Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Rusza Forte Artus Festival. Sprawdźcie, jakie gwiazdy pojawią się w Dworze Artusa
Aleksandra Radzikowska 2 października, 2015, 14:42 Dwór Artusa Kultura i rozrywka
Juwenalia UMK w Toruniu
Jedną z gwiazd tegorocznego Forte Artus Festival będzie Kortez, muzyczne objawienie tego roku. (fot. Łukasz Piecyk)

Wielkimi krokami zbliża się Forte Artus Festival. Każdy w jego harmonogramie znajdzie coś dla siebie

Artur Andrus, Jowita Budnik, Piotr Rogucki, Olga Tokarczuk i Aleksander Doba. Dla pasjonatów muzyki, słowa, dobrego humoru i przygody mamy miłą wiadomość. Od 7 października do 22 listopada w Centrum Kultury Dwór Artusa będą mogli nie tylko obcować ze sztuką najwyższej klasy, ale również porozmawiać z wieloma swoimi idolami. Toruń jesienią odwiedzą powyżej wymienieni.

– To festiwal niezwykle eklektyczny – mówi Bogumiła Przeperska z Centrum Kultury Dwór Artusa. – Staramy się trafiać w gusta naszych gości, a dodatkowo w preferencje różnych grup wiekowych. Głównym elementem wydarzenia będą koncerty, ale rozbudowaną część zajmą także spotkania z przedstawicielami różnych zawodów i pasji.

Koncert kabaretowy z okazji 20-lecia instytucji już na początek festiwalu da Artur Andrus. Dzień później, bo 8 października, przed słuchaczami zasiądzie Jowita Budnik, aktorka znana m.in. z niezapomnianych kreacji w filmach Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – „Placu Zbawiciela” oraz „Papuszy”. Na ekranach kin ostatnio mogliśmy podziwiać ją w „Jezioraku” Michała Otłowskiego. Dziennikarz Tomasz Sianecki opowie o swojej pracy 11 października, a dodatkowo podczas festiwalowych spotkań można będzie porozmawiać również z pisarką Olgą Tokarczuk, autorką książek „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni” czy „Księgi Jakubowe”, pozycji nominowanej do tegorocznej Literackiej Nagrody Nike. 8 listopada spotkanie poprowadzi krytyk literacki Justyna Sobolewska, ale publiczność będzie miała okazję do zadawania pytań. Toruń w tej sprawie odwiedzi też 14 listopada Aleksander Doba, Podróżnik Roku 2015 w plebiscycie National Geographic i pierwszy człowiek na świecie, który jedynie dzięki sile swoich mięśni przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej.

– Wspomnę też o wystawie BZ WBK Press Foto i towarzyszących jej warsztatach – dodaje Bogumiła Przeperska. – Mamy szczęście, że co roku publiczność może ją u nas oglądać, bo to najważniejsza wystawa fotografii prasowej w Polsce. Festiwalowi towarzyszy przez cały okres jego trwania, a jej integralną częścią są dwudniowe, bezpłatne warsztaty, w których liczba miejsc jest ograniczona. W tym roku poprowadzi je juror konkursu – Waldemar Kompała.

Najbardziej rozbudowaną sekcją festiwalu będą jednak spotkania z muzyką na żywo. Piotr Rogucki w Toruniu wystąpi solo 16 października, zaś Aga Zaryan utwory Niny Simeone zinterpretuje 23 października. Dwa dni później jazz odczarują i udowodnią, że nie należy się go bać muzycy formacji Wojtek Mazolewski Quintet. Kolory kultury to nie tylko zestawienia gości różnych zawodów, ale również artystów tej samej profesji, lecz mających różne doświadczenia. Kayah wystąpi na 20-lecie płyty „Kamień”, a Kortez zaśpiewa materiał ze swojego debiutanckiego krążka „Bumerang”. To, że Kayah potrafi czarować głosem i słowem wiedzą już wszyscy, natomiast Kortez swoim wyjściem z cienia naruszył ład polskiej przestrzeni muzycznej. Tak oszczędnie i celnie o emocjach nie śpiewano już od dawna. Sprawdzić to można 17 listopada.

– Muzyka i goście festiwalowi to również duet Dorota Miśkiewicz i Kuba Badach, Grażyna Brodzińska, Rykarda Parasol i Irena Santor – dodaje Bogumiła Przeperska. – Artyści znani są wszystkim ze swojego wokalnego kunsztu, więc pozostało mi tylko zaprosić te jeszcze niezdecydowane osoby na ich koncerty.

Jesienne wieczory i popołudnia już można rezerwować sobie na spotkania z wielką sztuką. Jak wspominają organizatorzy – będzie „do wyboru, do koloru”. I z klasą.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także