Kulturalny rozkład jazdy studenckiego klubu Od Nowa

13 października w Od Nowie wystąpi Natalia Przybysz, która promuje właśnie wydany album „Światło Nocne” (fot. Łukasz Piecyk)

Klub studencki Od Nowa nigdy nie zasypia, ale początek roku akademickiego to wyjątkowo intensywny sezon koncertów, wystaw, seansów filmowych i innych imprez.

– 13 października w Od Nowie wystąpi Natalia Przybysz, która promuje właśnie wydany album „Światło Nocne”, utrzymany w klimatach rocka i R&B. Start o godz. 19 – mówi Justyna Bieluch z ACKiS Od Nowa. – Jak zwykle klub znajdzie się na Pomarańczowej Trasie Kultu. Ekipa Kazika Staszewskiego pojawi się na deskach klubu 18 października o godz. 19.

W październiku zagrają też m.in. Daria Zawiałow (7 października, godz. 20), Kortez (14 października, godz. 20) oraz mieszkająca na stałe w Wielkiej Brytanii polska wokalista Kari, która promować będzie swoją trzecią płytę „I am fine”, nawiązującą do muzyki lat 80.
Listopad w Od Nowie zaczniemy z zespołem Happysad promującym najnowszy album „Ciało Obce”. Koncert 4 listopada o godz. 19. Tydzień później, 11 listopada o godz. 20, wystąpią z kolei Strachy na Lachy.

– Od lat w przedostatni weekend listopada zjeżdżają do Od Nowy fani bluesa – mówi Justyna Bieluch. – Toruń Blues Meeting odwiedzają reprezentanci rozmaitych gatunków bluesa, weterani i adepci tej muzyki. Tym razem wystąpią m.in. Amerykanka Dorrey Lin Lyles z zespołem White Trash, holenderski gitarzysta Leif de Leeuw oraz jeden z czołowych brytyjskich zespołów bluesrockowych lat 60. i 70. Ten Years After. Tradycją festiwalu są nocne jam sessions na małej scenie klubu. Toruń Blues Meeting już 17-18 listopada.

Grudzień zainauguruje Uniwersytecki Koncert Charytatywny Voo Voo (Aula UMK, 9 grudnia, godz. 18). Zespół niedawno obchodził 30-lecie, ale wciąż nie zwalnia tempa – do Torunia muzycy przyjeżdżają z nową płytą „7”: to tylko siedem, za to długich utworów zatytułowanych od kolejnych dni tygodnia.

Od 2002 r. w grudniu w klubie Od Nowa – tu, gdzie rodziła się Republika – odbywa się Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Co roku najlepsi polscy artyści, także przyjaciele Ciechowskiego, pokazują, że wciąż o nim pamiętają, wykonując własne wersje jego utworów. Od 10 lat nazwiska wykonawców utrzymywane są w tajemnicy aż do momentu, gdy wchodzą oni na scenę. W czasie koncertu wręczana jest Nagroda Artystyczna Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego – do tej pory otrzymali ją m.in. Organek, Pustki, Lao Che i Piotr Rogucki.

Od Nowa promuje także kino i sztukę współczesną.

– Mija właśnie 15. rocznica śmierci prof. Mirosława Piotrowskiego, wieloletniego pracownika Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Piotrowski był mistrzem w dziedzinie tradycyjnej grafiki artystycznej, specjalizującym się w trudnych technikach metalowych takich jak akwaforta i akwatinta. W Galerii Dworzec Zachodni, która jest częścią ACKiS Od Nowa, zagości wystawa „Mirosław Piotrowski 1942-2002. Grafika marynistyczna” – mówi Małgorzata Tarkowska z klubu Od Nowa. – Ekspozycja stanowi projekcję dzieł graficznych o tematyce związanej z morzem. Cykl morski to kilkanaście prac graficznych wykonanych w szlachetnych technikach metalowych. Wernisaż odbędzie się 4 października o godz. 19, wystawę można oglądać do 5 listopada.

Raz w miesiącu klub Od Nowa staje się areną publicznej rywalizacji poetów, podczas której rolę jury pełni publiczność. Slam poetycki to skrzyżowanie poezji i performance’u. Zasady są proste: slamerzy mają trzy minuty na prezentację; zero instrumentów, zero rekwizytów. Publiczność może wszystko: klaskać, buczeć, dogadywać. Najbliższa okazja 23 października o godz. 20. Znów rusza kino Niebieski Kocyk, które przygotowało wyjątkowo atrakcyjny program na nadchodzącą jesień – ciekawie zapowiada się zwłaszcza pokaz niemego filmu „Metropolis” (1927) w reżyserii Fritza Langa z muzyką na żywo zespołu Czerwie. Start 10 października o godz. 19. W programie też m.in. „Podwójny kochanek” François Ozona i „Dunkierka” Christophera Nolana.