Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Kino w Teatrze? Dlaczego nie!
Inga Kaźmierczak 5 czerwca, 2014, 20:52 Kultura i rozrywka
unnamed
Z okazji 25. rocznicy wolnych wyborów organizatorzy Teatru Muzycznego przygotowali pokaz filmowy (fot. nadesłane)

W czwartek, 5 czerwca 2014 roku w godzinach porannych odbył się pokaz filmów poświęconych 25. rocznicy wolnych wyborów.

Pierwszy z nich ,,Wybory ’89” prezentował oczekiwania wyborców, plakaty wyborcze oraz optymistycznych dziennikarzy radiowych zachęcających do udziału w głosowaniu. Tak wyglądał ten dzień okiem wolnej kamery i filmowców Video Studio Gdańsk.

„Nie śpij, bo cię przegłosują” to barwna impresja filmowa, zarejestrowana podczas nagrań materiałów do kampanii wyborczej 1989 roku. Kandydaci Komitetów Obywatelskich przy Lechu Wałęsie przeszli w historycznej Sali BHP regularny casting z udziałem Lecha Wałęsy. Wiele twarzy, dziś stojących po tak wielu stronach rozdrobnionej polskiej sceny politycznej na planie zdjęciowym, którymi dyryguje Andrzej Wajda.

„Film o wolnej Polsce” to dokument, przedstawiający dwudziestolecie przemian w Polsce po 1989 roku, w oczach aktywnych uczestników  minionych wydarzeń. Drogę, jaka przebyła polska gospodarka i polskie społeczeństwo oceniają :  Joanna Szczepkowska, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, abp Tadeusz Gocłowski, Leszek Balcerowicz, Mieczysław Wilczek , Stanisław Kwiatkowski, Izabela Sierakowska, Wojciech Reszczyński, Szewach Weiss,  Przemysław Gintrowski, Piotr Bikont, Piotr Skwieciński, Wojciech Jaruzelski, Lech Kaczyński  oraz pieprz tego filmu – „Major” Waldemar Fydrych / Pomarańczowa Alternatywa, który patrzy na minione lata z przymrużeniem oka.

„Polskie drogi do niepodległości” ostatni już, przekrojowy film dokumentalny, skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych, ukazujący „Solidarność” jako siłę sprawczą odzyskania przez Polskę niepodległości i dokonanych przemian ustrojowych, społecznych i gospodarczych, ale przede wszystkim zjednoczoną ideami wspólnotę ludzką. Bogaty materiał archiwalny, ciekawi rozmówcy i niebanalna osoba narratora – Jerzego Zelnika składają się na żywy obraz historii Polski od roku 1918.

Godzina 18.00 została zarezerwowana na pokaz filmu ,,Mordechaj Gebirtig – czyli bądź zdrów mój Krakowie” w reżyserii Piotra Szalszy. Film jest opowieścią o życiu Mordechaja Gebirtiga. Z zamiłowania poeta i kompozytor, z zawodu stolarz. Film przedstawia wspomnienia Gebirtiga oraz jego twórczość. Wątek dokumentalny uzupełnia dziewięć pieśni Gebirtiga w wykonaniu solistek krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także