Kolorowe, niebagatelne, pozytywne – po prostu na nie spójrz

Wewnętrzny spokój - Szosa Chełmińska – Targowisko

„Galeria Rusz” to autorski projekt Joanny (artystki) i Rafała Góralskich (artysty i socjologa), którzy specjalizują się w tworzeniu sztuki publicznej, jak np. widniejące na zdjęciu bilbordy. W lutym pojawiły się nowe, kolorowe i poruszające plakaty.

Projekt  realizowany jest od 1999 roku w Toruniu. Jest to najdłużej działająca akcja tego typu na świecie, gdzie w stałej lokalizacji prezentowane są prace artystyczne. Od września 2013 roku działa również warszawski oddział Galerii Rusz. Artyści prezentują swoje prace na 5 nośnikach bilbordowych, w różnych lokalizacjach stolicy. Ekspozycja jest zmieniana na początku każdego miesiąca.

– Jesteśmy współczesnymi, miejskimi humanistami. Wprowadzamy w przestrzeń miejską, która jest odhumanizowana, skomercjalizowana i nasycona reklamami, ludzkie wartości – mówią oboje. – Nośnik bilbordowy, tradycyjnie używany do ekspozycji komercyjnych reklam, zmienia swoją funkcję i służy tu do prezentacji sztuki. Celem bilbordów Galerii Rusz jest pokazanie, że możemy stwarzać zarówno pozytywny aspekt rzeczywistości, jak i negatywny.

Lokalizacje toruńskie: Szosa Chełmińska / Targowisko Miejskie, Wały Gen. Sikorskiego / CSW.