Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Kim jest Joanna Scheuring-Wielgus? Przedstawiamy pierwszą kobietę ubiegającą się o fotel prezydenta Torunia
Aleksandra Radzikowska 19 września, 2014, 16:52 Aktualności Miasto Na własnym podwórku
asia piec 009
Joanna Scheuring-Wielgus w Fundacji Win-Win (fot. Łukasz Piecyk)

Bez retuszu opowiada o momentach granicznych w swoim życiu. Gdy zginął Jacek, jej pierwszy mąż, pomyślała tylko o jednym, by trzyletni wtedy Janek potrafił się śmiać. Wyjęła białą, czystą kartkę i zapisała w punktach, co powinna zrobić, aby spełnić marzenie. Skoro życie to film, chce zagrać w nim rolę pierwszoplanową.

Jako nastolatka dała się porwać punkowemu nurtowi, magii słów i dźwięków, choć nigdy nie miała czerwonego irokeza. Godzinami słuchała Republiki i Maanamu. Z Joasi w Aśkę przemieniała się jednak w towarzystwie tekstów Nosowskiej. Już jako Joanna w jeden wieczór zakochała się w twórczości Patti Smith i obcięła włosy.

Za kurtyną

O sobie mówi w pierwszej kolejności: matka trzech synów i żona.

– Kobieta to spoiwo grupy – mówi Joanna Scheuring-Wielgus. – W domu dbam o to, by moje dzieci wyjście do teatru uważały za coś naturalnego. Jesteśmy normalną rodziną. Każdy z nas chce postawić kropkę nad „i”, ale współpracujemy. Praca w korporacji nauczyła mnie, że w pojedynkę nie wygra się żadnej bitwy. Chcę być dla ludzi z Czasu Mieszkańców inspiracją i liderem, nie wyrocznią.

Określa siebie mianem niezależnej. Kandydowanie na urząd prezydenta Torunia to jednak pewnego rodzaju zgoda na wciśnięcie się w uniform.

– Mamy dziś złudne, stereotypowe wyobrażenie o prezydenturze – mówi. – Nie mam zamiaru przybierać szat Michała Zaleskiego. Chcę stworzyć wokół siebie wykwalifikowaną kadrę ekspertów, ludzi z pasją. Decyzje powinniśmy podejmować wspólnie. Toruń nie jest dziś miastem przyjaznym do mieszkania. Coraz częściej młodzi ludzie opuszczają je. Zależy nam na odwróceniu tej tendencji. Nie chodzi o to, by nie wyjeżdżali. Chcemy, aby zapragnęli wrócić.

Od chwili, gdy Joanna Scheuring-Wielgus postanowiła, że w obrazie, pt. „Moje życie” chce grać główną rolę, miała tylko jedno związane z tym marzenie – żeby był to film przygodowy, trzymający w napięciu, ale i trochę romantyczny.

– Nie jestem „supermenką” – mówi z uśmiechem. – Nie chcę się kreować na osobę, która wie wszystko najlepiej. Miałam w życiu wiele zawirowań, jednak udało mi się wyjść z nich obronną ręką.

Gdy miała niespełna trzy lata, na raka zmarł jej ojciec. Dlatego tak dobrze wiedziała, czego nie chce dla swojego dziecka, kiedy w wypadku zginął jej pierwszy mąż. W 2008 roku przeżyła wybuch w domu, jego powodem okazała się usterka instalacji gazowej. Była wtedy w ciąży z najmłodszym synem, Olkiem. Właśnie te wydarzenia umocniły Joannę w przekonaniu, że najważniejsi w życiu są ludzie, jakimi się otacza. Jest dziś również przekonana, że swoją siłę w dużej mierze zawdzięcza mamie.

– Mój drugi tata, który mnie wychował, był marynarzem i z rejsów po całym świecie przywoził do domu różne herbaty – wspomina. – To kolekcjonerstwo stało się jedną z moich prawdziwych pasji. Dziś mam w domu blisko 6 tysięcy saszetek. Jako 19-latka wyjechałam do Londynu, by przekonać się, na czym polega wyjątkowość słynnego „tea time”. Pracowałam w Muzeum Kawy i Herbaty Bramah. Wracałam tam przez pięć kolejnych lat, łącząc różne prace ze studiami socjologicznymi na UMK w Toruniu. Chciałam poświęcić temu całe życie, a teraz startuję na urząd prezydenta miasta.

