Lista najbogatszych Polaków magazynu „Forbes” – poznaj bogaczy z naszego regionu [zdjęcia]

Forbes po raz kolejny opublikował ranking Najbogatszych Polaków

Jan Kulczyk, z fortuną wartą ponad 11 miliardów złotych został liderem w opublikowanym przez miesięcznik gospodarczy „Forbes” najnowszym rankingu najbogatszych Polaków. Dwutygodnik nie pominął mieszkańców naszego regionu, których również umieścił na „złotej” liście.

 

Maria Lewandowska

Pierwsze miejsce wśród bogaczy z powiatu bydgoskiego i toruńskiego zajął Roman Karkosik, który zgromadził na swoim koncie 2,45 mld złotych. W skali całego kraju uplasował się na 8. miejscu.

Biznesmen jest posiadaczem m.in. głównego pakietu akcji w przemysłowym koncernie Boryszew, który działa na kilku kontynentach. Wkrótce w Toruniu miliarder uruchomi fabrykę plastikowych części samochodowych do Volkswagena. Oprócz tego, sponsoruje on największą chlubę regionu – żużel.

 

Fot. Archiwum

Kolejnym bogaczem jest Kazimierz Herba, który w tym roku zajął 38. miejsce. Tym samym przeskoczył z ubiegłorocznej – 85. pozycji, do pierwszej czterdziestki. Wraz z żoną ma majątek wyceniany na 535 mln zł. Herba był długoletnim prezesem firmy Neuca, która ma ok. 26 proc. udziałów w krajowym rynku dystrybucji leków. Jeśli uda jej się dopiąć kupna – za 203 mln zł – hurtowej części koncernu ACP Pharma, jeszcze się umocni.

 

Fot. Maciej Pagała

Z 87. na 39. miejsce ex aequo awansowali: Zenon Duszyński, Zygfryd Żurawski oraz Tomasz Zaboklicji – założyciele bydgoskiej PESY. Każdy z nich zarobił 530 mln zł. Pesa produkuje pojazdy szynowe, zasłynęła dzięki pociągom dla niemieckiej kolei. Fabryka za ponad 82 mln zł wyprodukuje pięć pociągów dla BiT City, które będą jeździły między Toruniem a Bydgoszczą. Rok temu twórcy potęgi tej spółki debiutowali w rankingu „Forbesa” na 87. miejscu.

 

Fot. Archiwum

Na 47. miejscu, wg magazynu „Forbes” znajduje się Grażyna Karkosik, żona Romana. Jej odrębny majątek to pół miliarda zł. Jest ona właścicielką części akcji surowcowej spółki Krezus z Torunia, jej nazwisko znajdziemy też na liście akcjonariuszy giełdowych spółek Alchemia i Skotan

 

Fot. Archiwum

Właściciele spożywczej grupy Colian – Barbara i Jan Kolańscy zajęli 68 miejsce. W porównaniu z ubiegłym rokiem „wzbogacili się” o 12 pozycji na „złotej liście” magazynu „Forbes”. Do grupy Colian należy m.in. bydgoska Jutrzenka. Kilka tygodni temu Jan Kolański zapowiedział, że zainwestuje w tę fabrykę 60 mln zł. Niekiedy jest nazywany „królem słodyczy”, jego spółki produkują m.in. wafle Familijne i Grześki oraz ciasteczka Jeżyki. Interesy zaczynał od handlu przyprawami.