Międzynarodowy Dzień Teatru: Baj Pomorski wystawi „Węża”

W tym roku przypada 53. Międzynarodowy Dzień Teatru (fot. archiwum)

W najbliższą niedzielę przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji Teatr Baj Pomorski przygotował spektakl na podstawie dramatu Marty Guśniowskiej – „Wąż”. Scenografię przygotowała Barbara Guzik, muzykę Bartłomiej Orłowski a choreografię Ewelina Ciszewska.

Spektakl opowiada o historii Węża, który wraz z Chomikiem i kilkoma innymi postaciami rusza na wyprawę. Celem wędrówki jest zdobycie kończyn. Wspólna podróż będzie dla wszystkich cennym doświadczeniem i pozwoli na nawiązanie przyjaźni.

– Poszukiwanie celu zawsze zawiera się w podróży, niezależnie od tego, czy to jest podróż realna, czy w głąb siebie – dla torun.pl mówi reżyser Ireneusz Maciejewski. – Trzeba tylko wyjść z domu i czegoś doświadczyć: zmoknąć, zmęczyć się, kogoś spotkać.

Podczas swojej wyprawy bohaterowie proszą o pomoc napotkane postacie ze świata popkultury: Wróżkę-Zębuszkę, Magika czy Mikołaja (ten już dawno przestał być identyfikowany ze świętym, a stał się po prostu rozdającym prezenty panem z brodą). Na końcu podróży spotykają Boga. Czy ten spełni ich prośbę – to już trzeba zobaczyć na spektaklu.

– Zawsze szukam w teatrze metafory – dodaje reżyser. – Chcę, żeby widzowie mogli sobie coś dobudować, wyobrazić. Użyjemy figur nawiązujących do klocków i te klocki będą stawały się co chwilę czymś innym: walizkami, górami, miastami. Twórczość Miro nam odpowiada, bo jest takim sięgnięciem do piaskownicy, zwróceniem się ku dziecku.