Kolejny spektakl w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych wystawi gdański Teatr Pinezka

8 sierpnia dwukrotnie zaprezentuje się znany w Toruniu gdański Teatr Pinezka (fot. Adam Zakrzewski)

W sobotę, 8 sierpnia, po raz kolejny torunianie będą mieli okazję do obejrzenia letniego Festiwalu Teatrów Ulicznych. W ciągu wakacji widzowie zobaczą 5 takich przedstawień.

Pierwszą odsłonę festiwal miał 26 i 27 czerwca o godz. 22.00. Dwukrotnie na placu przed Halą Sportowo-Widowiskową zaprezentowali się włoscy artyści z Ondadurto Teatro w przedstawieniu „C’era una volta”. Połączyli oni taniec, akrobację i tekst z muzyką na żywo, technologią i ruchomą scenografią. Twórczo przeobrażając baśnie i legendy, w ironiczny sposób odnieśli się do rzeczywistości.

Pozostałe spektakle odbywać się będą na starówce. 8 sierpnia dwukrotnie zaprezentuje się znany w Toruniu gdański Teatr Pinezka. To grupa z ogromnym stażem, działa bowiem od 35 lat. Przez ten czas artyści przejechali ze swoimi spektaklami niemal cały świat i zdobyli mnóstwo nagród. Po Pinezce możemy oczekiwać cyrkowej clownady, szczudeł, akrobacji, żonglerki, a także tańca, masek, marionetek i interakcji z publicznością. W wykonaniu gdańszczan zobaczymy dwa przedstawienia: „Marionetarium Klauna Pinezki”oraz „Stary Klaun i morze”. „Teatr uliczny jest dla ludzi w każdym wieku. W każdym z nas jest dziecko, my staramy się przywołać świat dzieciństwa, chwile radości” – mówił w wywiadzie dla kultura.trojmiasto.pl szef teatru Przemysław Grządziela.

– Na zakończenie cyklu 21 sierpnia spotkamy się ze stołecznym Teatrem Pijana Sypialnia – zapowiada mówi dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk. – „Wsłuchujemy się w gwar miasta, rozmowy ludzi w pociągach, programy telewizyjne i to wszystko przenosimy na scenę. Bawimy się formą i konwencjami, ponieważ chcemy tworzyć spektakle, które są jak drzwi do innego, jeszcze nieodkrytego świata. Przecież warto kochać życie! Po prostu” – piszą o sobie twórcy. Radością życia zarażać będą publiczność w spektaklu „Wodewil Warszawski”, w którym zabiorą nas w sentymentalną podróż do przedwojennej stolicy, choć nie zabraknie także licznych odniesień do współczesności. Będzie mnóstwo piosenek i spora dawka humoru. „To opowieść miła dla ucha, która przywołuje wyjątkowy klimat Warszawy. Spektakl prosty, lecz czarujący i magiczny” – pisano na kochamteatr.info.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.