Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Klub Alfa Sport Toruń zrzesza sportowców, którym bariery wyznacza ich własne ciało. Kolejne stawiają urzędnicy
Aleksandra Radzikowska 24 września, 2013, 16:43 Sport i rekreacja
niepełnosprawni
Leszek Bohl o pokonywaniu dystansów na wózku wie prawie wszystko (fot. nadesłane)

Pokonują nie tylko te bariery, które wyznacza przed nimi ich własne ciało. Grubsze mury, niż te zbudowane ze wstydu i niepewności, często stawiają przed nimi urzędnicy. Na swojej drodze spotykają wielu ludzi dobrego serca, lecz również i tych o umysłach zbyt ciasnych, by mogli pojąć, że walka w sporcie wcale nie toczy się o medale.

Toruńscy sportowcy zrzeszają się w powstałym z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji klubie Alfa Sport Toruń. Grupa podzielona jest na dwie sekcje, które zapraszają chętnych do treningu siłowego oraz jazdy na handbike’ach.

Poczuć normalność
Do drugiej z nich należy Paweł Święcicki, który niepełnosprawny ruchowo jest od dziecka. Sport to dla niego nie tylko oderwanie od szarej rzeczywistości.
– Możliwość rywalizacji z innymi zawodnikami to dla mnie przyjemność – mówi sportowiec. – Współzawodnictwo w każdym z nas wyzwala te same emocje i to o nie właśnie chodzi. Chcemy czuć to samo, co zdrowi sportowcy.
W alka i adrenalina w zawodnikach budzą podobne emocje. Nie każdy chce być najszybszy. Liczy się to, by być najlepszą wersją samego siebie.
– Gdy zaczynałem swoją przygodę z rowerem, miałem w życiu trudny okres – mówi Lech Bohl. – Doszedłem do momentu, w którym musiałem wybrać. Tkwić dalej w marazmie albo spróbować coś zmienić. Wybrałem. Jazda pozwala mi nie tylko stać się mocniejszym fizycznie, ale oczyścić umysł.
Z organizowanie treningu wymaga niestety dużych nakładów finansowych. Cena handbike’a waha się pomiędzy 18-25 tys. zł. Niepełnosprawni uczestniczący w maratonach ponoszą też inne koszty. Wynajęcie auta, które pozwoli przewieźć co najmniej dwóch zawodników, wózki inwalidzkie i sprzęt staje się dużym problemem.
– Są ludzie dobrego serca, którzy pomagają nam bezinteresownie od wielu lat – dodaje Lech Bohl. – Bez nich nie mielibyśmy szansy na normalne funkcjonowanie. Chodzi jednak o coś innego. Sportu niepełnosprawnych w Toruniu tak naprawdę nie ma. Znajdują się zapaleńcy, którzy w pojedynkę lub małymi grupami próbują coś zorganizować, a przecież dziedzin sportu, które możemy uprawiać jest o wiele więcej. Nie posiadamy środków finansowych, które pozwolą się nam rozwijać.

Jeden prezent to za mało
Nadzieje, że sport niepełnosprawnych uda się w Toruniu rozwinąć, ma też Seweryn Smorga, który w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji jest za niego odpowiedzialny.
– Spartakiada była ogromnym sukcesem, ale jedna impreza nie wystarczy – mówi Seweryn Smorga. – Nam potrzebny jest stały rozwój, środki na funkcjonowanie sekcji, sprzęt, ubezpieczenie zawodników i witaminy. Tego z funduszów Urzędu Miasta pozyskać nie możemy. Zawodnikom nie potrzeba prezentu gwiazdkowego w postaci jednej imprezy, lecz pomocy przez cały rok.
Żeby pięć sekcji sportowych sprawnie funkcjonowało, potrzebne jest ok. 35 tys. zł. Przy 600 tys. zł, które miasto lekką ręką może wydać na imprezę z okazji otwarcia mostu, ta suma wydaje się śmieszna.
– Dla naszej organizacji zebranie takich pieniędzy jest niemożliwe – dodaje Seweryn Smorga. – Tu nie chodzi o to, żeby wciąż dzwonić i prosić prywatnych sponsorów o zapomogę. Chcemy, by nasze problemy zostały zauważone.
Chociaż walka niepełnosprawnych sportowców nigdy nie będzie tak medialna i atrakcyjna marketingowo, jak zmagania zdrowych zawodników, nie po to staje się na linii startu.
– Niepełnosprawność to nieustanna walka z samym sobą, ze swoimi słabościami i z niezrozumieniem części społeczeństwa – dodaje Paweł Święcicki. – Ciężko mi zrozumieć, dlaczego osoby, które mogłyby nam pomóc i mają do tego odpowiednie środki, są głuche na nasze prośby. Nam nie chodzi o wiele, po prostu chcemy mieć równe szanse.
Osoby niepełnosprawne każdego dnia pokonują bariery zbudowane z ograniczeń własnego ciała, bezsilności i wyzwań, które stawia przed każdym z nas codzienność. Niepełnosprawność fizyczna nie jest ujmą. Znacznie gorsza od niej jest niepełnosprawność uczuciowa u osób, z którymi sportowcy muszą się mierzyć każdego roku. Nie każdy potrafi patrzeć poza horyzont.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także