Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Leczą się u niej nawet lekarze. Skąd toruńska zielarka czerpie wiedzę?
Marcin Tokarz 28 maja, 2014, 16:22 Aktualności Na własnym podwórku
IMAG0203
- Nie mogłem uwierzyć w opowieści o tej kobiecie. Musiałem sprawdzić to na własnej skórze - mówi nasz dziennikarz

W jednym z domów naszego miasta od 9.00 do 20.00 chorych nie tylko przyjmuje, ale też leczy tajemnicza zielarka. Poza tym miejscem niewiele o niej słychać. Za to w poczekalni aż huczy od pochwalnych opinii na temat dr Haliny Z. Swoją wiedzę medyczną nabytą na studiach zielarskich konfrontuje z tą przywiezioną ze Wschodu. Ponoć Tybet to jej drugi dom. Nawet lekarze są jej pacjentami. Stałem się jednym z nich.

Prędzej niż nazwisko poznałem pseudonim, jakim nazywają ją nieprzychylni jej ludzie. Wiedźma. Wyobraźnia podpowiadała, że kryje się za nim kobieta ubrana w kolorowe szaty, obwieszona czosnkiem, oryginalną biżuterią, z chustą na głowie i kotem na kolanach.

Kobieta cierpiąca na bielactwo opisała w internecie szok, którego doznała po wizycie u zielarki, która leczy medycyną wschodu. Na podstawie badania jedynie stóp i dłoni postawiła jej trafną diagnozę. Wyjaśniła, co jest przyczyną jej choroby, a następnie wręczyła krople i tabletki na bazie ziół. Chora nie zgłosiła jednak, czy leczenie przyniosło oczekiwany skutek. Postanowiłem osobiście poznać „uzdrowicielkę” i przekonać się czy określenie to zasługuje na pozbawienie go cudzysłowu.

W poczekalni

Pacjentów rejestruje pani Marzena. Wizyta kosztuje 100 zł. Czas oczekiwania wyniósł około półtora tygodnia. Dom jak dom – najzwyklejszy, jaki można spotkać na tym osiedlu. Poczekalnia, również nie grzeszyła urokiem, za to pełna była pacjentów bezwzględnie wierzących diagnozie dr Haliny Z. Wśród oczekujących byli lekarze.

– Do pani doktor trafiłam przez synową. Cztery miesiące męczyłam się z zapaleniem płuc będącym powikłaniem powirusowym – opowiada Danuta Kapela, fizjoterapeutka z Torunia. – Mój organizm był osłabiony antybiotykami, które wywołały u mnie zagrzybienie organizmu, co z kolei przełożyło się na osłabienie układu immunologicznego. Padła mi wątroba, wirus zaatakował też nerki. Lekarz twierdził, że infekcja dotyczy lewego płuca, bo to mnie bolało. Gdy przebadałam się u pani doktor, u której teraz jesteśmy, okazało się, że infekcja dotyczy głównie prawego, a ból w lewym wziął się z powikłań kardiologicznych. Przygotowała mi zioła, które brałam przez sześć tygodni. Mój stan zaczął się stopniowo poprawiać, aż w końcu wyzdrowiałam. Mówię panu – to mądrość zapisana w roślinach.

Podobnych opisów nasłuchałem się jeszcze od kilku osób. Za każdym razem widziałem, że gabinet Haliny Z. opuszczają ludzie z oczami przepełnionymi optymizmem. W końcu padło na mnie. „Następny!”.

W gabinecie

Usiadłem naprzeciwko stojaka z tysiącami saszetek z ziołami. Ku mojemu zdziwieniu za biurkiem siedziała kobieta z wyglądu zwyczajna. Stał na nim komputer podłączony do nieznanego mi wcześniej urządzenia. Był nim przenośny rezonans magnetyczny tętnicowy, zdaniem dr Kapeli urządzenie coraz częściej stosowane przez medycynę zachodnią z racji dokładniejszego niż 90 % odczytu, jaki zapewnia tomograf zwany powszechnie „tunelem”. Charakterystyka i właściwości pierwszego z nich były obce nawet Annie Drzycimskiej, st. specjalistce ds. aparatury i sprzętu medycznego z 40-letnim doświadczeniem.

Zielarka chwyciła „młoteczek” połączony kablem ze wspomnianym urządzeniem, przyłożyła go do wewnętrznej strony mojego prawego nadgarstka w trzech punktach. To samo powtórzyła z prawym, a potem u obu stóp w okolicach kostki. Nie odzywała się słowem. Skinieniem głowy potwierdziła jedynie moje przypuszczenie, że zmierzyła mi puls w miejscach tętnicowych.

– Ponoć swoją wiedzę zdobyła pani w Tybecie – spytałem.
– Pan przyszedł na badanie czy na pogaduchy? – odparła.
– Na jedno i drugie. To jak?
– Mam tam swój drugi dom.

Po zakończonym badaniu przez dobrych kilka minut analizowała na komputerze odczyt z urządzenia. W końcu spojrzała w moją stronę i podała swoją diagnozę.

– Występuje u pana typowa bakteria helicobacter – podała bez przejęcia. – Jest prawidłowo związana z układem nerwowym, więc jeśli będzie pan żył w stresie, będzie nadpobudliwy i dalej źle się odżywiał, problemy się nasilą.

Wszystko się zgadza. Zielarka mówiła dalej.
– Ma pan leciutkie zmiany związane z aparatem ruchowym, głównie dotyczy to odcinka klatki piersiowej T5, który co jakiś czas powoduje u pana blokadę w oddychaniu. Masażysta odblokuje to panu w pięć minut – przekonywała.

Nie kłamała. Miewam nagłe, chwilowe duszności.

– Obserwuję u pana leciutkie przesilenie kręgu lędźwiowego L5 – wygłosiła dr Halina Z. – Ma to związek z początkowym stadium innej dolegliwości, która powoduje zwiększenie obciążenia kręgosłupa.

Z bólem w odcinku lędźwiowym faktycznie zmagam się od kilku tygodni. Diagnozę na temat „innej dolegliwości” zachowam dla siebie, jednak ręczę własnym nazwiskiem, że była w pełni zgodna, a nawet bardziej wnikliwa i szczegółowa w porównaniu z tą, którą rok temu usłyszałem od lekarza specjalisty, przedstawiciela medycyny zachodniej. Czyżby Halina Z. była uzdrowicielką bez cudzysłowu? Tego na własnej skórze nie zweryfikowałem, ale jedno jest pewne. Moje ciało przejrzała na wskroś.

Kontakt z autorem: m.tokarz@tylkotorun.pl


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także