Masz dla nas temat?
Coś Cię denerwuje?
napisz: redakcja@tylkotorun.pl
zadzwoń: 733 842 795
Masz dla nas temat? Coś Cię denerwuje? napisz: redakcja@tylkotorun.pl zadzwoń: 733 842 795
Michał IV „Kadencja” Zaleski. „Zwierzę polityczne” z Torunia
Tomasz Więcławski 6 września, 2014, 11:57 Aktualności Miasto Reportaż
31
Tylko poważna rysa na życiu osobistym urzędującego prezydenta mogłaby zmienić układ sił - wskazuje dr Wojciech Peszyński (fot. Adam Zakrzewski)

Wyniki wyborów poznamy za ponad dwa miesiące. W Toruniu wszystko jest już jasne teraz. Niewielu chce stanąć nawet do walki z urzędującym prezydentem. Ta wojna jest już przegrana – wskazują eksperci.

Giełda nazwisk ruszyła. Pojawiły się na niej bardzo znane postacie – Jan Wyrowiński czy Piotr Całbecki. Platforma Obywatelska nie ma jednak zamiaru angażować wszystkich sił w walkę, która z góry obarczona jest wielkim ryzykiem klęski. PiS ma związane ręce, bo rządził w koalicji z Czasem Gospodarzy, a SLD nie za bardzo ma kogo wystawić. Na kandydata obywatelskiego także się nie zanosi.

Kampania wyborcza jawi się jako niesłychanie nudna. Prezydent Torunia Mi-chał Zaleski jest niezwykle silny, bo nie widać w zasadzie żadnej alternatywy. Czy będzie to tylko spektakl miłości w stosunku do szefa magistratu? Nie istnieje w tak dużym mieście nikt, kto stanowiłby realną konkurencję w demokratycznych wyborach?

– Prezydent kontroluje większość czynników decydujących o zwycięstwie wyborczym – mówi Jarosław Wojtas, rzecznik prasowy Twojego Ruchu w województwie kujawsko-pomorskim. – Jego pracownicy kierują urzędem miasta, a koalicja pod przewodnictwem jego osobistego przyjaciela wspiera go w radzie. Ma swoją telewizję i przełożenie na inne media.

Przedstawiciele partii Janusza Palikota zastanawiają się nad kandydaturą osoby bezpartyjnej, która mogłaby połączyć wiele środowisk. Spośród swoich liderów ugrupowanie wystawiłoby dr Huberta Stysa, ale z powodu obowiązków zawodowych nie przewiduje on startu. Jego szanse byłyby jednak minimalne. Zaplecze prezydenta, o którym mówią, występuje praktycznie w każdym mieście. W innych walka o władzę będzie jednak znacznie bardziej zacięta. Nie oznacza to wcale, że nie ma krytyków polityki Zaleskiego.

Oddolnej siły brak

– Przez jakiś czas wydawało mi się, że jest w Toruniu grupa ludzi, którzy zechcą wspólnie włączyć się w budowę społeczeństwa obywatelskiego, gotowa wziąć sprawy w swoje ręce – mówi Maciej Karczewski, prezes Fundacji Stare Miasto, toruński przedsiębiorca, niedoszły kandydat na włodarza miasta. – Chciałem skupić ich, nie wokół partii czy ideologii, ale innego pomysłu na miasto. Miało być od lewa doprawa. Ze smutkiem stwierdzam jednak, że najczęściej kończy się jedynie na deklaracjach, bo do działania i sięgania do własnej kieszeni nie ma już tylu chętnych.

Przedsiębiorca i społecznik ze smutkiem dodaje, że nie może być jednocześnie liderem, twarzą, organizatorem, sztabowcem i sponsorem takiego ruchu. Bez zespołu i szerokiej koalicji nie ma szans na zwycięstwo. Odpowiednie zaplecze kadrowe i finansowe posiadają duże partie polityczne, ale one mają związane ręce z innych powodów. PiS zdecydował się na wystawienie w wyborach wiceprezydenta miasta Zbigniewa Rasielewskiego. Politycy partii w zakulisowych rozmowach potwierdzają jednakże nikt poważnie nie wierzy w możliwość zwycięstwa. Rywalizacja odbywa się o miejsca w radzie i możliwość wejścia w koalicję z Czasem Gospodarzy po wyborach. Chętnych do tego jest bowiem coraz więcej.

