Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Marta Siwka: Dam z siebie sto procent
Aleksandra Radzikowska 2 lutego, 2016, 11:40 Sport i rekreacja Wywiad
sport_siwka_001_piec
Marta Siwka zadebiutowała przed toruńskimi kibicami podczas meczu z Wisłą Warszawa. (fot. Łukasz Piecyk)

O wspomnieniach z kadry „Złotek”, sportowych celach i tym, co istotne także poza boiskiem – z Martą Siwką, nową siatkarką pierwszoligowego zespołu KT7 CNC Budowlani Toruń i byłą libero reprezentacji Polski, rozmawia Aleksandra Radzikowska.

– Namówię Cię na wspominki? Rok 2005, złoty okres dla żeńskiej siatkówki i Ty w reprezentacji…

– Nie spodziewałam się tego powołania, wtedy grałam w Gedanii Gdańsk i nie byłyśmy w tabeli wysoko. Chyba nawet wiem, po którym meczu trener mnie zauważył. Grałyśmy w Muszynie, co prawda przegrałyśmy, ale byłam pewna, że to po tamtym spotkaniu mnie docenił. Sam pobyt w kadrze wspominam świetnie. Grałam z najlepszymi dziewczynami, jakie chyba kiedykolwiek występowały w reprezentacji.

– Miałaś wtedy dziewiętnaście lat i niewiele doświadczenia.

– Nie dały mi tego odczuć. Szybko wkleiłam się w tę grupę. Atmosfera była świetna, także za sprawą trenera Niemczyka. Nie było spięć, wszyscy rozmawialiśmy ze sobą normalnie.

– Pierwszą libero była wtedy Mariola Zenik.

– Ona też fajnie mnie przyjęła. Wtedy kadra była dla mnie abstrakcją, nagle znalazłam się w takim miejscu, gdzie wszystko było nowe. Cieszyłam się, że mogę się od nich uczyć, szczególnie od Marioli. Była moja idolką od czasów, gdy jeszcze pod panieńskim nazwiskiem grała w Sparcie Warszawa na przyjęciu.

– Po ważnym dla Ciebie sezonie spadłyście z klubem do niższej ligi.

– Tak, wtedy miałam propozycję odejścia do drużyny, która później wygrała najwyższą ligę, ale klub nie wyraził na to zgody. Miałam ważny kontrakt. Straciłam na tym siatkarsko, dalej grałam w kadrze, ale różnica poziomów w rozgrywkach ligowych była wtedy znacząca. Dziewczyny były bardziej ograne, zmienił się trener i już nie dostałam powołania.

– Czegoś żałujesz, gdy patrzysz na swoją karierę?

– Nie wszystko zależało ode mnie. Momentem przełomowym był ten, o którym rozmawiałyśmy przed chwilą. Gdybym odeszła do klubu z najwyższej ligi, wszystko mogłoby potoczyć się inaczej. Pozostał lekki niedosyt, ale nie czuję żalu. Tak musiało być.

– A może mogłabyś zostać piłkarką?

– Mój tata był prezesem sekcji piłkarzy Gedanii, a ja zaglądałam do nich na treningi. Grałam z nimi i po szkole z kolegami. Byłam jedyną dziewczyną w drużynie. Tata do dzisiaj wspomina, że na jednym z treningów poprosił mnie, żebym żonglowała. Zawstydziłam podobno chłopców, bo byłam od nich lepsza.

– Jesteś chyba bardzo rodzinna.

– Poza siatkówką najbardziej interesuje mnie właśnie rodzina i czas spędzony z nią. Mam trzy starsze siostry, z którymi jestem bardzo blisko. Właściwie to jest moje życie. I może jeszcze taniec.

– Taniec?

– Tak, klimaty latynoskie. Robię to dla siebie, uwielbiam tańczyć.

– W domu też?

