Mieszkańcy Torunia zostawili tony książek polskim dzieciom na Litwie

Tym razem poeci załadowali dwie tony książek (fot. nadesłane)

Dwa toruńscy poeci wrócili z Litwy, gdzie zostawili polskim uczniom blisko kilka dwie tony książek. To druga edycja ich akcji.

Pomysł zrodził się we wrześniu ubiegłego roku w Wilnie na Światowym Festiwalu Poezji promującym też wydaną w Londynie antologię polskiej poezji współczesnej”Niosący Słowa”, w której znaleźli się  Krzysztof Maria Szarszewski i Dariusz Bereski – twórcy pierwszych toruńskich audiobooków poetyckich w serii „LIRYK PASTELOWYCH”.

– Miałem okazję gościć w kilku polskich szkołach na Litwie – mówi Krysztof Szarszewski. – Nie odbiegały one standardem od naszych. Jedynie biblioteki świeciły pustkami, czym byłem nieco rozczarowany. Szczęściem zabrałem z sobą prócz swoich tomików cały bagażnik książek z przewietrzonej niedawno swojej biblioteki i kilkorga znajomych. A że radość pań bibliotekarek była niewspółmierna do prezentu, obiecałem, że następnym razem na pewno przywiozę więcej.

Szarszewski do zbiórki książek zachęcił rodzinę i znajomych, a akcja zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. Książki zaczęła zbierać Polonia belgijska , brytyjska z Głosem Polskiej Kultury z Birmingham, niemiecka z Bottrop, Solingen i Dortmundu. Darek Bereski rozpropagował myśl wśród znajomych ze środowisk poetyckich i aktorskich Warszawy, z którą jest związany zawodowo.

– Zdołałem dotrzeć do kilku regionalnych wydawnictw, drukarni, bibliotek, które podarowały nam mnóstwo nowych książek liczonych nie na sztuki lecz kartony – dodaje Szarszewski. – Z przyjemnością muszę wyróżnić toruński Zapolex, Graffiti BC,
„Wydawnictwo Adam Marszałek”, inowrocławski Poskal, bydgoski Akant, Bibliotekę UMK i Centrum Sztuki Współczesnej.

W ciągu kilku miesięcy udało się zgromadzić ponad osiem ton polskich podręczników, bajek, słowników, albumów, wydawnictw naukowych i… popularnych czytadeł. Wzbogaciły się nimi księgozbiory polskich szkół na Litwie oraz inne instytucje polonijne spragnione lektury w języku ojczystym. Z kolejną partią, liczącą ok. dwie tony woluminów Krzysztof Szarszewski i Dariusz Bereski wyruszyli w pierwszej połowie września.

Tym razem na Litwie odwiedzili Centrum Kultury Polskiej „PAN TADEUSZ” w Wilnie, a kolejną podróż planują za dwa miesiące.