KMP Toruń: rozmawiajmy z babcią i dziadkiem o zagrożeniach

Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa (fot. Łukasz Piecyk)

W  związku z przypadającym w  tym tygodniu  Dniem  Babci i Dziadka  zachęcamy  wszystkie wnuki i ich rodziców o zadbanie w szczególny sposób o bezpieczeństwo seniorów. Może  w związku z ich świętem odwiedzanie  swoich najbliższych będzie okazją, aby porozmawiać o bardzo popularnej metodzie oszustw na tzw. wnuczka, które dzisiaj przybrało inną legendę a oszuści chcąc wyłudzić pieniądze od seniorów naszych rodów podają się za policjantów. Postarajmy o to by nie padli ofiarą naciągaczy.

Jak działają sprawcy?

Najpierw wykonują  telefon (co charakterystyczne na telefon stacjonarny) podając się za członka rodziny (najczęściej wnuczka). Zmieniony głos tłumaczą chorobą lub wzbudzają poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że go nie poznaje. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy podając różne preteksty (wypadek, zniszczenie mienia, okazjonalny zakup itp.). Oszuści są bezwzględni –  umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji  na temat rozmówcy i posiadanych przez niego zasobów finansowych  i wykorzystać starsze osoby.

Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary (też na telefon stacjonarny)  dzwoni kolejna osoba podając się za funkcjonariusza CBŚP lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony.

Prosi o  nie odkładanie słuchawki i wykręcenie lub wstukanie na klawiaturze numeru 112 lub 997 (to powoduje, że nie łączymy się z numerem alarmowym). „Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję.

Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym.Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a rzekomi oszuści ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Następnie oszust podający się za policjanta  prosi o podanie numeru komórkowego, z którym pod żadnym pozorem się nie rozłącza. (To uniemożliwia nam wykonanie telefonu na policję lub do rodziny, oszuści przejmują kontrolę nad każdym krokiem swojej ofiary, towarzyszą jej w drodze do banku i podczas wypłacania pieniędzy).

Oszust nalega, aby pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku zaznaczając przy tym, że ci rzekomi pierwsi oszuści współpracują z pracownikami banku (wciągają tym samym swoją ofiarę w tzw. tajemnicę) . Proszą, aby pod żadnym pozorem nie ujawniać w banku treści obecnie prowadzonej rozmowy jaki jest prawdziwy powód wypłaty pieniędzy. Wciąż kontynuując rozmowę instruują na bieżąco, kto zgłosi się po pieniądze. Oczywiście znów jest to oszust podający się za policjanta przeprowadzający rzekome czynności operacyjne.

Proszą swoją ofiarę, aby  przekazała pieniądze  wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta ?

Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • PAMIĘTAJMY POLICJANCI NIE PROWADZĄ AKCJI PRZEZ TELEFON
  • NIGDY POD ŻADNYM POZOREM NIE DAWAJMY PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM.
  • BANK MA SWOJĄ MARKĘ – TWOJE PIENIĄDZE NA KOCIE SĄ BEZPIECZNE- NIE WYPŁACAJ ICH  DLA POLICJANTÓW.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Spotykajmy się nieraz z członkami rodziny, z którymi na co dzień nie mamy kontaktu.

Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Chcemy też przypomnieć, że od grudnia minionego roku policja prowadzi również akcję zatytułowaną NIESKRADZIONE. Jak wynika z danych Policji, złodzieje tożsamości działają na coraz większą skalę. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw.
W odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości, Biuro Informacji Kredytowej wraz z Komendą Główną Policji rozpoczęły ogólnopolską akcję edukacyjną – Nieskradzione.pl. Celem akcji jest uświadomienie wszystkim Polakom, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości
Przedstawiciele BIK i Policji zgodnie twierdzą, że przede wszystkim pamiętać należy o tym, aby nie udostępniać danych osobowych niepowołanym osobom i starannie niszczyć wszystkie dokumenty, na których te dane widnieją. Nie możemy zgadzać się także na spisywanie danych z naszego dowodu przez niepowołane osoby oraz zostawiać swoich  dokumentów w tzw. depozycie – np. wypożyczając sprzęt sportowy.

Nieskradzione.pl to jednocześnie adres platformy edukacyjnej akcji wskazującej m.in. możliwości zabezpieczenia się przed kradzieżą danych osobowych oraz zastrzegania zagubionego dowodu osobistego, również poza granicami kraju. Zainteresowani znajdą na stronie proste patenty na bezpieczeństwo na co dzień, a także zbiór porad przygotowywanych przez ekspertów Komendy Głównej Policji.

W propagowanie idei „Bezpieczna tożsamość – nieskradzione życie” zaangażowały się również media, realizujące na co dzień misję przekazywania wiedzy i edukowania społeczeństwa: Bankier.pl, Metro Cafe, Nasze Miasto, Polska Press, Trójka Polskie Radio, blog Subiektywnie o finansach, oraz TVP Info.

W tym roku chcemy dodatkowo zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa również naszym danym osobowym, ponieważ jak wynika ze statystyk Policji, złodzieje tożsamości działają na coraz większą skalę. W dobie wciąż rozwijającej się sieci internetowej  dane pozyskane z naszego dowodu osobistego wykorzystują np. do zaciągnięcia kredytu, zakupów na raty czy popełnienia na nasze konto czynu karalnego. Niestety nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tych negatywnych konsekwencji, dlatego Policja we współpracy z Biurem Informacji Kredytowej zainaugurowały akcję Nieskradzione.pl poprzez którą chcemy uświadomić, że wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości

Od kilku już lat toruńscy policjanci starają się  namówić mieszkańców miasta i powiatu toruńskiego  do prewencji osobistej, aby bezpiecznie żyć i chronić siebie i najbliższych członków rodziny
Policjanci starają się namówić  również mieszkańców Torunia i powiatu do noszenia elementów odblaskowych. Być może niewielki element – opaska odblaskowa   może uratować życie  twojej babci lub dziadkowi. Uważamy, że znakomitym prezentem dla  Twoich ukochanych dziadków, będzie odblask i rozmowa o tym,  aby był niezbędnym elementem ich codziennego wyposażenia.

Jedna opaska założona na nogę pieszego lub rowerzysty ratuje   życie i zawsze zwiększa szansę kierowcy na odpowiednio szybkie dostrzeżenie nas w trudnych warunkach  lub  w ciemnościach.

Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ DNIA BABCI I DZIADKA ŻYCZYMY WSZYSTKIM SENIOROM DŁUGIEGO, ZDROWEGO I BEZPIECZNEGO ŻYCIA.