Koncert z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do NATO [Zdjęcia]

Podczas obchodów, młodzież oraz mieszkańcy regiony mieli szansę zapoznania się z zadaniami spoczywającymi na armii oraz działaniami podejmowanymi wspólnie z państwami NATO (fot. nadesłane)

Uroczysty Koncert Symfoniczny rozpoczął toruńskie obchody 15-lecia Polski w NATO. Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 8 czerwca, w kościele garnizonowym Św. Katarzyny w Toruniu. W koncercie udział wzięło ponad 1400 gości.

Dla zgromadzonych w kościele gości zabrzmiała Symfonia h-moll op. 24 ” POLONIA ” Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA im. Bogumiła Łepeckiego.

Koncert odbywający się pod hasłem „15 lat Polski w NATO” był uwieńczeniem realizacji szerokiego programu związanego z obchodami wydarzenia, jakim było wstąpienie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.

– Toruński koncert był finałem projektu „Razem w NATO – 15 lat Polski w NATO” realizowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego – poinformował marszałek Piotr Całbecki. – Od marca, w ramach obchodów piętnastolecia odbyła się konferencja poświęcona roli polskich żołnierzy w formacjach międzynarodowych, uroczysta sesja sejmiku i pokazy wojskowe.

Program realizowany był przez Samorząd Województwa, którego wspierało Ministerstwo Obrony Narodowej, Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Stowarzyszenie Polskich Artylerzystów, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Na uroczysty koncert w kościele garnizonowym przybyli m.in.: generał brygady Wojciech Grabowski – Komendant Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, generał dyw.w.st. spoczynku dyrektor Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy Włodzimierz Sąsiadek, generał brygady b.dowódca Wojsk rakietowych i artylerii w Toruniu , Komendant 12 Wojskowego Oddziału Gospodarczego płk dypl. Eryk Hoffmann , ks.płk.Marek Karczewski – Dziekan Wojsk Lądowych – Proboszcz Parafii Św.katarzyny w Toruniu.

Oprócz mieszkańców Torunia i województwa kujawsko -pomorskiego, na koncert przybyło ponad 200 żołnierzy oraz oficerów z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu oraz innych jednostek stacjonujących w mieście.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym przywitaniem gości, którego dokonał Prezes Fundacji i dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA im.Bogumiła Łepeckiego Pan Jacek Łepecki.

Koncert był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Fot. Bogdan Śladowski