Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Maciej Karczewski optometrią zajmuje się przez przypadek. O mały włos nie został mistrzem olimpijskim w wioślarstwie
Tomasz Więcławski 30 grudnia, 2013, 0:04 Aktualności Stary Toruń
maciejkarcze 2
W przyszłym roku firma Macieja Karczewskiego obchodzić będzie 20-lecie istnienia (fot. Adam Zakrzewski)

W Niemczech zdobywał szlify w nieznanej w Polsce profesji. Był czas przełomu. Runął mur berliński, którego kawałek ma do dziś w domu. Wyjeżdżał do zakorzenionego głęboko w komunistycznych realiach NRD-owskiego miasteczka pod Lipskiem. Dziś ze swoimi okularami dociera nawet na Syberię. Jest też sędzią międzynarodowym – wioślarskim.

Czytaj: Maciej Karczewski wyrusza na Syberię, aby ofiarować Polakom okulary

– Optometrysta to profesja pomiędzy lekarzem a optykiem – mówi Maciej Karczewski, właściciel firmy Optometria Karczewski. – W Polsce często kojarzymy z oczami okulistę, który leczy choroby oczu i optyka wykonującego okulary. Wiedza lekarska (chirurgiczna) nie jest potrzebna, żeby pomóc komuś zdrowemu ale z wadą wzroku. Problemy związane z ostrością widzenia nie są chorobą. Tak jak nie są nią krzywe nogi, łysa głowa czy odstające uszy. To właśnie wada wzroku jest wyzwaniem dla optometrysty. Koryguje ją okularami, soczewkami kontaktowymi i pomocami optycznymi.

Głównym zadaniem optometrystów jest oddzielenie osób, które są chore i muszą iść do lekarza, od tych, które mają jedynie wady wzroku i można im pomóc bez udziału lekarzy okulistów. Z dzisiejszą profesją, jak z większością spraw w życiu Macieja Karczewskiego, wiąże się anegdota.

– Historia jest z tym prześmieszna – opowiada Maciej Karczewski. – Mój dziadek był w okresie międzywojennym jednym z niewielu polskich gospodarzy pomiędzy Toruniem a Bydgoszczą. Nie żadna tam szlachta, zwykły gospodarz. Miał sąsiada Niemca, z którym wypił niejedną beczkę wódki. Kiedy Niemcom było trudniej w dwudziestoleciu międzywojennym, to dziadek przypilnował majątku sąsiada. Potem przyszła awantura z malarzem z Austrii. Miała trwać kilka miesięcy, a przeciągnęła się na sześć lat i skończyła się tym, że w gospodarstwie mojego dziadka siedziało KGB. W tym okresie Niemiec miał oko na majątek mojej rodziny. I ten facet wraca do Polski w 1974 roku starym wartburgiem kombi. Przywozi go syn-optometrysta, bo ojciec chce przed śmiercią odbyć sentymentalną podróż do „heimatu”.

W tym czasie kolejne pokolenia dwóch rodzin spotykają się znowu. Owocuje to później wakacjami młodego Maćka Karczewskiego w NRD pod Lipskiem. Niemieccy przyjaciele pytali się o to, co młody chłopak zamierza robić w Polsce. Zaproponowali mu zajęcie się optyką.

– Ani mi to było w głowie – mówi z rozbrajającą szczerością Maciej Karczewski. – Chciałem być mistrzem olimpijskim w wioślarstwie. Nawet zdobyłem juniorski tytuł mistrza kraju. Potem jednak rozłożyły mnie choroby. W jednym roku przeszedłem świnkę i różyczkę. Skończyło się zapaleniem opon mózgowych. Końskie dawki leków rozwaliły mi nerki. Wtedy przestałem widzieć szansę na zdobycie złotego medalu olimpijskiego.

Później chciał być trenerem, który wychowa złotego medalistę olimpijskiego. Skończyło się tym, że został sędzią międzynarodowym. Przejście wszystkich szczebli wymaga kilkunastu lat.

