Kulturalna majówka w Toruniu!

Nie musisz wyjeżdżać z miasta w poszukiwaniu rozrywek. W Toruniu nie będziesz się nudził. Tu długi weekend majowy rozpoczyna się już w piątek 28 kwietnia i choć w kalendarzu skończy się w środę 3 maja, kulturalna majówka trwać będzie aż do niedzieli. 

Z oferty weekendowego szaleństwa skorzystać będzie można już od rana 28 kwietnia m.in. w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, gdzie odbędą się warsztaty mediewistyczne, a także w Baju Pomorskim podczas spektaklu „Ava znaczy miłość”. Ucztę dla melomanów zaplanowano w godzinach wieczornych. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprosi miłośników muzyki klasycznej na Koncert Symfoniczny w CKK „Jordanki”, a Toruńska Agenda Kulturalna zorganizuje spotkanie z królem popu podczas koncertu „Tribute to Michael Jackson” na Scenie na Wiśle o godz. 18 (Bulwar Filadelfijski, na prawo od tarasu widokowego). Dwie godziny później także tam Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zorganizuje Kino Letnie.

W sobotę Toruniem zawładnie taniec dzięki startującemu w samo południe na Rynku Staromiejskim Świętu Tańca. Na Zamku Dybów o godz. 13 rozpocznie się festyn historyczny „Majówka z historią”, zaś wieczorem na Scenie na Wiśle odbędzie się koncert projektu Plotnicky. Po zmroku na ruinach Zamku Krzyżackiego dzień zwieńczy spektakl „Komturia” (godz. 22).

– W niedzielne popołudnie warto wybrać się na lewy brzeg Wisły, aby wziąć udział w drugiej części festynu historycznego na Zamku Dybów – zapowiada Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Po południu i wieczorem czekają nas dwa koncerty na Scenie na Wiśle – szantowego zespołu Kapitan Thorn (godz. 16) organizowany przez Dom Muz oraz zespołu Revolucja i duetu Gabriel Fleszar & Bartek Wójcik, nad którym czuwa TAK (godz. 20).

Weekend to także doskonała okazja do sprawdzenia swojej wytrzymałości fizycznej, dzięki współorganizowanej przez CH Toruń Plaza imprezie biegowej „Run Toruń”, którą już po raz szósty organizuje Stowarzyszenie „Run To Run”. Hasło przewodnie wydarzenia to „Zwiedzaj ze zdrowiem!”. Trasa biegu głównego wiedzie obok największych zabytków i „perełek” Torunia. Biegacze mijają m.in. Motoarenę, Bulwar Filadelfijski, Krzywą Wieżę, Ratusz Staromiejski i pomnik Mikołaja Kopernika.

W pierwszy dzień maja na Zamku Krzyżackim trwać będzie Jarmark Regionalny. W Święto Pracy o godz. 16 na Scenie na Wiśle pojawi się Orkiestra Wojskowa, wieczorem zaś w CKK „Jordanki” odbędzie się inauguracja Festiwalu Probaltica, który trwać będzie w Toruniu do 4 maja. O godz. 20 na Scenie na Wiśle Dwór Artusa zorganizuje koncert SCODRIX ft. Kami, podczas którego wysłuchać będzie można kompilacji muzycznej jazzu, funku, etno i soulu.

We wtorek warto wybrać się na wieczorny spacer i zajrzeć nad Wisłę, aby uczestniczyć w nocnym pokazie walk rycerzy z ogniem (Scena na Wiśle, godz. 22-23) lub uczestniczyć w biesiadzie u komtura (ruiny Zamku Krzyżackiego, godz. 21). Przedtem zaś historyczne sceny z życia średniowiecznego Torunia przedstawią na Zamku Krzyżackim lokalne grupy historyczne (od godz. 15). W Dworze Artusa odbędzie się jubileuszowy koncert zespołu Hulajdusza (godz. 20), a w CKK „Jordanki” występ skrzypka Oleksandra Bozhyka w ramach Festiwalu Probaltica (godz. 18).

Ostatni dzień długiego weekendu spędzić warto na profesjonalnym Ogólnopolskim Turnieju Rycerskim na Zamku Krzyżackim. W samo południe i o godz. 16 Teatr Baj Pomorski zaprosi na dwa spektakle: „Wąż” oraz „Czerwony Kapturek”. Przez cały dzień przy ruinach Zamku Krzyżackiego towarzyszyć nam będzie tradycyjny Jarmark Regionalny.

Przez sześć dni długiego weekendu – od soboty 29 kwietnia do czwartku 4 maja wiele atrakcji i warsztatów dla gości przygotowało także Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. W te dni w swoje progi zaprosi również Muzeum Okręgowe i jego oddziały – m.in. Muzeum Piernika Toruńskiego, Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika czy Ratusz Staromiejski. Tam, oprócz tradycyjnych warsztatów z wypiekania pierników, będzie można poznać pasje podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej i Tony’ego Halika, w Ratuszu zaś wziąć udział w grze muzealnej i obejrzeć wystawę malarstwa Piotra Michałowskiego.

Od czwartku do niedzieli na Scenie na Wiśle kontynuowane będą liczne koncerty, m.in. zespołu Manchester i Pudelsów (sobota, godz. 20), a także niedzielny koncert „Zaucha bez granic” (godz. 18). W długi weekend warto więc wybrać się nad Wisłę lub do jednego z wielu miejsc oferujących wspaniałą rozrywkę i niezapomniane wrażenia. Majówka w mieście nie musi być nudna!