„Krajobrazy spod powiek” – wystawa w Dworze Artusa

Śniadanie na trawie (Fot. nadesłane)

Jakie krajobrazy spod powiek przeniosła na płótna malarka? W wielu z nich widz będzie mógł się odnaleźć jak we własnym świecie „spod powiek”. Już od wtorku, 11 kwietnia, w Dworze Artusa będzie można obejrzeć wystawę obrazów Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej „Krajobrazy spod powiek”. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 18.30.

O obrazach Marii Bereźnickiej-Przyłęckiej można powiedzieć, że są kadrami nakładanymi na siebie. Zawierają linię czasu, ale bez chronologii. Są niejednoznaczne, bliskie raczej sennej nierzeczywistości. Nie pozbawione jednak swojej logiki i przestrzeni określanej pamięcią wymieszaną – tak, jak są mieszane środowiska, przedmioty i chwile ich zarejestrowania.

Fakt, że Maria Bereźnicka-Przyłęcka jest absolwentką Wydziału Tkaniny i przez dziesięć lat tkała gobeliny pozostawił charakterystyczny, artystyczny ślad. Jak twierdzi, pamięć dotyku wełny determinuje dzisiejszą fakturę na jej obrazach. Nie tylko wzrok bierze udział w ich odbiorze, ma się ochotę dotykać je. Stają się w ten sposób bardziej sensoryczne.

Maria Bereźnicka-Przyłęcka – studia w Akademii Sztuk Pięknych /dawniej PWSSP/ na Wydziale Tkaniny Dekoracyjnej i Unikatowej w Łodzi w latach 1969 – 1974, w pracowniach prof. Stanisława Fijałkowskiego /malarstwo/ i prof. Antoniego Starczewskiego /gobelin i dywan/.
35 wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech, Francji, Austrii, Czechach i Stanach Zjednoczonych oraz udział w licznych wystawach zbiorowych i plenerach. Prace w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i poza granicami.

Wystawa czynna:

do 5 maja 2017 r.,
od poniedziałku do piątku
w godz. 9:00 – 18:00
oraz podczas imprez. Wstęp wolny.