– Postanowiłem sobie, że albo zrobię to szybko, albo wcale – opowiada Maciej Karczewski. – Po czterech latach miałem uprawnienia FISA. Mówię teraz mojej kochanej żonie raz na jakiś czas, że muszę jechać, bo Polska tego potrzebuje, na zawody. Pakuje trzy sędziowskie koszule, granatową marynarkę i ruszam w świat. Największe wrażenie zrobiły na mnie mistrzostwa świata w Nowej Zelandii. Logistycznie był to poroniony pomysł. Cały świat musiał spakować tony sprzętu i przenieść się w tamten rejon. Długo zawody tej rangi tam nie wrócą. Multikulturowość, którą można dostrzec jednak w tym kraju, jest urzekająca. Wszystkim polecam podróż w tamte rejony.

Wracając jednak do optometrii. Już 14 listopada 1989 roku młody Karczewski jest w Berlinie. Tam pada mur, jeden z symboli podzielonej po wojnie na dwa bloki Europy. Otwiera się szansa, której wcześniej nie miał. Uczelnia, do której nie sposób było się dostać, przeprowadza pierwszy raz egzaminy wstępne. Polak mieszka u zaprzyjaźnionego przez pokolenia Niemca. Z jego synem jedzie spróbować sił w nowej profesji i dostać się do Jeny, gdzie jest renomowana Wyższa Szkoła Optyki i Optometrii. Zdaje egzamin. Koledze się nie udaje. Od tej pory zdany jest w Niemczech na samego siebie.

– Znów jednak opatrzność nade mną czuwała – opowiada Maciej Karczewski. – Byłem wtedy biednym chłopakiem, takim studentem z paroma markami w kieszeni. Grałem na pianinie w knajpach, ale jak przyjeżdżali studenci Akademii Muzycznej, to nie miałem z nimi szans. Byłem taksówkarzem. Imałem się wszystkiego, co przynosiło dochód. Z nieba spadła mi firma Essilor – lider rynku optycznego na świecie. Nie miałem nawet pieniędzy na paliwo do starego trabanta, żeby pojechać na rozmowę kwalifikacyjną. A oni chcieli na początku, żebym przyjechał do Wiednia. Pierwszy rok nauki skończyłem jednak mając zapewnioną po studiach pracę w jej przedstawicielstwie na Polskę i tłumacząc z niemieckiego na polski jej foldery. Wiele w tym było przypadku, ale tak jakoś się poukładało.

Z własną firmą Maciej Karczewski startował na Wrzosach w 1994 roku. Teraz jej szyld rozpoznawalny jest w całym Toruniu i nie tylko. Zmiana świadomości ludzi nie była jednak łatwa. Wiele osób długo wybierało gotowe lub „targowiskowe” wyroby – znacznie gorszej jakości. Przez blisko dwadzieścia lat sporo się zmieniło.

– Od kilku lat jestem fanatykiem jazdy na rowerze – opowiada toruński optometrysta. – Nie wrócę już raczej do wioseł, ale staram się pomagać młodym adeptom tego pięknego sportu. Żeby nie treningi wioślarskie, znacznie trudniej byłoby mi w Niemczech. To właśnie wioślarze i ten ciężki sport nauczyli mnie bycia mężczyzną.

Nic nie wkurza optometrysty tak bardzo, jak bezmyślność urzędników. Widzi wielki potencjał w regionie, ale nie może zrozumieć jak dwustutysięczne miasto nie jest w stanie wpłynąć na wybudowanie bramek na autostradzie w Czerniewicach, gdzie znika węzeł autostrady – naszego nowego bursztynowego szlaku.

– Mniejsze miasta mają znacznie lepszy lobbing – mówi Maciej Karczewski. – Przecież tu chodzi tylko o głupie budki do pobierania pieniędzy. Zresztą szkoda gadać. Lepiej skupić się na optometrii i rodzinie. I wioślarstwie, oczywiście.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także