Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej w Toruniu

Festiwal rozpocznie się w środę i potrwa do niedzieli (fot. Adam Zakrzewski)

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Sztuka Natury” odbędzie się w Toruniu w dniach 3-7 grudnia. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do spotkań z fotografikami, uczestnictwa w pokazach zdjęć i filmów, a także licznych wystawach.

Gościem specjalnym festiwalu będzie rosyjska fotograficzka Olga Kamenskaja, specjalizująca się przede wszystkim w zdjęciach podwodnych, choć interesuje ją także związek człowieka z przyrodą. Na zdjęciach uwiecznia m.in. środowisko naturalne Morza Białego, Morza Barentsa, Norwegii, Kamczatki, Tanzanii, Australii i Meksyku. Oprócz spotkania z Olgą Kamenskają organizatorzy zaplanowali również w Dworze Artusa wystawę jej zdjęć „Bajkał – królestwo wody i lodu”.

 

Program festiwalu

 

O swojej pracy opowie także Darek Sapieło – fotograf specjalizujący się w zdjęciach podwodnych.  Współpracuje on z Discovery i Animal Planet.

Po raz kolejny do Torunia przyjedzie Tomasz Ogrodowczyk, który opowie o swojej mozolnej pracy nad spuścizną fotograficzną Włodzimierza Puchalskiego. Przez trzy lata przeszukiwał negatywy wybitnego fotografa, by poddać je cyfrowej obróbce i ponownie wydać w formie książkowej. Odszukał i zeskanował ponad 1500 zdjęć i spędził 1250 godzin nad ich rekonstrukcją.

Kolejnym gościem festiwalu będzie Miłosz Kowalewski, który zafascynował się fotografowaniem ptaków. Publiczność będzie mogła także w Od Nowie obejrzeć jego wystawę „Kadry kreślone piórem”. Złożą się na nią wielkoformatowe fotografie wykonane w województwie zachodniopomorskim, obfitującym w rzadkie gatunki ptaków.

W Toruniu o fotografii opowiedzą również Bożena i Jan Walencikowie, którzy od wielu lat tworzą filmy przyrodnicze, od kilku lat zajmują się także produkcją książek, wystaw i nagrań o tej tematyce. Podczas spotkania opowiedzą o swoich doświadczeniach i zapewne zaprezentują wytwory swojej pracy.

 

Festiwal odwiedzi również Małgorzata Książkiewicz. Zamiłowanie do kontaktu z naturą wyniosła z domu. To, co ją zachwycało, zaczęła uwieczniać na zdjęciach. O swoim kontakcie z przyrodą pisze: „Natura zawsze działa na mnie wyciszająco, nieustannie wzbudza ciekawość i wzrusza. I uczy pokory.”

Adriana Bogdanowska to kolejny gość festiwalu. Dla niej natura jest bodźcem do tworzenia własnej wizji artystycznej.

Wydarzeń festiwalowych dopełni przegląd filmów przyrodniczych „Wisła i jej dorzecze”, podczas którego zaprezentowane zostaną m.in. produkcje Artura Tabora.

Wszystkie spotkania oraz pokazy odbędą się w studenckim klubie Od Nowa w Toruniu.