Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Miasto zniszczy muzeum?
Jacek Kiełpiński 24 listopada, 2015, 15:12 Aktualności Miasto Reportaż
stalag__003_piec
Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne bije na alarm. Plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu między ul. Poznańską, Andersa i trasą S-10 – szkodzi zabytkom. Ich los w rękach prezydenta i radnych (fot. Łukasz Piecyk)

Wystarczy obejrzeć mapę tego terenu z naniesioną projektowaną ulicą łączącą ul. Poznańską z Andersa, by dojść do wniosku, że coś tu się kłóci. Nowa ulica ma przejść przez środek Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń. A wystarczyłoby przesunąć ulicę o około czterdzieści metrów, by konfliktu nie było.

MFPTT to inicjatywa społeczna. Pasjonaci i znawcy fortyfikacji od ponad dziesięciu lat odtwarzają i udostępniają budowle i konstrukcje fortyfikacyjne na dzierżawionym od miasta terenie. To właśnie tu znajduje się jedyna na świecie bateria pancerna AB IV z końca XIX wieku, będąca prototypem, którym do dziś interesują się znawcy podobnych konstrukcji z całego globu.

Gdyby nie członkowie Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego zabytek ten niszczałby nadal zasypany ziemią. Odkopana została także pobliska bateria półpancerna SLB. Dziś znajduje się w niej muzeum. W jednej z sal wystawa rysunków Franka Williama Whettona, byłego więźnia stalagu XXA, przypominająca o najważniejszym – znajdujemy się na terenie obozu z okresu II wojny światowej. Pomiędzy baterią AB IV i SLB znajdują się pozostałości baraków obozowych. W całym stalagu XXA przetrzymywano około dwudziestu tysięcy żołnierzy alianckich.

– Część z nich umieszczono w toruńskich fortach, między innymi w Forcie XI, gdzie niedawno doszło do skandalicznego zniszczenia części napisów na murach karceru, które dla rodzin więźniów są jak relikwie i dla nich przybywają do Torunia nawet z Australii i Nowej Zelandii – dodaje Adam Kowalkowski, toruński przewodnik i znawca fortyfikacji. – Większość więźniów mieszkała jednak w barakach, których podmurówki pozostały do dziś. Tu akurat znajdowały się baraki żołnierzy belgijskich. Projektowana ulica ma przejść wprost po nich.

Na protest znawców fortyfikacji Miejska Pracownia Urbanistyczna odpowiedziała pismem zaskakującym w treści. Podważono w nim m.in. fakt, że betonowe słupki są pozostałościami fundamentów obozowych baraków. Powołano się m.in. na mapę, na której takich obiektów w tym miejscu nie ma. Znawcy fortyfikacji powołują się na ustalenia badań naukowych i grzecznie zauważają, że na różnych mapach wielu rzeczy brakuje, są i takie mapy, na których pominięto… wszystkie toruńskie forty.

– Mamy zdjęcia tego miejsca z barakami, to sprawy oczywiste dla badaczy. Nie rozumiemy, skąd ten upór – przyznaje Tomasz Iwaszkiewicz, prezes stowarzyszenia. – Przecięcie drogą terenu, który wykorzystujemy w ramach skansenu, na którym odbywają się m.in. zloty pojazdów militarnych i liczne imprezy doceniane przez władze wojewódzkie i krajowe, zniszczy naszą działalność. Ten skansen odwiedzają grupy z całego kraju, mamy wielu gości zagranicznych. Zaproponowaliśmy przesunięcie wlotu nowej ulicy o około czterdzieści metrów na wschód. Znalazłaby się ona pod linią wysokiego napięcia, gdzie i tak domów nie można stawiać. Proszę zwrócić uwagę, że wokół mamy pola poligonowe i dopiero ta ulica rozpoczyna zagospodarowanie tego terenu.

Adam Popielewski, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa, przyznaje, że wydział nie jest alfą i omegą, może nie mieć ostatecznej wiedzy na temat tego, co w tym miejscu jest wartościowe.

– Pan prezydent, przed przedstawieniem projektu radnym, ocenia argumenty – tłumaczy. – Plan potem idzie na sesję albo wraca do nas z sugestią, że coś trzeba zmienić. Poczekajmy, ta sprawa nie jest jeszcze przesądzona.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także