie powierzać.

Dyskusje na temat wprowadzenia nowej technologii dotyczą też zabicia w miłośnikach motoryzacji pasji do jeżdżenia. Bezpieczeństwo jest priorytetem każdej cywilizacji. Obawy snuć należy również w kwestii wpływu autonomiczności na przyszłość motosportu. Szczególnie po tym, gdy Audi stworzyło model RS7 zdolny o własnych siłach przejechać tor wyścigowy w tempie, po którym można by sądzić, żekierowca jest za sterami.

– Skoro dziś możemy wybrać się zarówno na rallycross i zawody konne, to czemu za kilkadziesiąt lat nie dojdzie do tego, że wyścigi z udziałem tradycyjnych pojazdów będą rozgrywane obok rywalizacji aut sportowych autonomicznych? – pyta Włodzimierz Zientarski. – Jedno jest pewne. Maszynynigdy nie znajdą się nad człowiekiem, zawsze będą od niego zależne.

Ich buntu raczej byśmy nie chcieli. Fabuła filmów „Terminator” i „Matrix” zniechęca wobec takiej perspektywy.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także