Miejskie aplikacje. Czym pochwalić się może Toruń?

Dzięki aplikacji Toruń Porusza można sprawdzić m.in. kalendarz wydarzeń w mieście (fot. Łukasz Piecyk)

Wystarczyły cztery lata, aby liczba użytkowników aplikacji Toruń Porusza wzrosła dziesięciokrotnie. Według statystyk pobrano ją już pięćdziesiąt tysięcy razy. Czy w najbliższym czasie powstaną kolejne mobilne usługi, usprawniające funkcjonowanie w mieście? 

Przy jej pomocy kupisz bilet, zapoznasz się z aktualnymi wydarzeniami związanymi z miastem oraz kalendarzem imprez. Tam także sprawdzisz prognozę pogody. Aplikacja mobilna Toruń Porusza, która zadebiutowała na systemie Android w połowie czerwca 2014 r., zyskuje coraz większe uznanie.  

– Na podstawie wyszukiwań danych można powiedzieć, że w grupie osób pobierających aplikację większość stanowią mieszkańcy miasta – tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta. – Wśród najczęściej używanych modułów wyszczególnić możemy „komunikację miejską”, „newsy” i „wydarzenia”. Użytkownicy poszukiwali także obiektów związanych z historią miasta, sprawdzali prognozę pogody i mapy. 

Program sprzężony z miejską stroną pozwala użytkownikom „apki” mieć stały dostęp do najnowszych informacji związanych z funkcjonowaniem miasta. Bezpłatna, dostępna w dwóch językach – polskim oraz angielskim – daje możliwość korzystania szerokiemu gronu odbiorców. 

Mimo wielu możliwości jej użytkownicy wciąż wskazują błędy, które utrudniają poprawne funkcjonowanie usługi. 

– Prowadzone są działania, które mają usprawnić aplikację i dostosować ją do wymogów nowych systemów iOS oraz Android – podkreśla Anna Kulbicka-Tondel. – Ponadto wdrażane są nowe funkcje. 

Choć usługa ta jest jedynym oficjalnym programem miejskim, funkcjonują także aplikacje dziedzinowe, jak Ekotoruń czy Ptaki w mieście. Pierwsza stworzona została do potrzeb monitorowania jakości stanu powietrza, druga zaś związana jest z edukacją przyrodniczą. 

Od kilku lat prezydent Michał Zaleski przyznaje nagrody studentom Uniwersytetu Mikołaja Kopernika broniącym swoich prac w ramach przedmiotu programowanie zespołowe na Wydziale Matematyki i Informatyki. Wśród wyróżnionych zdarzają się aplikacje, które mają potencjał miejski. Kilka lat temu powstał więc pomysł stworzenia usługi wyszukującej na cmentarzach komunalnych nagrobki, a w okolicy starówki wolne miejsca parkingowe. 

– Rzeczywiście nagradzane były rozwiązania dotyczące wspomnianych aplikacji. Podjęte były także analizy możliwości wdrożenia tych rozwiązań do codziennego użytku – informuje Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia. – Ostatecznie jednak poszliśmy inną drogą. 

Miejska spółka zarządzająca cmentarzami komunalnymi wdrożyła system Grobonet, umożliwiający łatwe wyszukiwanie nagrobków i ich lokalizowanie na planie cmentarza przy pomocy strony internetowej.  

W przypadku systemu wykrywania wolnych miejsc parkingowych miasto chciało rozpocząć testy. Ostatecznie nie doszło z wykonawcą do porozumienia. Projekt może być zrealizowany w przypadku pojawienia się możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę Inteligentnego Systemu Transportowego. 

W najbliższym czasie wdrożone zostaną dwa rozwiązania webowe – aplikacja do proponowania miejsc, w których warto posadzić drzewo, oraz do zgłaszania problemów zauważonych w przestrzeni miejskiej. 

– Obie aplikacje oparte są na mapie Torunia – podsumowuje Paweł Piotrowicz. – Ich użytkownicy będą mogli w prosty sposób wskazywać miejsca i wprowadzać opisy, a reszta procesu będzie już należeć do służb miejskich. Usługi te są łatwe w użytkowaniu i intuicyjne. Będą dostępne m.in. z poziomu aplikacji mobilnej Toruń Porusza. 

Pierwsza z nich, związana z drzewami, uruchomiona zostanie najpóźniej w marcu 2018 r., druga – wczesną wiosną.