Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Masz archiwalne zdjęcia Podgórza? Przynieś je do Domu Muz!
Maciej Koprowicz 6 listopada, 2013, 15:01 Aktualności Miasto Podgórz
Podgorz_rok_1913CMYK
Na podstawie zebranych materiałów powstanie wirtualny album (fot. nadesłane)

Dom Muz poszukuje starych zdjęć ukazujących Podgórz po 1945 roku. Mile widziane są także starsze fotografie.

– Mogą to być ujęcia architektury, obrazy rejestrujące codzienne życie torunian, ale także zdjęcia rodzinne, bo one również są źródłem cennych informacji o realiach przeszłości – mówi Agnieszka Dąbrowska z Domu Muz. – Zdjęcia będą natychmiast archiwizowane i oddawane właścicielom. Za ich zgodą będą umieszczane w Internecie.

Realizatorki projektu, oprócz zbierania fotografii, liczą także na wywiady z mieszkańcami, które wspólnie ze zdjęciami posłużą do budowy bazy informacji o przeszłości dzielnicy. Ze zgromadzonych materiałów powstanie wirtualny album „Dziejów Podgórza ciąg dalszy” oraz prezentacja multimedialna, która będzie podstawą lekcji historii dla uczniów z lewobrzeża.

– Chcemy aktywizować mieszkańców i zachęcić ich do utożsamienia się z miejscem zamieszkania – wyjaśnia cel projektu Marta Gąsowska z Domu Muz. – Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci i młodzieży szkolnej. Chcemy też po prostu dodać cegiełkę do opisu dziejów naszego miasta.

Jednak nie tylko ludzie młodzi zainteresowali się akcją.

– Pamiętam Podgórz z czasów wojny – mówi Jerzy Muszytowski, mieszkający dziś w Kaszczorku, ale urodzony na Podgórzu. – Pożar browaru stoi mi przed oczami do dziś, podobnie jak ucieczka Niemców przed Armią Czerwoną. Byłem też świadkiem egzekucji, wykonanej przez radzieckiego oficera na żołnierzu, który dopuścił się gwałtu na jakiejś Polce z Podgórza.

Autorkami projektu „Dziejów Podgórza ciąg dalszy” są Maria Magdalena Gessek i Katarzyna Kluczwajd. Osoby, które pragną go wesprzeć i mieć swój udział w stworzeniu multimedialnej historii swojej dzielnicy proszone są o przynoszenie zdjęć do Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52, bądź kontakt pod numerem 56 66-44-912


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także