Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Michał Fajbusiewicz tropi w Toruniu. Powstanie materiał o zaginionej Aleksandrze Walczak
Jacek Kiełpiński 28 października, 2015, 14:06 997 Aktualności
P1310135
Ekipa programu gościła w naszym mieście, aby zrealizować materiał o zaginionej toruniance (fot. jacek Kiełpiński)

Sprawę zaginionej toruńskiej dziennikarki twórcy programu „Z archiwum 997” uznali za jedną z najbardziej tajemniczych w ostatnich latach.

Łódzka ekipa TVP kręciła w naszym regionie materiał do kolejnego odcinka serii.

– Do programu „Z archiwum 997” typujemy nierozwikłane sprawy kryminalne z ostatniego trzydziestolecia. Nawiązujemy do słynnego „Magazynu kryminalnego 997” prowadzonego przed laty przez Michała Fajbusiewicza. Sprawa Aleksandry Walczak jest stosunkowo świeża, ale szczególnie bliska Michałowi Fajbusiewiczowi, który toruńską dziennikarkę znał osobiście – tłumaczy Jolanta Gwardys, realizatorka i współscenarzystka programu. – Stąd nasza obecność w Toruniu, Grudziądzu, Papowie…

Minęło już 11 lat od tamtych wydarzeń. Aleksandra Walczak, znana dziennikarka pracująca przez lata w toruńskich „Nowościach”, zaginęła w nocy z 12 na 13 marca 2004 roku. Wracała z krótkiego urlopu w Szczyrku, gdzie mieszkała w jednym pensjonacie z synem i jego kolegą, którzy także wybrali się tam na narty. Jej telefon skontaktował się z telefonem syna na wysokości Papowa, gdzie mieszkał syn zaginionej, Daniel Więcławski, późnym wieczorem. Miała powiedzieć, że następnego dnia przyjedzie odwiedzić wnuka. Do domu w Białym Borze pod Grudziądzem miała ok. 60 kilometrów. Czy tam dojechała?

Zaginięcie zgłoszono w poniedziałek 15 marca 2004. Poszukiwany był samochód dziennikarki – czarna skoda fabia. W środę 17 marca samochód się znalazł na parkingu przed Dworcem kolejowym Toruń Główny. Policję zadziwiło, że odkrycia dokonał nie patrol policji, nie któryś z taksówkarzy zaangażowanych w akcję poszukiwawczą, tylko kolega syna, z którym był w Szczyrku.

Stąd obecność ekipy telewizyjnej na toruńskim dworcu. Dziś to miejsce wygląda zupełnie inaczej. Trwa remont i w miejscu, gdzie znaleziono 11 lat temu auto jest obecnie plac budowy i wejść tam nie można.

– Prosząc o pomoc osoby, które miały z tą sprawą do czynienia, chcemy odtworzyć tamte wydarzenia. Liczymy, że jakiemuś z widzów coś ważnego się przypomni, coś się skojarzy – tłumaczy Jolanta Gwardys.

Przypomnijmy więc i my. Skoda fabia Aleksandry Walczak była zakurzona i pokryta licznymi śladami kocich łap. To po pierwsze rzucało się w oczy. W środku były rzeczy dziennikarki, brakowało tylko komórki i dokumentów. Pies policyjny podjął ślad od auta do pobliskiego przystanku autobusowego. Co charakterystyczne, późniejsza ekspertyza wykazała w załomach bieżnika charakterystyczny materiał pochodzący z odlewni żeliwa, a dokładnie takim wysypane były drogi w okolicach domu dziennikarki pod Grudziądzem. Wydaje się więc prawdopodobne, że jej samochód tam dojechał, a potem wrócił do Torunia. Po co? Bo sprawca chciał upozorować wyjazd dziennikarki pociągiem w siną dal? Jest taka wersja.

Policja o udział z zaginięciu dziennikarki podejrzewała jej męża, Ryszarda Poznańskiego, z którym właśnie kobieta zamierzała się rozwieść. On, były milicjant, zachowywał się podejrzanie. Kupił na przykład maszynę do przemysłowego mielenia mięsa i wybetonował podłogę w garażu. Prokuratura zdecydowała o rozbiciu jej i sprawdzeniu, czy czegoś pod spodem nie ukryto. Gdy okazało, że śladów zwłok tam nie ma, mąż zażądał naprawy posadzki. Oczywistym było, że przed ewentualnym kolejnym przeszukaniem jego domu prokurator zastanowi się dziesięć razy.

Ważne. Mąż odmówił poddania się badania wariografem, nie miał zaś nic przeciwko takim badaniom syn i jego kolega.

W programie „Z archiwum 997” dotyczącym Aleksandry Walczak wypowiadać się będą policjanci zajmujący się sprawą, dziennikarze, prokuratorzy, syn zaginionej. Mąż odmówił. Napisał do łódzkiej redakcji list, który zakończył słowami: „nie mam nic wspólnego z zaginięciem żony Aleksandry”. Emisja w CI Polsat i TVP3 w grudniu. Może efektem będzie chociaż jeden sygnał, którzy pozwoli wrócić śledczym na trop? Na to liczą realizatorzy z Michałem Fajbusiewiczem na czele.


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także