Klasyczna muzyka francuska zabrzmi w Dworze Artusa

W Sali Wielkiej Dworu Artusa usłyszymy utwory największych kompozytorów francuskich (fot. Adam Zakrzewski)

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Dworu Artusa na wieczór z klasyczną muzyką francuską. Odbędzie się on w piątek, 13 marca, o godzinie 19.00. Bilety w cenie 20/30 zł.

W Sali Wielkiej Dworu Artusa usłyszymy utwory największych kompozytorów francuskich: „Pavanę na śmierć Infantki” Maurice’a Ravela, II Koncert fortepianowy g-moll, Op. 22 Camille’a Saint-Saënsa i Suitę Arlezjanka I i II Georgesa Bizeta.

Za fortepianiem zasiądzie Artur Jaroń, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, a Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

 

Maurice Ravel – Pavana na śmierć irfantki – początkowo powstała na fortepian (1899), by w 1910 roku doczekać się instrumentacji na orkiestrę symfoniczną. Była pierwszym znaczącym dziełem Maurice’a Ravela. Wersja orkiestrowa stała się przykładem mistrzowskiej umiejętności kompozytora w posługiwaniu się kolorystyką muzyczną.

Camille Saint-Saëns – II Koncert fortepianowy g-moll, Op. 22 – najczęściej wykonywany spośród pięciu koncertów fortepianowych kompozytora. Wirtuozowskie i efektowne brzmieniowo partie solowe utworu, który powstał w zaledwie trzy tygodnie, wykona Artur Jaroń – artysta koncertujący w Polsce i zagranicą, posiadający w swoim dorobku 5 CD z muzyką solową i kameralną, dyrektor szkoły muzycznej w Kielcach, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju, juror konkursów pianistycznych we Włoszech, w Kielcach i w Łańcucie.

Georges  Bizet – Suita Arlezjanka I i II –  muzykę do sztuki  Arlezjanka  Alfonsa Daudeta kompozytor napisał w 1872 roku. Pierwotnie cykl skomponowany został na niewielki skład instrumentalny na potrzeby spektaklu teatralnego, później został zaaranżowany na skład symfoniczny i w takiej wersji stał się największym sukcesem za życia kompozytora. Utwór cechuje znakomita melodyka, oddająca emocje bohaterów sztuki teatralnej.