Majowe zmagania toruńskich kolarzy. Wielki sukces Damiana Mądrzejewskiego

To największe jak dotąd sukcesy szosowe Damiana Mądrzejewskiego – komentuje trener Marian Krych (fot. Adam Zakrzewski)

Pierwszy tydzień maja dla kolarzy TKK Pacific Toruń okazał się bardzo owocny. Stawali na podium już cztery razy: w Kluczborku, Lisewie, Świeciu i Lubawie. Duży sukces odniósł Damian Mądrzejewski, który wygrał jeden etap i zajał drugie miejsce w klasyfikacji generalnej 42 Międzynarodowego Wyścigu Juniorów Młodszych „Po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej”.

Utalentowany zawodnik TKK Pacific Toruń uległ jedynie Filipowi Maciejukowi (OZKol Lublin). Pierwszy etap o długości 82 km z Kluczborka do Gorzowa Śląskiego wygrał po finiszu z dużej grupy Danił Kulik z Rosji. Tuż za nim przeciął linię mety Mądrzejewski, a siódmą lokatę zajął Cezary Łączkowski, również z TKK Pacific Toruń.

Drugi etap – jazdę indywidualną na czas na dystansie 9,2 km – w miejscowości Ligota Górna wygrał późniejszy triumfator wyścigu Filip Maciejuk, Mądrzejewski uplasował się na 6. pozycji.

O losach wyścigu zadecydował czwarty etap o długości 80 km dookoła Kluczborka.  Wygrał  go torunianin Damian Mądrzejewski. W generalce triumfował Filip Maciejuk. Tuż za nim uplasowali się: Damian Mądrzejewski Mateusz Kostański.

– To największe jak dotąd sukcesy szosowe Damiana Mądrzejewskiego – komentuje trener Marian Krych. – „Mondzioł” pokazał charakter w wyścigu Po Ziemi Kluczborskiej – wygrał etap, raz był drugi i co ważne dla klasyfikacji generalnej dobrze pojechał „czasówkę”. Wygrał także klasyfikację punktową. Pochwalić trzeba jednak cały zespół juniorów młodszych Pacifiku: Piotr Klimkowski, Cezary Łączkowski, Mateusz Michalski i Dawid Wojtowicz zrobili dobrą robotę dla swojego lidera.  Piotrek Klimkowski zajął ponadto trzecie miejsce w klasyfikacji aktywnych. Z Kluczborka wracamy więc w dobrych humorach.

Uśmiechnięci z trzydniowego ścigania w Lisewie, Świeciu i Lubawie wracają młodzi zawodnicy TKK Pacific „Toruń”. Pierwszego maja na dystansie 19,5 km rywalizację młodzików wygrał Mateusz Sztramkowski (TKK Pacific- LUKS Grodno Nowogród) przed Adrianem Marcem (TKK Pacific – UKS Sokół Wielkie Rychnowo) i Krystianem Kachlem (UKS Szaniec Świecie n/Osą).

Drugiego dnia zmagań, tym razem w Świeciu, zawodnicy kategorii młodzik do pokonania mieli 13,5 km, najszybszy okazał się Adrian Marzec (TKK Pacific – UKS Sokół Wielkie Rychnowo) przed Mateuszem Sztramkowskim (TKK Pacific- LUKS Grodno Nowogród) oraz Danielem Śliwką (TKK Pacific – UKS Sokół Wielkie Rychnowo).

Ostatnim punktem zmagań był start podczas Kryterium Ulicznego w Lubawie. Na dystansie 16,2 km najszybszy okazał się Daniel Śliwka.

– Gracia Orlova – ten 5-etapowy wyścig zaliczany do Pucharu Świata Kobiet  kojarzył się dotąd z sukcesami Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej – podsumowuje trener Marian Krych. – Paulina rozpoczęła ściganie w Czechach od drugiej lokaty na I etapie, a ostatecznie zajęła 15 miejsce w klasyfikacji generalnej. Cały wyścig wygrała Alena Amiailusik z Białorusi, przed Trixi Worrack z Niemiec i Polką Eugenią Bujak z BTC City Lubljana. W kraksie jednego z etapów ucierpiała Anna Plichta, Aleksandra Kardas oraz Katarzyna Wilkos. Kasia i Ola ukończyły cały Puchar Świata mimo urazów, natomiast obrażenia Ani były na tyle poważne, że wykluczyły ją z dalszych rywalizacji.

Ostatecznie torunianki wśród 24 drużyn zajęły 6 miejsce.