Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Kolejowy dom kultury
Tomasz Więcławski 28 lipca, 2015, 11:51 Aktualności Miasto
dworzec 001 tomek
Krzysztof Duda z Inicjatywy Młodych chciałby, aby w budynku dworca Toruń Północny swoją siedzibę znalazły organizacje pozarządowe (fot. Tomasz Więcławski)

Butelki, puszki po piwie i konserwach, wypłowiała gazeta z nagimi paniami – tak jeszcze kilka dni temu wyglądał teren dworca Toruń Północny. Nad pokrytym z każdej strony graffiti budynkiem zaświeciło jednak słońce.

Na tej stacji od dawna nikt nie wsiada do pociągów. Niegdyś był to przystanek linii do Czarnowa i Unisławia. To tu w 1999 setki wiernych wysiadły z wagonów i ruszyły na spotkanie z Janem Pawłem II. Tory z tego miejsca prowadzą do Bazy Paliw w Zamku Bierzgłowskim. Cysternę ludzie widzą dwa, czasem trzy razy w miesiącu. Życie ma tu wrócić.

PKP chciało zburzyć budynek. Nie do końca nawet wiadomo, czy specjaliści z tej spółki wiedzą, jak on wygląda, bo w dokumentach podaje się, że ma 14 metrów kwadratowych. W rzeczywistości jest znacznie większy. Inicjatywie Młodych udało się przekonać toruński magistrat do próby przejęcia budynku.

– Na Facebooku naszą walkę o to miejsce poparło blisko 700 osób – mówi Krzysztof Duda z IM. – W moim rozumieniu zabytkiem nie jest tylko to, co jest wpisane do rejestru. Stacja Toruń Północny przesiąknięta jest historią i nie można pozwolić na to, żeby zniknęła z mapy naszego miasta.

W poprzedni weekend zebrała się grupa, która sprzątała stację. Ta straszyła do tego czasu brudem. Spotykali się tutaj miłośnicy picia w plenerze, a niegdyś w budynku rezydowali bezdomni.

– Wieczorem nieraz słyszałam, jak tłukli butelki o ścianę – mówi Maria, mieszkanka sąsiedniego osiedla. – Jeździłam stąd w dawnych czasach pociągiem. Przecież ta stacja ma ponad 100 lat. Teraz jest nikomu niepotrzebna?

Budynek sięga swoją historią 1909 roku. To tu w 1911 roku przywieziono pierwszy balon, który trafił do toruńskiej hali balonowej. Stąd też osiemdziesiąt lat później odjeżdżali z Torunia radzieccy żołnierze.

– Kilka lat temu był tutaj pożar – przypomina Krzysztof Duda. – Od tego czasu miejsce popadało w coraz większą ruinę. Było tutaj także kamienne godło, ale teraz odtworzenie go jest praktycznie nierealne. Zostało porozbijane na wiele części. Ale możemy tu zrobić tętniący życiem ośrodek na pograniczu dwóch dzielnic.

Tu bowiem zbiegają się Koniuchy i Chełmińskie Przedmieście, a nieopodal zaczynają się Wrzosy. Jaki jest pomysł na uratowanie i zagospodarowanie obiektu?

– Spotkaliśmy się niedawno z władzami miasta – relacjonuje Krzysztof Duda. – Podjęte

zostaną kroki, żeby przejąć nieodpłatnie budynek od PKP. Nie wiadomo co z ziemią, bo z tego co wiem, jest to teren szczególnie ważny dla obronności państwa z racji połączenia z bazą paliw. Chcielibyśmy, żeby swoją siedzibę miały tutaj organizacje pozarządowe. Można także zrobić świetlicę dla młodzieży. Dobrym przykładem do naśladowania jest Kulturhauz na Bydgoskim Przedmieściu.

List do PKP odnośnie planów związanych z tym miejscem i możliwościami jego przejęcia wyślą prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski.

– To bardzo dobra idea, żeby zagospodarować to miejsce – mówi Marcin Czyżniewski. – Najważniejsze jest stanowisko obecnego właściciela, bo o pomysły na zagospodarowanie tego terenu się nie boję. Mogłaby tu powstać chociażby Izba Pamięci Chełmińskiego Przedmieścia. Pamiątek uzbierało się już tyle, że od dłuższego czasu szukamy lokalizacji dla takiego przedsięwzięcia.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także