Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Leszek Kuchciński to największy fan Elvisa Presleya w Toruniu
Marcin Tokarz 25 grudnia, 2014, 2:15 Aktualności Blokowisko
elvis 2
Leszkowi Kuchcińskiemu brakuje zaledwie kilku płyt do pełnej dyskografii Elvisa Presleya zbieranej od 37 lat (fot. Adam Zakrzewski)

Muzyce Presleya poświęcał całą uwagę. W pewnym momencie zdał sobie sprawę, że życiorys gwiazdy zna lepiej niż własny. Jako fan czeka jeszcze na okazję do spełnienia ostatniego marzenia – pożegnania się ze swoim mistrzem.

Leszkowi Kuchcińskiemu zdarzyło się mieć bokobrody, nosić wystylizowaną fryzurę i strój swojego idola. Do pełni podobieństw brakowało tylko biodrowego tańca i tego głosu. Przyswoił i to, a jednak Król jest tylko jeden. Mury mieszkania na toruńskim osiedlu Grębocin są przesiąknięte rock’n’rollem w jego wykonaniu. Ściany dźwigają portrety z wizerunkiem artysty, półki uginają się pod kolekcjami płyt winylowych. Ich właścicielowi już się raczej nie znudzą. Ten nałóg trwa od 37 lat.

– Nagle usłyszałem głos Presleya, brzmiał tak realistycznie! – opowiada Darek, przypadkowy świadek umiejętności wokalnych Leszka Kuchcińskiego. – Przez chwilę zastanawiałem się czy teoria spiskowa o upozorowanej śmierci Króla nie jest przypadkiem prawdziwa…

Śpiew dobiegał ze sceny wzniesionej podczas konkursu zorganizowanego przez ogólnopolski fanklub Presleya „Raised on Rock”. Leszek Kuchciński jest jego koordynatorem na okręg toruński. Podczas spotkań, odbywających się co 2-3 miesiące, fani wspominają dokonania Króla. Hołdują mu, naśladując jego styl. Przyodziani w charakterystyczny strój Elvisa, wymachują biodrami w rytm rock’n’rolla. To spuścizna po wielogodzinnych sesjach oglądania produkcji filmowych z udziałem artysty. Najpierw pozyskanych od amerykańskich i brytyjskich fanklubów, a później emitowanych jeszcze w ramach pierwszego polskiego fanklubu „His hand is mine”, którego członkiem zarządu był Leszek do momentu rozwiązania.

Gdy w 1970 roku Elvis Presley odbierał nagrodę piosenkarza roku, powiedział, że dzień bez piosenki nie może się rozpocząć, nie może się też zakończyć. Leszek Kuchciński te słowa wziął sobie do serca, bo faktycznie głos króla rock’n’rolla zamieszkał w jego domu już na stałe. W obszernej dyskografii artysty zawsze znajdzie utwór, który wzmocni dobry nastrój, ukoi smutek. W ruch idą wtedy winyle. Gramofon uwalnia zaklętą w nich muzykę.

– Ten rodzaj nośnika wraca teraz do łask – zauważa 44-letni Leszek Kuchciński. – Jest łakomym kąskiem dla kolekcjonerów, bo wcale nie tak łatwym do zdobycia nawet dla bogatych. Najtrudniej było jednak na początku, kiedy PRL blokował wszystko co piękne. Płyty zdobywałem w sposób podstępny…

Leszek uruchamiał znajomości zza wielkiej wody. W Stanach krążków Presleya było na pęczki. Z kolei Polakom na emigracji brakowało rodzimej muzyki. Leszek wynajdywał odziedziczone po dziadkach tzw. pocztówki z pojedynczymi utworami. To była karta przetargowa, dzięki której pozostawał na bieżąco z twórczością Króla.

– Serce po raz pierwszy zabiło mi mocniej, gdy zobaczyłem film Elvisa „King Creole” jeszcze jako dziecko – Leszek odpływa myślami 37 lat wstecz. – Muzykę nagrywałem na magnetofon szpulowy, wyczekując dnia, kiedy w końcu wezmę do ręki prawdziwą płytę. Doczekałem się tego w wieku 14 lat. Na wystawie sklepowej zobaczyłem krążek Króla. Dla mnie to był szok, bo dotychczas widziałem go tylko na zdjęciach.

Do pełnej dyskografii Presleya, liczącej około 80 płyt, brakuje mu tylko kilku sztuk. Na jednej z nich, tej od A do Z wypełnionej piosenkami miłosnymi, widnieje dedykacja dla partnerki życiowej Leszka. Twórczość Elvisa uczyniła z niego romantyka jakich mało. Hania przekonała się o tym podczas ich pierwszych wspólnych Walentynek.

– Leszek ze swoim „fanatycznym” uwielbieniem Presleya na początku się nie afiszował – żartuje kobieta. – Aż kalendarz pokazał 14. lutego… Zaśpiewał dla mnie wtedy „Love me tender”, a mi z wrażenia oczy wyszły na wierzch.

Czy fan Elvisa może zrobić coś więcej, by uhonorować swojego idola? Leszek Kuchciński nie miał jeszcze okazji odbyć pielgrzymki do grobu Króla w Graceland. Gdy już pojedzie, nie wiadomo czy wróci.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także