Królewski dziedziniec w remoncie

Fot. Fundacja "Zamek Dybów i Gród Nieszawa"

Głównym celem Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” jest działalność na rzecz ochrony i restauracji obiektów historycznych oraz inicjowanie wydarzeń kulturalnych. Zimą wydarzeń na Zamku Dybowskim będzie mniej, co nie znaczy, że dla Fundacji jest to okres mniejszego zaangażowania. 

Obecnie na dziedzińcu zamku trwają prace remontowe związane z naprawą bruku we wschodniej części zamku. Wyrównywany jest tam bruk kamienny. Z kolei wyrównana będzie centralna część dziedzińca, która następnie zostanie wysypana kamiennym klińcem. 

– Dziedziniec będzie wyprofilowany tak, aby swobodnie odpływała z niego woda – mówi prezes fundacji Aleksander Zmuda Trzebiatowski. – Będzie to służyć temu, by łatwiej się poruszać oraz by chronić dolne partie murów. Prace potrwają prawdopodobnie do końca grudnia. 

Nowy sezon, już z nowym dziedzińcem, rozpocznie się na początku kwietnia. Zostaną wówczas rozstawione stałe stanowiska: łucznicze, bezpiecznej broni, stanowisko kata i wiele innych. 

– Ruszamy wiosną z odnowionym dziedzińcem, co tylko przyda naszemu zamkowi dodatkowego blasku – dodaje Aleksander Zmuda Trzebiatowski. – Liczymy, że przyszły sezon przyniesie wszystkim, którzy nas odwiedzą, co najmniej tyle satysfakcji, co bieżący.