Koncert folklorystyczny w Muzeum Etnograficznym

Na zdjęciu łotewski zespół Sendancis z Rygi (fot. nadesłane)

Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na występ zespołów folklorystycznych, który będzie można obejrzeć w sobotę, 14 czerwca, w amfiteatrze muzeum. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 17.00. Zaprezentują się: grupa Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin na Kujawach oraz łotewski zespół Sendancis z Rygi. Bilety w cenie 3 zł.

Klub Seniora Kujawy Bachorne Nowe działający pod kierownictwem Aliny Matuszewskiej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach przedstawi lokalne dziedzictwo muzyczne. Oprócz ludowych pieśni i tańców kujawskich, grupa ma w swym repertuarze widowiska obrzędowe ilustrujące tradycje regionu, takie jak Podkoziołek i wywożenie żyńcowych, Przywoływki Wielkanocne czy Obieranie Króla Pasterzy. Członkowie zespołu występują w strojach regionalnych. Grupa ma na swoim koncie występy na festiwalach i przeglądach w całej Polsce oraz zagranicą.

Zespół taneczny seniorów Sendancis został założony w 1962 roku w Rydze. Jego dyrektorem artystycznym jest Lydia Ruskule. W występie zespołu wezmą udział trzy grupy taneczne, które na co dzień wykonują łotewskie tańce salonowe i dawne tańce towarzyskie oraz tańce z różnych stron Europy. W Toruniu zespół zaprezentuje łotewskie tańce ludowe. Grupa rokrocznie bierze udział w łotewskich festiwalach pieśni i tańca oraz folklorystycznych spotkaniach seniorów, odwiedza inne regiony Łotwy a także bierze udział w międzynarodowych przeglądach i festiwalach. Członkowie zespołu uwielbiają bliższe i dalsze podróże oraz poznawanie nowych ludzi. Jak mówią sami o sobie, dzięki realizowaniu pasji, całe życie jest dla nich pięknym tańcem.
Koncert w Muzeum Etnograficznym będzie okazją do spotkania i zawiązania kontaktów między zespołami seniorów z Polski i Łotwy. Zapraszamy torunian i turystów spędzających weekend w Grodzie Kopernika do obejrzenia efektów tej konfrontacji.

Informacje szczegółowe:
Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43, e-mail: edukacja@etnomuzeum.pl