Kolejne rodziny otrzymały mieszkania komunalne

Nowe mieszkania powstały w miejscu, gdzie kiedyś stały baraki z lokalami socjalnymi po dawnej bazie PKS (fot. UM/Adam Zakrzewski)

Dwadzieścia rodzin z terenu gminy Toruń otrzymało mieszkania komunalne. Klucze do lokali w bloku przy ul. Drzymały 13-15 władze miasta przekazały we wtorek, 21 lutego.

– Dzisiaj, zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Toruń, oddajemy do użytkowania 20 mieszkań – mówił Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Torunia. – Łącznie w kompleksie przy ul. Drzymały w latach 2009 -2017 powstały trzy budynki gminne ze 147 mieszkaniami. Jestem przekonany, że wszystkim lokatorom będzie się tu bardzo dobrze mieszkało. Ale to nie koniec. W 2017 r. Gmina planuje też zakończyć budowę budynku z 22 mieszkaniami przy ul. Guliwera 22, a z końcem roku inwestycję wspólną z TTBS w wyniku której wybudowanych będzie 108 lokali mieszkalnych przy ul. Poznańskiej 294 C.

Mieszkania są wykończone pod klucz, wyposażone w biały montaż w łazience (umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową i sedes) oraz zlewozmywak na szafce i kuchenkę gazową czteropalnikową z piekarnikiem w kuchni. Na posadzkach w kuchniach i łazienkach położone są płytki gres, w pokojach i przedpokoju wykładzina PCV. Na ścianach łazienek płytki ceramiczne do wys. 2 m, w kuchni farba zmywalna, a pozostałe pomieszczenia pomalowanie zostały farbą emulsyjną. Budowa pierwszego bloku ruszyła w sierpniu 2015 r. Wykonawcą inwestycji jest toruńskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne BUD-TECH, a jej łączny koszt to 4,5 mln zł brutto (dwa budynki).

Na nowo oddanym budynku wisi tablica informująca o finansowaniu inwestycji przez BGK. Prezydent Rakowicz i Anita Łygan odsłonili ją podczas wręczenia kluczy pierwszym lokatorom – dwóm czteroosobowym rodzinom.

– Gmina Miasta Toruń aktywnie uczestniczy w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego korzystając ze wszystkich dostępnych możliwości, tj. tworzenia lokali komunalnych i socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni oraz domu dla bezdomnych – wylicza Anita Łygan, naczelnik Wydziału Obsługi Programu Budownictwa Socjalnego Banku Gospodarstwa Krajowego. – BGK przyznał miastu łącznie ponad 23 mln bezzwrotnego wsparcia na ponad 700 lokali i miejsc noclegowych, z czego już 80% zostało oddanych do użytku.

Zgodnie z wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Toruń, planowana jest zabudowa mieszkaniowa lewobrzeżnego Torunia. Na terenie Glinek planuje się obecnie wybudowanie 18 budynków, z czego 7 na terenie TTBS-u. W 2016 roku rozpoczęto budowę pierwszych 2 budynków w formule TTBS – Gmina ze 108 mieszkaniami z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Na terenie należącym do Gminy Miasta Toruń zaplanowanych jest 11 budynków z ok. 600 lokalami. Obecnie trwa procedura zmierzająca do wyłonienia wykonawcy w formule partnerstwa publiczno-prawnego na budowę pierwszych 240 lokali. Oznacza to, że to firma zewnętrzna zaprojektuje i wybuduje bloki, a następnie zajmie się ich zarządzaniem i eksploatacją, a Gmina wnosić będzie za te usługę opłaty.