Skandal obyczajowy jedyną szansą innych

– Tylko poważna rysa na życiu osobistym urzędującego prezydenta mogłaby zmienić układ sił – wskazuje dr Wojciech Peszyński, adiunkt na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. – Zwycięzca jest już znany. Powiedziały o tym same partie polityczne. Skoro największa siła opozycyjna w mieście i rządząca w Polsce partia ma zamiar nie wystawiać kandydata(Platforma Obywatelska – przyp. red),to jest to jasny sygnał. Walka toczyć się będzie jedynie o stanowiska wiceprezydentów. Dla PO ważniejsze są wybory do sejmików województw, bo przez Urzędy Marszałkowskie przepływały będą środki z Unii Europejskiej. Dlatego też Piotr Całbecki znów będzie chciał zajmować stanowisko marszałka województwa.

Długo w PO zastanawiano się nad wystawieniem Tomasz Lenza, ale wydaje się, że zwycięży pragmatyzm. Jan Wyrowiński- postać, o której większość komitetów i działaczy obywatelskich wypowiada się pozytywnie – dementuje doniesienia o możliwości swojego startu w listopadowych wyborach.

– Pytają mnie o to ludzie na ulicy dość często – mówi Jan Wyrowiński, wicemarszałek Senatu, legenda „Solidarności”, polityk PO – Nie zamierzam jednak kandydować w tych wyborach. Po części z powodów osobistych, a także dlatego, że wybranie mnie wiązałoby się dodatkowym kosztem dla skarbu państwa, bo konieczne byłyby uzupełniające wybory do izby wyższej polskiego parlamentu. Nie znam ostatecznej decyzji mojej formacji politycznej, ale decydujące o tym osoby również muszą wykazać się pragmatyzmem. Jaki koń jest, każdy widzi.

Polityczny lis naprzeciwko kury

Sojusz Lewicy Demokratycznej również nie zamierza utrudnić życia obecne-mu prezydentowi.

– Współpracowaliśmy w Radzie Miasta Torunia przez ostatnie lata – mówią politycy lewicowej partii. – Czemu teraz mielibyśmy udawać, że tak nie było? W tej koalicji realizowanych jest wiele naszych postulatów programowych.

Realnych szans na zmianę tego układu sił nie widać. Analitycy wskazują jednak na jeszcze ciekawszy scenariusz.

– Wcale nie jest niemożliwe, żeby Czas Gospodarzy rządził po wyborach samo-dzielnie – mówi Wojciech Peszyński. – Do koalicji zmierzać będą zarówno PO, jak i PiS. Może okazać się, że pewny zwycięstwa prezydent poprowadzi do ogromne-go sukcesu cały komitet.

Przy takim rozwoju wydarzeń jedno-władztwo w Toruniu byłoby pełne. Maciej Karczewski dość trafnie definiuje fenomen Michała Zaleskiego.

– Główne powody takiego stanu rzeczy są trzy – mówi społecznik i optometra. – Bierność lokalnej klasy politycznej, a praktycznie zupełnym brak opozycji wśród dużych partii, są widoczne gołym okiem. Do tego dochodzą wsparcie Kościoła i niebywały pracoholizm włodarza miasta, które stworzyły jego wielkość. Drugim istotnym elementem są europejskie pieniądze. Ich zręczne wydawania pozwala budować wizerunek „prezydenta-budowniczego”. Po trzecie, Michał Za-leski jest niezwykle aktywy i stale obecny w mediach. Ma naturalną łatwość prze-mawiania, budzący respekt wygląd i dobrze argumentuje swoje racje. To akademicki przykład „zwierzęcia politycznego”.

Pytanie brzmi tylko, czy brak realnej konkurencji politycznej nie powoduje, że jakość rządzenia spada? Wizje rozwoju wykuwają się bowiem w starciu sprzecznych racji, a tych w Toruniu nie słychać, albo są źle artykułowane.

Komitetów w wyborach do Rady Miasta będzie więcej. Trudno wskazać jednak realnego konkurenta dla Michała Zaleskiego w walce o urząd prezydenta miasta. Kolejne informacje o kampanii wyborczej znajdą państwo w najbliższych tygodniach na www.tylkotorun.pl


Komentarze

komentarzy

| E-wydanie
| Facebook
| Czytaj także