Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Kiedy warto oddać lakier naszego samochodu specjaliście?
Marcin Tokarz 6 czerwca, 2014, 1:37 Męska końcówka
978743_14366350
Część z problemów z lakierem możemy naprawić sami (fot. freeimages)

Świat nie jest stworzony z waty – jakbyś się nie starał, prędzej czy później karoserię twojego auta sponiewiera kanciasta rzeczywistość. Warto wiedzieć, że szerokiej gamie problemów można zaradzić samodzielnie.

Najskuteczniejszą metodą regeneracji nadwozia jest wymiana zoranych elementów lub też pokrycie go nową warstwą lakieru… Jednak nie zawsze ma to sens. Auta przechodzą przecież z rąk do rąk albo po prostu zbliżają się do kresu swego istnienia. Wtedy stosowanie doraźnych środków lakierniczych, zaprawek, past czy sprayów może się okazać niekwestionowaną oszczędnością. Choć zapewnią jedynie tymczasowy efekt, pozwolą go uzyskać we własnym zakresie. Prosty w nakładaniu makijaż skutecznie przykryje niedoskonałości samochodu, a niekiedy stworzy nawet ochronę dla karoserii.

Samochody pokryte są lakierem na dwa sposoby. Pierwszy z nich dotyczy lakieru akrylowego. W całej jego przestrzeni znajdują się pigmenty nadające mu kolor. Ten typ pokrycia to utwardzona już powierzchnia odpowiadająca lekkiej zbroi rycerza. Druga metoda, w branży nazywana potocznie „bazą”, polega na uprzednim nałożeniu na karoserię lakieru bazowego nieutwardzonego. To tak jakby dać wojownikowi lnianą koszulę i wysłać go w bój. Byle jaki cios spowoduje obrażenia. Dopiero na bazę trafia warstwa lakieru bezbarwnego, który ma działanie ochronne i wydobywa z koloru bazy atrakcyjną głębię.

– W tym momencie wszelkie ryski pokrywające karoserię tak naprawdę znajdują się na wierzchniej warstwie lakieru bezbarwnego – wskazuje Karol Metkowski, kierownik Działu Lakierów hurtowni motoryzacyjnej Arpol Motor Company mieszczącej się przy ul. Szosa Bydgoska 52. – Aby zniknęły, wystarczy delikatnie zetrzeć jej mikropowłokę – posłuży do tego wosk ścierny – ale nie pierwszy z brzegu i najtańszy.

Na przypadkowe rysy nie ma mocnych to pewne jak podatki i śmierć. Jeśli nie są zbyt głębokie i nie przeszły przez „bazę”, pomogą pasty polerskie. Eksperci szczególnie polecają te do nakładania „na sucho”. Przykładem takich preparatów, jakie znajdziemy na pułkach hurtowni motoryzacyjnej AMC, są pasty wypełniające firmy Farecla G3, G6, G10. Drobne rysy zwalczy też środek Moto-K Lack Corector.

– Rysa to wgłębienie w powierzchni lakieru, dziura z poszarpanymi ścianami – jeśli spojrzeć przez mikroskop – tłumaczy Karol Metkowski. – Zabierając się za polerowanie, wyrównujemy te kanciaste zbocza poprzez wypełnienie zagłębienia pastą. Powierzchnia lakieru robi się błyszcząca. Jednak trzeba wykonać to w umiejętny sposób.

Niestety wielu ludzi popełnia podstawowe błędy podczas mycia samochodów, które przynoszą opłakane konsekwencje. Włożenie gąbki do wody, mycie, ponowne włożenie i znowu mycie bez wcześniejszego dokładnego spłukania piasku pokrywającego nadwozie czyni z gąbki papier ścierny. Skutkiem tego nieudolnego postępowania na karoserii powstają skupiska mikrorys – swego rodzaju koliste miejsca pozbawione blasku. Na szczęście wosk znów czeka w pogotowiu. Tym razem wypełniający, jak na przykład firmy Sonax – twardy, niezwykle skuteczny, dość wydajny, a przy tym pięknie pachnący. Jego wszechstronne działanie przypomina gumkę do mazania z programu Paint, a nawet ją przerasta, gdyż działa również prewencyjnie.

