Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Kolarstwo: sukcesy zawodników Pacifiku
Informacja prasowa 27 sierpnia, 2014, 12:36 Sport i rekreacja
GWWK-114
Paulina Brzeźna-Bentkowska została mistrzynią Polski w kryterium ulicznym (fot. nadesłane)

Paulina Brzeźna-Bentkowska wywalczyła złoty medal w konkurencji kryterium uliczne dla Toruńskiego Klubu Kolarskiego. Jest to pierwszy tytuł mistrzowski w sezonie 2014. Sierpień okazał się miesiącem triumfu, nie tylko dla kolarki, ale także dla innych sportowców z Torunia.

Polski Związek Kolarski rozegrał zawody w kryterium ulicznym  po raz pierwszy. Zorganizował tym samym cykl imprez, w których o miejscu decydowały zebrane punkty.

Finałowe zawody – V Memoriał Stanisława Królaka – odbyły się w stolicy. Na trasie wytyczonej ulicami warszawskiej starówki zawodniczki toruńskiego Pacifiku nie miały sobie równych. Zwyciężyła Monika Brzeźna, przed Anną Plichtą i Pauliną Brzeźna-Bentkowską, która tym samym przypieczętowała swój sukces w klasyfikacji generalnej I Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym.

– Wreszcie mogłam założyć koszulkę z orłem na piersi – cieszy się Paulina Brzeźna-Bentkowska. – Po niepowodzeniu w Sobótce, ten tytuł mistrzyni Polski poprawił mi humor, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to ostrzę sobie zęby na kolejny sukces w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski, które czekają nas już w najbliższy weekend w Jeleniej Górze.

Na podium finału Mistrzostw Polski stanęły także: Katarzyna Wilkos – srebro, oraz Anna Plichta – brąz, w klasyfikacji zawodniczek do lat 23. Tym sposobem torunianki wyjechały z Warszawy z kompletem medali: złotym, srebrnym i brązowym.

To jednak nie wszystko. Zawodniczka toruńskiego klubu – Anna Plichta wygrała Górski Wałbrzyski Wyścig Kolarski! Zawodniczki w charakterystycznych strojach Fitness zdominowały rywalizację II edycji Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego.

Pierwszy etap z metą w Dobromierzu (długości 92 km) padł łupem Katarzyny Wilkos (TKK Pacific), która wygrała finisz z 9-osobowej ucieczki, przed doświadczoną Eugenią Bujak (Kadra Torowa PZKol) i Holenderką Anouską Koster (NWVG Bike 4Air).
W odjeździe znalazły się jeszcze Monika Brzeźna (6 miejsce), Paulina Brzeźna-Bentkowska (7) i Anna Plichta (9). Ta grupa zanotowała 6 minutową przewagę nad peletonem. Drugi etap z metą w Roztoczniku (długości 73 km) wygrała Bujak, przed Koster i Wilkos po finiszu z peletonu.

Kolejny, trzeci etap – jazda indywidualna na czas długości 9,5 km, z kilkoma podjazdami – był popisem jazdy torunianek. Wygrała specjalistka od czasówek Anna Plichta, wyprzedzając o 15 sekund Brzeźną-Bentkowską i o 18 sekund Koster.

Jednocześnie Plichta wywalczyła koszulkę liderki wyścigu wyprzedzając Koster (10 sek) i Brzeźną-Bentkowską (15 sek).
Tego samego dnia zawodniczki rywalizowały jeszcze w 22. Nocnym Kryterium o Złotą Szpilkę Prezydenta Wałbrzycha. Tu najlepsza okazała się Holenderka Janine Van de Meer, przed Koster i Moniką Brzeźną.

O losach wyścigu miał zadecydować ostatni V etap dookoła Świebodzic (75 km). Czołowa piątka uciekła peletonowi. Na finiszu najszybsza okazała się Anouska Koster, tuż przed pilnującą jej Anną Plichtą.

Zawodniczka Pacifiku zachowała nad Holenderką dwie sekundy przewagi i triumfowała w klasyfikacji generalnej wyścigu. Trzecie miejsce w „generalce” zajęła Paulina Brzeźna-Bentkowska, na 6 miejscu sklasyfikowano Kasię Wilkos, a na 8. Monikę Brzeźną, 10. była Beata Kalemba (wszystkie TKK Pacific).

– Cieszę się z sukcesów naszych dziewczyn w wałbrzyskim wyścigu – mówi Leszek Szyszkowski, trener Pacifiku. – Pokazały się z mocnej strony w rywalizacji z czołówką krajową i holenderskimi zawodniczkami. To dobry znak przed Górskimi Mistrzostwami Polski.

Bartek Warchoł w Tour de l’Avenir

Zawodnik Pacifiku, po ukończeniu Tour de Pologne i krótkim odpoczynku, udał się do Francji wraz z kadrą narodową na Tour de l’Avenir – najbardziej prestiżowy wyścig etapowy dla młodzieżowców.

Bartek Warchoł całkiem nieźle wystartował w prologu – jeździe indywidualnej na czas na dystansie 4,5 km – w Saint Flour zajmując 12 lokatę. Wygrał Campbell Flakemore (Australia), przed Davide Martinellim (Włochy) i Timo Roosenem (Holandia). Pierwszy etap z Saint Flor do Brioude (145 km) wygrał po ucieczce Kristoffer Skjerping (Norwegia), przed Sjoerdem Van Ginnekenem (Holandia) i Asbjoernem Andersenem (Dania). Polacy przyjechali w peletonie z 2 min. 20 sek straty.

W klasyfikacji generalnej spośród Polaków najlepszy jest nadal Bartek Warchoł, zajmujący 14. miejsce.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także