Kultura w Książnicy

We wtorek 13 września w Filii nr 1 przy ulicy Jęczmiennej odbędzie się popołudnie z grami planszowymi. (fot. Piotr Lampkowski)

Książnica Kopernikańska w Toruniu nie tylko gromadzi i udostępnia cenne zbiory biblioteczne. Jest także miejscem zabaw dla dzieci i imprez kulturalnych, na które zapraszają wszystkie filie Książnicy.

We wtorek 13 września w Filii nr 1 przy ulicy Jęczmiennej odbędzie się popołudnie z grami planszowymi. Do dyspozycji będą planszówki nawiązujące do literatury – chociażby „Mały Książę”. Nie zabraknie też „Wybuchowej mieszanki”, „Polowania na robale” czy „Pędzących ślimaków”. Wstęp na wydarzenie jest wolny, początek o godz. 17.

Przez cały wrzesień w Filii nr 2 przy ulicy Kościuszki oglądać zaś można prace nastoletnich ilustratorów książek. – Każda z pokazanych na wystawie prac mogłaby dopełniać, objaśniać albo zdobić tekst pisany, książkę, artykuł, hasło encyklopedyczne – czytamy na stronie internetowej Książnicy. – Autorami tych rysowanych, malowanych, trawionych w metalu, wycinanych w linoleum opowieści są kilkunastoletni artyści z różnych zakątków Europy i Azji. Znajdziemy tu zarówno bardzo egzotyczne w formie i treści prace z Indii, Tajlandii czy Bangladeszu, jak i ilustracje pochodzące z bliższego nam słowiańskiego obszaru kulturowego. Niezależnie od kraju pochodzenia prac za każdym razem spotykamy się z pewną narracją, opowieścią, która miała swój początek i zapewne jakiś ciąg dalszy. Przebieg tej historii w dużej mierze zależy od nas samych, od fantazji widzów oglądających wystawę. Prace pochodzą ze zbiorów archiwum Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

Główna siedziba Książnicy Kopernikańskiej będzie w listopadzie miejscem II Ogólnopolskiej Konferencji Oprawoznawczej pt. „Introligatorzy i ich klienci”. Wydarzenie organizuje w dniach 17-18 listopada Instytut Informacji Naukowej i Bibliologii UMK we współpracy z Książnicą Kopernikańską. – W trakcie konferencji zostaną wygłoszone referaty opisujące dorobek wybranych pracowni introligatorskich działających na historycznych i obecnych ziemiach Polski – zapraszają pomysłodawcy. – Wystąpienia prelegentów poświęcone będą również wybranym bibliofilom, którzy pozostawili po sobie mniej lub bardziej bogate zespoły oprawnych woluminów. Organizatorzy przeznaczą stosowne miejsce na miscellanea, rozumiane jako referaty i komunikaty poświęcone zbiorom opraw w poszczególnych polskich bibliotekach, archiwach i muzeach.

Każdego dnia w filiach Książnicy odbywają się ciekawe spotkania, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Wyprawa po książkę często zakończyć się może odkryciem nowych pasji, wzbogaceniem o znajomości lub wiedzę, która jest tam na wyciągnięcie ręki.