– Przez okres 3-4 miesięcy woda lądująca na powierzchni samochodu po prostu spływa po nim jak po kaczce – mówi Karol Metkowski. – Nie trzeba go w ogóle myć. Wystarczy tylko po prostu opłukać. Dzieje się tak, ponieważ bród nie trzyma się karoserii. Z autopsji mogę powiedzieć, że efekt jest wręcz czarodziejski.

By tak nie było, skutecznie pracują nad tym ptaki. Ich odchody zawierają dużo piasku, a że regułą wszechświata stało się już, że samochody traktują jako wychodek, stają się prawdziwym utrapieniem. Pomysł starcia „miny” namoczoną gąbką to powtórka schematu z papierem ściernym.

– Bardzo często obserwuje się, szczególnie na ciemnych karoseriach, różnice w barwie powierzchni – opowiada Karol Metkowski z Arpol Motor Company. – Mamy pięknie błyszczącą blachę, a na niej plamki zmatowionego lakieru, które psują wrażenie tzw. lustra. To właśnie efekt niedbałego czyszczenia. Ptasie odchody należy najpierw namoczyć, a następnie delikatnie usunąć.

Poważniejszym problemem są głębsze rysy albo odpryski. Środki, takie jak zaprawki lakiernicze, spraye, podkłady, lakiery bezbarwne należą do profesjonalnych preparatów i są w stanie zregenerować uszkodzoną powierzchnię w należyty sposób. Pytanie czy właściciel odznacza się fachowym, dbałym podejściem i się na nie zdecyduje…

– Oprócz karoserii prawdziwi detaliści skupiają się również na przywrócenie dawnego blasku progom auta – wskazuje Agnieszka Wiza, kolorystka Działu Lakierów w Arpolu. – Tu przydają się baranki, np. od Bolla, które również znajdują się na naszych półkach. Wiele osób zwraca też uwagę na odnawianie chromowanych elementów. Walka z przywróceniem im świetności jest trudna, ale mamy w ofercie pasty polerskie, które w prosty sposób ładnie ściągają rdzę czy szpetne naloty.

Na rynku istnieje wiele preparatów przeznaczonych do regeneracji lub ochrony przed zniszczeniem naszych samochodów. Możliwe jest również usunięcie rys powstałych na szybie. Dostępne są nawet spraye, tzw. „gumy”, które pokrywają części warstwami powłok zabezpieczających. Po rozpyleniu gęstnieją i zamieniają się w zwartą maskę. Bezbarwne nadadzą się do ochrony lamp po uprzednim usunięciu efektu ich mleczności za pomocą past. O ile rozwiązania prewencyjne zawsze są praktyczne i sensowne, o tyle te regeneracyjne charakteryzują się tymczasowym efektem. Dotyczy to głównie lakieru.

– Warstwa lakieru rozpylona sprayem z czasem się zużyje i będzie trzeba nałożyć ją ponownie. Wosk, choć zapewniający czarodziejski efekt, pod wpływem deszczu, mycia czy wiatru zniknie po 3-4 miesiącach – wymienia Agnieszka Wiza. – Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest polakierowanie całego elementu.

Pracownicy Działu Lakierniczego w Arpolu zwracają jednak uwagę na oczekiwania i zasobność portfeli swoich klientów. Nie zawsze opłaca się przecież wydawać krocie na lakiernika, u którego wizyta w przypadku tanich, używanych aut może kosztować znaczną część całej jego wartości. Wtedy doraźne środki regenerujące stosowane na własną rękę okażą się najbardziej pomocne.

– Przykład wymiany lamp na nowe w drogim pojeździe, który zamierzamy i tak sprzedać za kilka lat, obrazuje zalety preparatów tymczasowego efektu – zauważa Karol Metkowski. – Nieużywane światła mogą kosztować nawet 2000 zł, a zachowanie idealnego stanu starych to kwestia 50 zł na rok. Co prawda, zabieg będzie trzeba powtarzać, ale kalkulacja jest prosta.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także