Kultura za Wisłą

W najbliższym czasie w Domu Muz nie zabraknie wyjątkowych atrakcji dla dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy warsztatów flamenco wraz z instruktorką Dorotą Dzięcioł (fot. Łukasz Piecyk)

Kurs flamenco, warsztaty plastyczno-ruchowe o tematyce gotyku czy zabawa w detektywa dla dzieci – to tylko kilka z propozycji zajęć przygotowanych na ten miesiąc przez Dom Muz. Na lewobrzeżnej części Torunia każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie.

W minionym tygodniu osoby zainteresowane tańcem mogły uczestniczyć w warsztatach flamenco, które prowadzi doświadczona instruktorka, Dorota Dzięcioł. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

– Nie są to jedyne zajęcia taneczne w programie Domu Muz – mówi Elżbieta Chrulska, animator kultury. – W naszej placówce przy ulicy Poznańskiej w każdy wtorek prowadzony jest kurs tańców tradycyjnych.

W ramach II Tygodnia Refleksji nad Kulturą Duchową odbyły się warsztaty plastyczno-ruchowe, skierowane do wszystkich osób zainteresowanych gotykiem i duchowością. Natomiast na 9 kwietnia zaplanowana została wystawa prac Edyty Lizak pt. „Wariacje gotyckie”. Artystka jest laureatką konkursu „Polowanie na duszę”, organizowanego w ubiegłym roku przez Fundację Pionowy Wymiar Kultury.

– Podczas wernisażu poruszane będą filozoficzne zagadnienia – gdzie mieszka dusza, czym tak właściwie jest i czy da się ją zobrazować? – tłumaczy Elżbieta Chrulska. – Gotyk jest pretekstem do myślenia o tym, co wykracza poza świat materialny. To niezwykle ciekawe prace i warto je zobaczyć.

Obecnie realizowany jest również projekt „Na tropie Muz”, który pozwala dzieciom ze szkół podstawowych wcielić się w role detektywów. W każdej placówce przebiega inne dochodzenie. Młodzi śledczy poszukują muzy teatru w placówce na ulicy Okólnej, filmu na ulicy Poznańskiej i muzyki na ulicy Podmurnej. Projekt realizowany jest dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Dzieci uczestniczące w projekcie uczą się podstaw wiedzy o sztuce – wyjaśnia animator kultury. – Rozwiązują zagadki, tworzą portrety pamięciowe zaginionych muz. Następnie będą przygotowywały lekcje interaktywne w swoich szkołach. Nie zabraknie tajemniczych zdarzeń i nowych poszlak. W czerwcu odbędzie się finał projektu z rozwiązaniem zagadki w postaci gry terenowej.

Poza wymienionymi atrakcjami Dom Muz przygotował jeszcze wiele innych ciekawych wydarzeń. W najbliższym czasie zapraszamy wszystkie dzieci na spektakl „Łza ziemi” przygotowany przez Teatr Frajda. Artystom amatorom polecamy zaś zajęcia plastyczne „Wiosenna Inspiratornia”, które odbędą się w Domu Muz przy ulicy Poznańskiej.