Kwartał Kultury, czyli rozmowy z mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia

Gotową książkę zobaczymy być może na koniec tego roku (fot. Kwartał Kultury)

Życie kulturalne Torunia nie powinno zamykać się na Starówce – z takiego założenia wychodzi Paulina Berlińska, stypendystka Urzędu Miasta z zakresu kultury. Zdobyte fundusze przeznaczy na wydanie książki „Kwartał kultury – Bydgoskie Przedmieście”. Efekt finalny możemy zobaczyć już pod koniec tego roku.

Paulina na Bydgoskim mieszka od siedmiu lat. Jak sama przyznaje, miejsce ją zauroczyło.

– Byłam pozytywnie zaskoczona tym, jak wiele ciekawych rzeczy dzieje się na Bydgoskim – przyznaje stypendystka. – Zasmuciło mnie jednak to, że o wydarzeniach kulturalnych nie zawsze można przeczytać na plakatach, usłyszeć w radio czy obejrzeć w telewizji. Bydgoskie, z całym swoim niebywałym urokiem i ogromem ludzi, którzy aktywnie działają na rzecz dzielnicy, budując i organizując coraz to nowe przedsięwzięcia, zostali pominięci na mapie Torunia.

Książka ma być zapisem rozmów z osobami, które aktywnie tworzą lokalną społeczność Bydgoskiego Przedmieścia. Będzie to kopalnia wiedzy o dziejach dzielnicy, która przed laty stanowiła właśnie centrum kulturalne miasta. Strony książki będą prawdopodobnie częściowo ilustrowane przez parę fotografów ze Street Collodion Art. W samo przedsięwzięcie Paulina zaangażowała także znajomych i przyjaciół.

– To właśnie mieszkańcy wkładają wiele swojego czasu i pracy w to, żeby zmienić wizerunek Bydgoskiego Przedmieścia – przyznaje stypendystka. – Dzielnica ma być miejscem aktywnie rozwijającym się, pełnym perspektyw i możliwości osiedlenia się na dłużej, aniżeli czas studiów. Drzemiący w dzielnicy i jej mieszkańcach potencjał kulturotwórczy zaskoczy torunian! Dla dobra książki, nie zdradzę od razu, z kim będę rozmawiała.

Postępy prac nad publikacją oraz sylwetki rozmówców znajdziemy jednak na profilu książki na portalu Facebook. Stąd wiemy, że pierwszą osobą, która pojawi się w książce, będzie Martyna Majczuk, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

– Mam nadzieję, że będzie to także miejsce wymiany opinii oraz pomysłów na pobudzanie życia dzielnicy – przyznaje autorka.
Publikacja książki oraz spotkanie autorskie przewidziane jest na przełom lat 2015/2016.

(ŁP)