Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Lewobrzeżny szlak turystyczny wiodący m. in. wzdłuż odrestaurowanych cmentarzy? Jest na to szansa!
Łukasz Piecyk 9 października, 2013, 23:21 Aktualności Miasto Podgórz
cmenatarz_podgórz_cmyk (3)
Wojciech Klabaum pokazuje nagrobki po renowacji. Przed pracami wszystkie płyty były porośnięte mchem i leżały na ziemi (fot. Łukasz Piecyk)

Rok temu w tym miejscu przypadkowy przechodzień zobaczyłby tylko nieokiełznane krzaki i chwasty. Dzisiaj przejeżdżając ulicą Rudacką w pobliżu szkoły podstawowej nr 17 zobaczymy ponad 100 nagrobków cmentarza mennonicko-ewangelickiego. Teraz kończy się pierwszy etap ich renowacji.

Podobnych miejsc na lewym brzegu Wisły są jeszcze trzy: dwa na Podgórzu, a ostatni na Stawkach. Pierwsze prace zaczęły się jednak na Rudaku wiosną tego roku.

– Gdy wtedy patrzylibyśmy z odległości kilkunastu metrów na to miejsce, gwarantuję, że niczego poza dziką roślinnością nie było widać – wspomina Wojciech Klabaum, prezes stowarzyszenia „Nasz Podgórz”. – Teraz jest to kompletnie inne miejsce.

Cmentarz funkcjonował do 1945 roku. Potem został zapomniany, a nagrobki nadgryzł ząb czasu. O skali zaniedbania niech świadczy fakt, że wstępne oględziny tego miejsca wskazały, że jest tu ok. 50 miejsc pochówku. Dzięki renowacji odnalazło się ich łącznie ponad 100.

– To była totalna ruina – dodaje Wojciech Klabaum. – Wszystkie tablice były przewalone, a wszystko porósł mech. Niektóre elementy były porozbijane, więc zabraliśmy się także do kompletowania pomników. Przy pracach pomagają także studenci z grupy Tak Trzeba. Jej członkowie sami siebie cmentarnymi wolontariuszami.

Najstarsze groby pamiętają ostatnie dziesięciolecia XIX wieku. Wtedy Rudak był jeszcze wsią sąsiadującą z Toruniem. Przywołanie tamtych dziejów jest właśnie celem stowarzyszenia.

– Dzieje się tu naprawdę rzecz katastrofalna, bo przyjeżdżają tutaj obywatele Niemiec w poszukiwaniu swoich przodków – alarmuje Wojciech Klabaum. – Widok, który tutaj spotykają, nie świadczy o nas dobrze. Z tego powodu chcemy, aby odnowione cmentarze po tej stronie Torunia znalazły się także na lewobrzeżnym szklaku turystycznym, o który będziemy zabiegać.

Pomóc w tym mają także tablice informujące o rysie historycznym miejsc oraz przedstawiające cały proces renowacji. Stowarzyszenie chce także zaproponować pobliskim szkołom, aby w ramach dodatkowej edukacji wzięły pod opiekę cmentarze. Do samych prac dołączyły się także inne podmioty. Inicjatywy wspierają również firmy zewnętrzne.

– Przy renowacji ewangelickich cmentarzy pomagamy z wielu powodów – mówi Bartłomiej Sobczak, właściciel firmy Sotor. – Po pierwsze, nasza firma zarządza dwiema nekropoliami w Toruniu i jedną w Gniewkowie, więc uznaliśmy, że dobrze byłoby podzielić się doświadczeniem ze społecznikami z lewobrzeża. Po drugie, cztery zaniedbane cmentarze ewangelickie, na których spoczywają głównie niemieccy obywatele miasta, to niezbyt dobra laurka dla naszej toruńskiej społeczności.

Na renowację czekają kolejne cmentarze. Jeden z położonych na Podgórzu przeszedł wstępne oględziny. Już na pierwszy rzut oka restauratorzy policzyli 130 nagrobków.

Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także