Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Konrad Wiśniewski pragnie pokazać polskim słuchaczom nowy wymiar hip-hopu
Marcin Tokarz 16 marca, 2014, 20:31 Blokowisko Kultura i rozrywka
hiphop_piec_cmyk (4)
Konrad jest w trakcie nagrywania nowej płyty (fot. Łukasz Piecyk)

Konrad Wiśniewski nie ma w zwyczaju chodzić utartymi szlakami. Dotyczy to przede wszystkim najważniejszej sfery jego życia – muzyki. Wraz z toruńskim producentem Dualem i Chmielixem, czołowym djem w mieście, pracuje nad krążkiem, na którego zawartość Polska może nie być gotowa. Tego, co mają w zanadrzu jeszcze nie było. Rap na dubstepie i drum&bassie od niezbadanej dotąd strony. Podcięcia skrzydeł się jednak nie boi, bo po udanym koncercie i tak unosi się trzydzieści centymetrów na ziemią. Tego uczucia życzy każdemu, kto ciężko pracuje.

„To nie lęk wysokości cię paraliżuje, ale to, że podświadomie przez chwilę czujesz się królem”.

Wyszli z materiałem, który nie był jeszcze ćwiczony na próbie. Pod sceną czekała publiczność w liczbie niemal tysiąca słuchaczy hip-hopu. Trio z Torunia pozwolono zagrać jeden utwór przed wręczeniem złotej płyty dla Bisza w Bydgoszczy.

– Wcześniej miałem okazję nawijać przed dwudziestką ludzi, setką, dwusetką, ale tamten występ przełamał pewne lody – wspomina Konrad Wiśniewski, który po przeniesieniu się ze Strzelna do Torunia, wrósł w blokowiska Rubinkowa. – Tak na prawdę od tego czasu czuję, że moja przygoda z hip-hopem nabrała właściwego tempa i zmierza w dobrym kierunku.

Jeśli mowa o tempie, to właśnie jego dwukrotne zwiększenie w podkładach muzycznych jest obecnie kowadłem, na którym Konrad kuje swój talent do rapowania. Nawijanie pod klasyczne 89 bpmów zastąpił znacznie szybszym bitem o częstotliwości 180 uderzeń na minutę. Słowa wypluwa z ust jak AK-47 pociski z lufy.

– Styl Konrada jest bardzo ekspresywny – opiniuje Mateusz Ankiewicz, stały bywalec koncertów z udziałem toruńskiego rapera. – Odkąd zaczął nawijać w coraz szybszym tempie, jego flow stało się fenomenalne. Nic tylko czekać na debiutancką płytę.

„Wiem, że wciąż paru czeka, aby ten młody dzieciak, jak już kiedyś obiecał w końcu to tak poleciał, że porozrywa nieba, wyrwie drzewa”

Jeszcze pięć lat temu nawijał do mikrofonu kupionego z Anglii umieszczonego w szafie wyłożonej formami od jajek. Dziś tworzy projekt z uznanymi muzykami toruńskiej sceny, Dualem odpowiedzialnym za tworzenie ścieżki dźwiękowej i DJem Chmielixem, Mistrzem Polski turntablistów z 2011 roku, który podczas koncertów tria dogrywa perkusję i schratche.

– Do współpracy z Konradem przekonała mnie jego umiejętność łamania rytmu, która jak na jego wiek jest bardzo obiecująca – tłumaczy Damian „Chmielix” Chmielewski.

Troje artystów jest na etapie tworzenia rewolucyjnego w swym gatunku longplay’a, który ma zawierać 12 numerów opartych na dubstepie i drum&bassach. Krążek będzie nosił tytuł Chmielix x Dual x KdoW. Zdefiniowanie jego oryginalności ma jednak sens jedynie po bezpośrednim odsłuchaniu zawartości, na co zainteresowani będą musieli jeszcze poczekać.

– Zdradzić mogę tylko, że czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było – wyjaśnia 19-letni Konrad Wiśniewski. – Nasz podkład, mimo wykorzystania dubstepu i d&b, będzie daleki od tego zaprezentowanego, choćby przez Pezeta. Chcemy by nasza muzyka była dynamiczna, ale jednocześnie wprawiająca w dobry nastrój na imprezach. Głosy półświatku hip-hopu po odsłuchu roboczych wersji utworów są różne. Część twierdzi, że mamy w garści przepis na pewny sukces, inni są sceptyczni i boją się, że Polska nie jest jeszcze gotowa na ten rodzaj muzyki.

„Jedni widzą wiele więcej, inni wiele mniej, jedni mają serce inni nadal go nie mogą mieć”

Imprezowy styl życia jest nieodłączną częścią kultury hip-hopu. Tworzy się go właśnie po to, by dawać ludziom rozrywkę. Świadomość sukcesu, posłuchu często pcha początkujących raperów w sidła libacji, które stopniowo wykluczają ich z dalszego tworzenia muzyki.

– Klimat towarzyszący słuchaniu, tworzeniu hip-hopu sprzyja intensywnemu melanżowaniu, ale wszystko jest przecież dla ludzi – tłumaczy Konrad Wiśniewski. – Rozchodzi się o to, żeby mieć nad tym kontrolę, a niestety znam zbyt wielu zdolnych raperów, którzy w pewnym momencie zatracili swój cel. Mój jest taki, żeby bujać publikę i dawać jej rozrywkę. Myślę, że szybka nawijka na szybkim bicie, taka, że łuski aż lecą z pyska, jest na to receptą. Ja widzę w tym swoją przyszłość. Ale do klasycznego trueschoola zawsze będę miał sentyment.

Na koszulce Konrada widnieje napis: „Hip-hop był moją pierwszą miłością”.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także