Od korporacji do świata kultury

Zawodowa droga Joanny Scheuring-Wielgus jest różnobarwna. Ciężką pracę zna od podszewki. Już w Londynie musiała zarabiać na swoje utrzymanie i spłacenie kredytu, który zaciągnęła, żeby tą podróżą spełnić marzenia. Przez wiele lat pracowała w CPP Toruń-Pacific.

– Tam poznałem Aśkę – najlepszą organizatorkę życia – mówi jej mąż, Piotr Wielgus. – Stworzyliśmy liczną grupę przyjaciół. To żona planowała wypady do teatru, wspólne wyjścia i wyjazdy. Dała się poznać wszystkim jako świetna profesjonalistka, ale otworzyła mi także oczy na to, jak różnie można odbierać sztukę. Ona pełni w naszym życiu bardzo ważną rolę.

Jest absolwentką socjologii na UMK w Toruniu oraz Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, specjalizuje się w PR i marketingu. Stoi na czele Fundacji Win-Win wspierającej działania kulturalne i lokalnych artystów. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Wyborcy – upowszechniającego ochronę wolności i praw człowieka oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Rzeczpospolita Babska. Gdy podpisuje się pod projektem swoim nazwiskiem, stawia tylko jeden warunek – musi być pewna.

– Nieważne czy kupuję buty, podejmuję ważne życiowe decyzje, czy staram się o fotel prezydenta – mówi. – Muszę być przekonana o słuszności swoich zamiarów. Wiem, czego chcę i jakimi środkami powinnam to realizować. Mam szacunek do zasad i ciężkiej pracy, nie jestem roszczeniowa. Nie oczekuję, że nagle dostanę coś za darmo. Jeśli trzeba napisać projekt, dwa, pięć – po prostu to robię. Podróżuję po całym świecie i je realizuję. Wiem, że z Torunia można działać międzynarodowo. Należy dbać jednak o wszystko to, co nasze i lokalne.

Joanna Scheuring-Wielgus wie też, że Polskę musimy sobie zrobić sami – we własnym domu, w relacjach z sąsiadami czy najbliższym warzywniaku.

– Patrzymy na kraj przez pryzmat miejsca, w którym żyjemy – mówi. – Mieszkańcy są kapitałem tego miasta, a o tym często się zapomina. Z chęcią podejmę dyskusję na temat przyszłości Torunia. Nie boję się jej, bo nie mam się czego wstydzić. Zawsze znajdą się ludzie, skorzy do wyśmiewania, narzekania i wytykania palcami. Życiorys mam czysty.

Nieulotne

Przez wiele lat torunianka zajmowała się też karierami rodzimych artystów i współpracowała z offowym Teatrem Wiczy. Pod patronatem Fundacji Win-Win współorganizowała w Londynie przegląd młodych twórców sztuki współczesnej JEMP – Jazz and Experimental Music from Poland. Ten rok zakończy programem Critical Juncture realizowanym w Indiach.

– Asia jest przede wszystkim słowna i zdeterminowana – mówi Tomasz Cebo, przyjaciel i współpracownik Joanny Scheuring-Wielgus. – Nie mówi artystom, co mają tworzyć. Inspiruje i koordynuje, ale nie uważa siebie za wyrocznię. Stworzyła wokół swojej osoby zespół zaangażowanych ludzi z pasją. Sam to nawet Messi nie wygra mistrzostw świata.

Tylko nieliczni wiedzą, dokąd ucieka przed otaczającym zewsząd zgiełkiem. Często można spotkać ją w kinie, tu odpoczywa, oglądając… czwarty seans z rzędu.

– Tak już mam – śmieje się. – Staram się przekazać tę miłość dzieciom, które zabieram ze sobą na częste wyjazdy. Sztuka pozwala odbierać świat w niezwykły sposób. Muzyka Komedy, filmy Kieślowskiego, Polańskiego, teksty Ciechowskiego – to wszystko mnie kształtowało. Okres buntu pokonałam z Nosowską u boku. Przesiąkałam tekstami tej niezwykłej – choć zwykłej dziewczyny.

Sztuka, zajmująca tak ważne miejsce w życiu Joanny Scheuring-Wielgus, jest także rozmową. To właśnie na dialogu opiera swoje zawodowe i prywatne działania. Skoro życie trwa zbyt krótko, nie marnuje go na rozmowy o niczym.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także