Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Ma 17 lat i jest trzecim snookerzystą Polski
Maciej Koprowicz 17 stycznia, 2014, 14:10 Sport i rekreacja
Fot. Krzysztof Klajn
Młody talent rodem z Torunia, mierzy w najwyższe cele – chce stać się najlepszym zawodnikiem na świecie (fot. archiwum prywatne)

Snooker przez laików mylony jest z bilardem – co zapalonych graczy tej dyscypliny niezwykle irytuje. Na stole do gry znajduje się 15 czerwonych bil i 6 kolorowych, zawodnicy muszą wbić je do kieszeni w określonym porządku. W Wielkiej Brytanii snooker należy do narodowych sportów, a w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność w całej Europie – głównie za sprawą przeprowadzającej transmisje z zawodów telewizji Eurosport. Od wielogodzinnych relacji na żywo swoją przygodę ze sportem zaczął także torunianin Patryk Masłowski, rocznik 1996.

– Miałem 11 lat, gdy natrafiłem na transmisje w Eurosporcie, oglądałem je z rodzicami – wspomina. – Przede wszystkim zainteresował mnie indywidualizm tej gry. W tym sporcie można polegać tylko na sobie, obwiniać tylko siebie za błędy, walczyć ze swoją psychiką w trudnych chwilach. Wcześniej interesowałem się futbolem, nawet grywałem w TKP, ale od tej pory całkowicie pochłonął mnie snooker.

Nowe hobby zaprowadziło Patryka do Snooker Klub Toruń. Tam młody zawodnik stawiał pierwsze kroki i szybko stał się wyróżniającym zawodnikiem klubu.

Spędziłem tysiące godzin na treningach przy stole po to, aby grać jak najlepsi na świecie – opowiada. – Bywało, że przebywałem tam przez całe wakacje tylko po to, by ćwiczyć i ćwiczyć.

Najlepszy w historii

Determinacja Patryka opłaciła się – nadeszły imponujące sukcesy. W czerwcu w krakowskim klubie Frame zdobył tytuł mistrza Polski U-17, w finale pokonując szczecinianina Pawła Rogozę. W tym sezonie, na 9 ważnych turniejów rankingowych aż 7 razy Masłowski był, minimum, półfinalistą. Ostatnio zwyciężył w turnieju PORS*** w Warszawie, wygrywając 3:0 w finale z Kacprem Filipiakiem, liderem polskiego rankingu snookerzystów. W zestawieniu z 10 listopada Patryk uplasował się na 3. pozycji, co uważa za największe osiągnięcie w dotychczasowej karierze.

Masłowski uważany jest za jeden z największych talentów polskiego snookera. Od niedawna reprezentuje biało-czerwone barwy także na poziomie międzynarodowym, gdzie zadebiutował na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Irlandii. W listopadzie brał udział w rozgrywanym w belgijskiej Antwerpii, pod egidą światowej federacji, World Snooker, turnieju European Tour 7.

– To mój pierwszy udział w turnieju światowej federacji – mówi. – Ale chyba zjadła mnie trema, bo w pierwszym meczu przegrałem z bardzo dobrym Holendrem Jeromem Meeusem. Jednak oprócz głównego turnieju były tam rozegrane zawody z cyklu EBSA Amators Cup, gdzie poszło już dużo lepiej. Wygrałem trzy mecze, w jednym z nich uzyskałem breaka (suma punktów uzyskanych poprzez wbicia podczas jednego podejścia przez jednego zawodnika – przyp. red.) w wysokości 141 punktów. To najwyższy wynik, uzyskany przez jakiegokolwiek polskiego zawodnika w historii!

Cel na życie

Jako jeden z trzech polskich reprezentantów Patryk wziął udział w Indywidualnych Mistrzostwach Świata ISBF, które na przełomie listopada i grudnia odbyły się w łotewskim Daugavpils. Jego przeciwnikami byli zawodnicy z RPA, Cypru, Łotwy, Niemiec i Szkocji. Najmłodszy z nich, reprezentant gospodarzy był siedem lat starszy od torunianina. Niestety, w pojedynkach ze znacznie bardziej doświadczonymi rywalami udało mu się wygrać tylko raz – z Łotyszem Elvijsem Melnisem. Za to w ostatnim jak dotąd turnieju z jego udziałem, Lotto & Hot Shots Masters 4 Men w Zielonej Górze, dotarł do półfinału.

Akces do wielkiego snookerowego świata wymagał od Patryka przeprowadzki do Warszawy. Otrzymał propozycję nauki i treningu
w stolicy, więc toruńskie X Liceum Ogólnokształcące zamienił na warszawskie LXXVIII LO.

– Czasem brakuje mi ludzi z mojego miasta, ale przeprowadzka wyszła mi na dobre – twierdzi. – Staram się trenować jak najwięcej, ponieważ snooker to mój sposób na życie. Chcę zostać najlepszym zawodnikiem na świecie!


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także