– Oczywiście! (śmiech) Nawet ostatnio trener mnie przyłapał przed treningiem. Dostał SMS, zagrała jakaś fajna muzyka i wyrwałam się do tańca. Jestem na tym punkcie szalona.

– Ja do tego śpiewam, chociaż oczywiście nie potrafię.

– O nie, nie. Zero śpiewu. W samochodzie wydaje mi się, że jak w radiu leci piosenka Whitney Houston i śpiewam równo z nią, to jest nieźle. Nie jest. Katastrofa.

– Wspomniałaś o treningu. W kadrze „Budowlanych” jesteś od niedawna, ale chyba dobrze wpasowałaś się w zespół?

– Tak, wiele dziewczyn znałam już wcześniej – z Martą Łukaszewską czy Iloną Gierak grałyśmy razem w Legionovii. Jestem w drużynie krótko, ale nie mam żadnych problemów z komunikacją, nie bałam się braku akceptacji. To, co daje się innym, potem wraca, więc po prostu inni są dla mnie tacy, jaka ja dla nich. Jestem libero, a Daria Bąkowska już drugi sezon gra w Toruniu na tej pozycji, więc mogłam być odebrana różnie. Dogadujemy się, wszystko jest w porządku.

– Coraz częściej mówi się o Waszym potencjalnym awansie do Orlen Ligi. Nowy sponsor, dobre wyniki…

– Komunikat o tym, że zespół z pierwszej ligi będzie mógł tam awansować, miał pojawić się już dawno, ale wciąż go nie ma. Ciężko o tym mówić, a poza tym sezon jest jeszcze długi. Nawet jeśli nie będzie takiej możliwości, to naszym celem i tak jest pierwsze miejsce w tabeli. Dam tej drużynie wszystko, co potrafię. Sto procent.

– Kibice też dopisują.

– Dla mnie są bardzo ważni, strasznie mnie nakręcają.

– Na meczach zdarza Ci się odlecieć myślami w abstrakcję?

– Nie jestem ideałem, czasem zdarza mi się zdekoncentrować. Podczas ostatniego meczu z Wisłą Warszawa Ilona Gierak upadła w tak komiczny sposób, że nie mogłam powstrzymać śmiechu. Musiałam głęboko w głowie szukać czegoś poważnego, żeby się opanować. Ciężko teraz wymienić konkrety. Czasem kątem oka dostrzegam rodzinę, czasem pomyślę o głupotkach, ale to są tylko mgnienia.

– Wolisz bronić czy przyjmować?

– Obrona jest bardziej efektowna i podoba mi się, kiedy wybronię trudną piłkę. Przyjęcie wymaga więcej koncentracji i jest bardzo istotne. Obrona to ułamki sekund, nie ma czasu na zastanawianie się i wolę chyba bronić. Kibice też bardziej to lubią, chociaż nie tylko o to chodzi. Najważniejsze są punkty, ja ich nie zdobywam, ale moje koleżanki mają okazję.

– Kiedykolwiek zdobyłaś punkt z ataku?

– Nie, ale kilka razy przebiłam piłkę w ten sposób, że nikt jej nie obronił. Pierwszy raz chyba w Gedanii, piłka poleciała daleko, ja pobiegłam i… kopnęłam ją nogą.

– Oprócz Marioli Zenik miałaś w innych libero swoje idolki?

– Podpatrywałam kiedyś, jak gra Amerykanka Stacey Sikora, a potem Włoszka Paola Cardullo. Ostatnio w Rumunii grałam z Serbką Suzaną Ćebić i też byłam pod jej wrażeniem. Jako zawodniczki i osoby.

– Chciałabyś jeszcze zagrać za granicą?

– Teraz myślę o tym, że chciałabym zostać w Toruniu. Podoba mi się to miasto, drużyna, do domu mam dwie godziny jazdy samochodem.

– Dom…

– O mnie i mojej rodzinie mogłabyś napisać osobny artykuł. Mam trzydzieści lat, a oni ciągle jeżdżą za mną na mecze!


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także