KMP Toruń: używajmy fajerwerków z głową!

Sylwester i Nowy Rok to czas, w którym dozwolone jest używanie środków pirotechnicznych w postaci petard i fajerwerków (fot. Adam Zakrzewski)

Okres sylwestrowo – noworoczny to tradycyjnie czas hucznych zabaw i spotkań towarzyskich. To moment, kiedy pragnąc podkreślić naszą radość z nadejścia Nowego Roku używamy różnego rodzaju środków pirotechnicznych. Policjanci apelują o rozwagę przy zakupie fajerwerków i bezpieczne ich używanie.

-Sylwester i Nowy Rok to czas, w którym dozwolone jest używanie środków pirotechnicznych w postaci petard i fajerwerków – informuje sierż. szt. Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. –  Ważne jest, aby w czasie świętowania nie zapominać o rozwadze przy kupowaniu takich materiałów. Dodatkowo miejmy również na uwadze bezpieczne ich używanie tak, by nam oraz innym osobom w otoczeniu nie stała się krzywda.

Policjanci przypominają o kilku zasadach:
·        Nie trzymaj odpalonej petardy w ręku
·        Nie odpalaj fajerwerków na balkonie, w oknie lub w pomieszczeniach
·        Jeżeli fajerwerki nie wybuchły, nie podchodź do nich i nie próbuj odpalać ich ponownie
·        Odpalając środki pirotechniczne oddal się na bezpieczną odległość
·        Zawsze stosuj się do instrukcji załączonych do fajerwerków
·        Gdy pod opieką masz dziecko nie pozwól mu zbliżać się do materiałów pirotechnicznych
·        Osoby niepełnoletnie powinny używać środków pod nadzorem dorosłych
·        Kupuj fajerwerki w miejscach do tego wyznaczonych
·        Materiały pirotechniczne powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa i być odpowiednio oznakowane (m.in. instrukcja w języku polskim, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera czy znak dopuszczenia produktu do sprzedaży)
·        Pamiętaj o zwierzętach. Są one wrażliwe na huk petard. Zadbajmy o ich spokój w czasie świętowania.

Pamiętajmy, że nieostrożne używanie fajerwerków jest zagrożone karą. Poza tym wykorzystanie ich w inne dni, niż 31 grudnia i 1 stycznia, grozi mandatem do 500 zł.

– Przedsiębiorcom przypominamy, że sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara do dwóch lat więzienia – dodaje przedstawiciel policji. –  Życzymy bezpiecznej zabawy oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku!