Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Kilometry marzeń, czyli rowerem do Gruzji
Michał Ciechowski 15 sierpnia, 2015, 14:19 Aktualności Miasto
rowerzy 9
Z Torunia wyrusza w podróże życia. Rowerem zwiedziła m.in. Rumunię i Gruzję. Jak mówi - wyprawą rozpoczyna kolejny rok (fot. Adam Zakrzewski)

Najdłuższa przemierzona przez Małgorzatę Maćkowiak trasa wynosiła 2200 kilometrów. Na dwóch kółkach objechała wtedy Węgry Rumunię, Bułgarię i Bałkany. Dla niej nie ma znaczenia ile przejechała. Ważne kogo spotkała, co zobaczyła i czego się nauczyła.

Śpi w namiocie, na polu. Luksusem jest zaproszenie do obcego domu i możliwość spędzenia kilku godzin na miękkim materacu. Później znów rusza w trasę. Zawsze z Torunia, bez niczyjej pomocy, jedzie ku przygodzie.

– Zaczęło się od potrzeby przeżycia nowych doświadczeń – opowiada Gosia. – Sport w moim życiu odgrywa dużą rolę. Rower jest dziś światem, który daje mi możliwość o własnych siłach dotrzeć do marzeń – do miejsc, w których poczuję się wolna.

Plan wyjazdu buduje w głowie. Później bierze mapę i mazak, kreśląc kolejne kilometry. Zaznacza miejsca warte obejrzenia. Jak mówi Małgosia, światem rządzi przypadek, który wiedzie często po nieplanowanych miejscach.

– Czy jadę na trzy czy trzydzieści dni, zabieram zawsze tyle samo – dodaje podróżniczka. – Namiot, śpiwór i poduszka, sprzęt do naprawy roweru oraz jedzenie. Po przygodzie w Rumunii zawsze mam przy sobie coś, czym mogę się bronić.

W górach, w kraju nad Morzem Czarnym, Gosię zaatakowały psy pasterskie. Broniła się tym, co było pod ręką. Udało się odstraszyć je kamieniami. Pierwszy raz użyła gazu, dziś ma specjalne urządzenie emitujące ultradźwięki, odstraszające zwierzęta.

– Taka wyprawa zmienia człowieka i poszerza horyzonty – zaznacza Małgosia. – Przejeżdżając kawałek Europy poznałam zupełnie inne życie. Będąc w Gruzji spotkałam się z biedą. To tam dostrzegłam, że można cieszyć się prostym normalnym życiem – przyrodą, zwierzętami, spokojem. Człowiek powraca do domu i zmienia poglądy na własne problemy.

Podróż do Gruzji i Armenii dała toruniance większą pewność siebie. Wszystko zaczęło się w klasie maturalnej, gdy postanowiła z koleżanką przejechać rowerem duńską wyspę Bornholm, później całą wschodnią Polskę. To jednak nad Morzem Czarnym poznała prawdziwy smak wyprawy.

– Do Gruzji i Armenii wybraliśmy się kilkuosobową grupą rowerzystów – kontynuuje opowieść. – Budziliśmy tam spore zamieszanie. Każdy chciał z nami porozmawiać i poczęstować winem. A trunkami częstowali nas na każdym kroku. Czasami aż trudno było z danego domu wyjechać, bo z każdym trzeba było się napić. Odmowa jest tam uznawana jako zachowanie niegrzeczne.

Wyruszając w świat wcale nie potrzeba wielu pieniędzy. Trzytygodniowa podróż do Rumunii kosztowała czterysta złotych.

– Najważniejsze są koszty przeznaczone na naprawę roweru oraz lekarza – podsumowuje kobieta. – A takiej przygody, jak na rowerze, nie przeżyje się na żadnym Last Minute.

Podróż to suma marzeń i wielu wyrzeczeń oraz kryzysu, który najczęściej występował po trzech dniach jazdy. Podczas swojej przygody Małgosia spotkała niesamowitych ludzi, którzy opowiedzieli jej o swoim życiu, w którym wciąż obecne są wspomnienia o wojnie.

Podróż przez Europę dziś dla Małgosi stała się metaforą podróży przez życie. Spotykając na swojej drodze przypadkowych ludzi, ukształtowała swoje poglądy na inne kultury, na biedę i gościnność, której w Polsce wciąż brakuje. Bo właśnie dzięki otwartym drzwiom, poczuciu bezpieczeństwa i szacunku, człowiek czuje się jak w domu. Doświadczyć można tego w Armenii częściej, niż we własnym domu – Polsce.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także