Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Komunikacja miejska da się lubić – twierdzą tak jej zapaleni miłośnicy
Aleksandra Radzikowska 11 lipca, 2014, 11:12 Aktualności
mzk 3
Dla członków tego klubu nawet rozkład jazdy autobusów jest interesujący (fot. Adam ZakrzewskI)

Dla zwykłego śmiertelnika rozkłady jazdy autobusów czy tramwajów są tylko niewiele znaczącymi ciągami cyfr. Trudno uwierzyć w to, że są tacy wśród nas, którym sposób ich konstruowania nierzadko spędza sen z powiek.

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Toruniu liczy obecnie siedemnastu członków, choć osób z nim sympatyzujących jest o wiele więcej. Pytanie ich o to, co interesującego jest w starym autobusie to niemal herezja. Na samą wzmiankę o transporcie publicznym śmieją im się oczy. Z pamięci mogą powtórzyć trasy kursowania niemal wszystkich linii komunikacyjnych.

– Znajomi i rodzina przywykli do moich niecodziennych zainteresowań – mówi Wojciech Osmański, wiceprzewodniczący klubu. – Gdy opowiadam o nich po raz pierwszy, ludzie z reguły się dziwią i chcą wiedzieć, co jest ich przyczyną. Czasem uśmiechają się na wzmiankę o tym, ale tylko serdecznie.

Trudno mu dziś zdefiniować to, dlaczego właśnie do transportu publicznego zapałał taką miłością. Podobno tak się czasem dzieje. Wojciech Osmański już jako mały chłopiec celowo chodził na długie spacery, by móc obserwować przejeżdżające pociągi. Jedni pasją nazwą oglądanie kilkugodzinnego meczu tenisa, inni kolekcjonowanie znaczków. Choć łączy je niewiele, mają wspólny mianownik. Pewien ukryty dla innych system. Znaczki w klaserach układa się według określonego schematu. Miłośnicy tenisa widzą niewidzialne wykresy i tabele, gdy zawodnicy z pozoru tylko odbijają piłkę. Podobnie jest z pasjonatami komunikacji miejskiej. Linie autobusowe i tramwajowe tworzą schemat, który oplata miasto. Nawet rozkłady jazdy są tworzone według określonych wytycznych.

– Najlepiej by godziną odjazdu była stała częstotliwość, która jest dzielnikiem liczby sześćdziesiąt – mówi z uśmiechem Wojciech Osmański. – Pasażer powinien swobodnie zapamiętać taki rozkład. Niektóre miasta stosują tzw. system „parzysta-nieparzysta”. Komunikacja powinna być przyjazna dla użytkowników.

Jak mówi pasjonat komunikacji zbiorowej, na „gapę” nie jechał jeszcze nigdy – z szacunku dla innych i dla siebie. Tę zasadę wyznają niemal wszyscy. Najmłodszy oficjalny członek Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej ma piętnaście lat, najstarszy zaś dawno „trójkę” z przodu. Prawie każdy z nich zajmuje się w życiu czymś innym.

– Jestem informatykiem – mówi Tomasz Karolak, sekretarz klubu. – Wychowywałem się w małej miejscowości. Nie miałem wcześniej do czynienia z komunikacją miejską. Gdy wiele lat temu przyjechałem do Torunia na studia, od początku zafascynowały mnie rozkłady jazdy autobusów i tramwajów. Chciałem jak najszybciej dowiedzieć się, w jaki sposób są one konstruowane. Czasami przerwę pomiędzy zajęciami wykorzystywałem na podróże po mieście.

Członków klubu nie interesują połączenia międzygminne czy tzw. autobusy rejsowe.

– Jedyne co denerwuje mnie w komunikacji miejskiej, to niedostateczna wiedza jej użytkowników – mówi Tomasz Karolak. – Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu jest tylko tzw. „wykonawcą”. Sposób funkcjonowania MZK określa i ustala Urząd Miasta Torunia. Wszystkie skargi bądź pytania powinny być zatem kierowane pod ich adres.

Klub prowadzi swoją stronę internetową oraz fanpage na Facebooku. Zamieszczane są tam niezwykłe historie, stare fotografie czy ciekawostki dotyczące autobusowych pętli. Można też zobaczyć pierwszy polski plan Torunia z okresu dwudziestolecia międzywojennego z oznaczonymi liniami tramwajowymi. Klubowicze swoją pasją chcą nie tylko dzielić się z innymi, ale także promować komunikację publiczną w jej wszystkich aspektach.

– Pielęgnowanie i upowszechnianie tradycji publicznej komunikacji jest ważne – dodaje Tomasz Karolak. – Choć oficjalnie działamy dopiero od 2008 roku, nieformalną działalność rozpoczęliśmy trzy lata wcześniej. By zostać członkiem klubu, należy pobrać i wypełnić dostępną na naszej stronie internetowej deklarację. Działamy aktywnie również w ten sposób, że organizujemy wycieczki autobusem do miejsc, w które nawet PKS nie dojeżdża…

Pasja, jak się okazuje, może być definiowana na wiele sposobów. Zdarzają się pierwsze miłości na całe życie. Nawet w takiej wersji.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także