Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Leszek Ostoja-Owsiany to prawdopodobnie jedyny w Polsce ufolog-tatuażysta
Aleksandra Radzikowska 22 marca, 2015, 12:38 Aktualności Na własnym podwórku
DSC_6304
Leszek Ostoja-Owsiany w swoim azylu – miejscu twórczej pracy i odpoczynku (fot. Łukasz Piecyk)

W pierwszej kolejności uważa się za badacza ducha, w drugiej – nieznanego, dopiero potem artystę i tatuatora. Tradycja przedchrześcijańska jest mu bliska od dawna, dlatego dziś zajmuje się projektowaniem symbolu dla grupy rodzimowierczej i poznaje technikę budownictwa naturalnego z gliny i słomy.

Nie bez powodu Leszek Ostoja-Owsiany mówi o tym, że jego najważniejszą pasją jest badanie ducha. Wierzy, że każdy człowiek jest przede wszystkim istotą energetyczną, dopiero na następnych poziomach materialną. Ma to wyraźne odzwierciedlenie w jego twórczości. Często sięga w niej do motywów biblijnych i symboliki, która niesie ze sobą pierwiastek duchowy.

– Wszystko zaczęło się, gdy byłem młodzieńcem – mówi. – Po raz pierwszy postawiłem sobie niewygodne pytania, nie przyjmowałem bezrefleksyjnie tego, co usłyszałem w kościele. Chciałem szukać dalej, ciągle szukam dalej, ale ten nurt chrześcijański we mnie dominował. Byłem zafascynowanym badaczem Biblii i jej okolic. Wtedy też podsunięto mi pod nos informacje na temat UFO. W tych opowieściach znalazłem coś pokrewnego, drążyłem tematy i te pasje pozostały we mnie do dziś. To motory napędowe mojego działania.

Ufologia tylko ugruntowała zamiłowanie badacza do świata niematerialnego. Refleksje, odpowiednia literatura i dyskusje pozwoliły mu na wejście do sfery dla wielu dziś groteskowej, bo czy można wierzyć w UFO?

– To dla mnie, jako zbuntowanego młodego człowieka, było ważne – dodaje Leszek Ostoja-Owsiany. – Negowałem zastaną rzeczywistość i próbowałem odnaleźć się w tych przestrzeniach. To odcisnęło na mnie wyraźne piętno. Do wiary nie podchodzę sceptycznie, ale w odmienny sposób. Ona jest dla mnie opowieścią o tym, jak zostaliśmy stworzeni. Kiedyś nawet związałem się z sektą chrześcijańską określaną mianem „Rodziny”, założoną przez Davida Berga w latach 60. XX wieku.

Pastor zyskał światową popularność głównie dzięki głoszeniu apokaliptycznych wizji końca świata. Do dziś jest w Polsce ok. 300 osób, które głoszą jego nauki.

– Zwerbowali mnie na ulicy, ja przyjąłem temat i zacząłem jako siedemnastolatek chodzić na spotkania – wspomina Leszek Ostoja-Owsiany. – Jedyną i słuszną prawdę zgłębiałem przez prawie dwa lata. Potem wyjechałem w świat, by głosić ją innym i świadczyć o Jezusie. Do kraju i na twardy grunt zawróciła mnie miłość do żony. Ten prawdziwy żar wiary sprawił jednak, że synom nadałem imiona Dawid i Samuel. Dziś nie zrobiłbym tego.

Jako badacz nieznanego – UFO, duchów i zjawisk paranormalnych twierdzi, że te kwestie odciskają piętno na całej historii ludzkości. Ludzie od XIX wieku chcą w definicji słowa „badać” zamazać sferę duchowości. Dlatego artystę interesują również kwestie demonów.

– Miałem okazję zetknąć się z osobami, które były nawiedzane i dręczone przez duchy – mówi. – Nie opisuję tego, bo wybieram klasyczną formę – biorę udział w badaniach. Są ludzie, którzy mieli kontakt z istotami pozaziemskimi – kosmici pozostawiają na Ziemi wyraźne ślady. Ufici nie muszą przybywać do nas z kosmosu, ale to wciąż coś co wykracza poza naszą możliwość poznawczą. Na terenie Polski statystycznie UFO widzą dwie osoby w ciągu tygodnia. Tylko niektóre przypadki da się wyjaśnić zdroworozsądkowo.

Większość wolnego czasu Leszek Ostoja-Owsiany spędza w swojej „dziupli” – starej pralni zaadaptowanej wiele lat temu na pracownię. Tam maluje portrety na zamówienie, tworzy grafiki, przechowuje cenne pamiątki i trzyma albumy ze zdjęciami wykonanych przez siebie tatuaży. W każdej z dziedzin, którymi się w życiu zajmuje, jest samoukiem.

– Najpierw przytrafiła mi się grafika, jako dziecko siedziałem przy ojcu i malowałem, bo on to robił – mówi. – Moi synowie też lubią sięgać po kredkę i ołówek. Tatuaże na początku były pomysłem na zarabianie pieniędzy. Tematem zainteresował mnie Andrzej „Kobra” Kraiński z Kobranocki. Miałem trzydzieści lat, gdy zacząłem tatuować i studio Kobra Tattoo prowadziliśmy razem 15 lat. Przez jakiś czas miałem też prywatną praktykę, aż w końcu poczułem, że chcę sprawdzić się na innych polach. Do dziś jednak przychodzą do mnie wierni klienci. Nie odmawiam, gdy chcą mieć na skórze moje prace, ale w tym temacie czuję się wypalony. Nie chcę być drukarką.

Wiele tatuaży Leszek Ostoja-Owsiany zaprojektował sam. Wystarczy powiedzieć, czego się oczekuje, a on myśli i oczekiwania zamieni na obrazy. Motywy są raczej mroczne, ale taka jest pewnie natura większości osób, które artystę odwiedzają – walka dobra i zła, czy demoniczne postaci nigdy nie ulegną przedawnieniu. Dla równowagi – artysta nie pamięta dziś ilu dziewczynom wytatuował gwiazdki na szyi na wzór Rihanny. Z pewnością ponad dwustu.

– Ostatnio modne są oldschoole, wzory powracające do pierwotnych motywów – mówi. – Myślę, że niektórzy źle pojmują ideę tatuażu. On powinien być wykonany z przekonaniem, po głębszej refleksji. Nie jesteśmy przecież formą kartki. „Gwiazdkowcy” szukają zadowolenia w płytszej warstwie życia, ja sięgam głębiej. Na świat przychodzimy po to, żeby doświadczać. W każdej dziedzinie życia musi istnieć różnorodność i tylko od nas zależy czy będziemy latać trzy metry nad ziemią, czy nurzać się w odchodach. Wiem, że dla wielu moje poglądy to czyste wariactwo, ale nie przeszkadza mi to. Każdy z nas jest odrębną jednostką.

Mimo zainteresowania ciemnymi aspektami życia, Leszek Ostoja-Owsiany opowiada się za jego jasną stroną – światłością.

– Wiem, że istnieje też mrok – dodaje. – Jeśli ja go nie dopadnę, on dopadnie mnie. Wniosek jest więc prosty.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także